hirdetés

Erősítő edzés ajánlott migrénben

Új kutatási eredmények szerint az erősítő edzéssel csökkenthető leginkább  a migrén előfordulási gyakorisága. Ezt követik a nagy intenzitású aerob gyakorlatok, és mindkét mozgásforma megelőzi a migrén kezelésére használt élvonalbeli gyógyszereket: a topiramátot és az amitriptilint.

hirdetés

Az erősítő edzés és az aerob gyakorlatok összehasonlítása

Dr. Yohannes W. Woldeamanuel (Stanford University School of Medicine, California) munkatársaival 21 klinikai vizsgálat hálózati metaanalízisével hasonlították össze az erősítő edzés és az aerob gyakorlatok hatékonyságát migrénben. A teljes minta 1195 migrénes páciensből állt (nő-férfi arány: 6,7:1), az átlagéletkor 35,5 év volt. A résztvevők 3 csoportja erősítő edzést/rezisztencia tréninget (átlagosan 9,3 héten át, 50 órán keresztül) vagy nagy intenzitású aerob gyakorlatokat (átlagosan 9,3 héten át, 56 órán keresztül), illetve közepes intenzitású aerob gyakorlatokat (átlagosan 10,7 héten át, 45,3 órán keresztül) végzett. Mindhárom mozgásforma hatékonyabban csökkentette a migrén előfordulási gyakoriságát a placebo csoportokban megfigyelthez képest. A leghatékonyabbnak az erősítő edzés bizonyult: az átlagos különbség a havi migrénes napok számában az aktív és a placebo csoport között -3,55 (95% CI: -6,15 - -0,95) volt. Ezt a hatékonyság sorrendjében a nagy intenzitású aerob gyakorlatok (-3,13 (95% CI: -5,28- -0,97)), majd a közepes intenzitású aerob gyakorlatok (-2,18 (95% CI: -3,25 - -1,11)), a topiramát, a placebo és az amitriptilin követték. Woldeamanuel szerint az erősítő/rezisztencia tréning elsődleges hatékonyságát magyarázhatja, hogy az kifejezetten a nyak-váll régió főbb izmainak erősítését célozza, ahonnan a fájdalom kiindulhat.

Edzési ajánlások

„Az erősítő edzés növeli, illetve megőrzi a zsírmentes izomtömeget, ami kapcsolatban áll a migrén gyakoriságának csökkenésével. Kutatási eredmények szerint a zsírmentes testtömeg megőrzése legyőzi a centrális szenzitizációt különféle fájdalom szindrómákban” – mondta Woldeamanuel.

Véleménye szerint a nagy intenzitású aerob gyakorlatok azért hatékonyabbak a közepes intenzitású gyakorlatoknál, mert endogén molekulák (ópioidok és endocannabinoidok) szaporodnak fel az edzés hatására, amelyek közreműködnek a fájdalomcsökkentésben. A migrént ugyanis korábban mind az ópioid, mind az endocannabinoid jelösvények elégtelen működésével kapcsolatba hozták.

Az új eredmények és saját tapasztalataik alapján a kutatók a következő ajánlásokat fogalmazzák meg:

-Az erősítő edzést a maximális ismétlésszám 50%-ával ajánlott elkezdeni, 2-3-szor 12-15 ismétléssel, heti három alkalommal. Alkalmanként 45-60 perces edzés ajánlott 10 perc bemelegítéssel, nyújtással és lazítással. Az edzési napok között aktív pihenőnapokat is érdemes beiktatni alacsony intenzitású gyakorlatok végzésével. Minden izomra – beleértve a nyak, a váll és a felső végtag izmait – érdemes edzeni, körforgásos szisztéma szerint.

-A nagy intenzitású aerob gyakorlatokat intervallum edzés formájában, a maximális légzési kapacitás 55%-ával vagy a maximális szívfrekvencia 50%-ával ajánlott elkezdeni. Heti háromszor 45-60 perces edzés ajánlott 10 perc bemelegítéssel és nyújtással.

A fellángolások kezelése

Woldeamanuel szerint a fejfájás fellángolása az edzési időszak alatt normálisnak tekinthető, és azzal magyarázható, hogy amikor a páciens jól érzi magát, túlzott mértékben edz, de amikor rosszul van, abbahagyja az edzést. A fellángolások kezelésének legjobb módszere az „egyenletes stratégia”, vagyis nem szabad túlzásba vinni az edzést a tünetmentes napokon, és el kell kerülni a túlzott mértékű pihenést a fejfájásos napokon.

Dr. Elizabeth Loder (alelnök, tudományos ügyek felelőse (Department of Neurology, Brigham and Women's Hospital), valamint neurológus professzor (Harvard Medical School, Boston, Massachusetts)) szerint „érdemes minden ilyen jellegű vizsgálat összegyűjtésével és összegzésével segíteni a pácienseket és az orvosokat a különféle mozgásformák potenciális értékének megértésében.” Hozzátette, hogy az összefoglaló tanulmány elkészítésekor a kutatók „gondosan odafigyeltek a beválogatott vizsgálatok minőségére”.

„Az edzés olyan tevékenység, amit a páciensek egész életükön át végezhetnek és alkalmazhatnak a migrénes rohamok megelőzésére a nemkívánatos hatásokkal bíró mindennapos gyógyszerszedés vagy ismétlődő injekciófelvétel helyett” – nyilatkozta Woldeamanuel.

A vizsgálatot a National Institute of Neurobiological Disorders and Stroke (National Institute of Health) támogatta.

 

Forrás: https://www.medscape.com/viewarticle/984472

 

hirdetés
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.