>   Aktuális   |   >   Az Európai Gyógyszerügynökség hírei   |   >   Szimpózium   |   >   Összefoglaló közlemény   |   >   E-medicina   |   >   Ránézek és megmondom
 
a.png

Aktuális

>

Vércukorszintmérés beültethető eszközzel

A jelenleg használatos folyamatos vércukorszintmérő eszköznél jobban teljesítettek az újabban kifejleszetett készülékek.

>

Veseköves roham és tamsulosin

Egy új, placebo kontrollált klinikai vizsgálat szerint veseköves rohamban a tamsulosin nem segíti elő a kisebb méretű kövek távozását.

>

Az arteria carotis szűkületének megszüntetése

Az arteria carotis szűkületének stent behelyezéssel illetve endarterectomiás műtéttel történő megszüntetése nagyjából azonos stroke kockázatot eredményez.

>

Széklettranszplantáció Clostridium difficile fertőzésben

Egy újabb vizsgálatban is azt találták, hogy akut Clostridium difficile fertőzésben az antibiotikumok helyett lehetséges első választású kezelés a széklet mikrobiom transzplantációja.

>

Fiatalkori cukorbetegség

Fiatalkori diabeteszben a jelenlegi kezelések nem lassítják a béta-sejtek funkcióromlását.

>

Piktogramok a daganatos betegek életminőségének jelzésére

Az ASCO egyik előadása szerint az emojik használata javítja a daganatos betegek életminőségét.

>

Terhesség alatti lítium expozíció hatása a magzatra

Az anya terhesség alatti lítium szedése, különösen ha az a terhesség első három hónapjában történik, növeli a megszületett gyermek fejlődési rendellenességeinek kockázatát. 
-
e.png

Az Európai Gyógyszerügynökség hírei

>

CHMP-vélemény az Esmyával kapcsolatosan PRAC ajánlások kapcsán

A CHMP állásfoglalást alakított ki az Esmya lehetséges májkárosító hatásával kapcsolatosan lefolytatott PRAC ajánlások tekintetében, és új intézkedések hatályba léptetését javasolja.
-
sz.png

Szimpózium

>

A genetikai diagnosztika és a prediktív géntesztek lehetőségei és korlátai

A genetikai ismeretek ugrásszerű gyarapodása és az analitikai módszerek rohamos fejlődése következtében napjainkra eddig sosem látott mértékben váltak elérhetővé a különféle genetikai vizsgálatok. Prediktív genetikai vizsgálatok segítségével tünetmentes, egészséges emberek egy adott be­tegségre való hajlamát lehet megállapítani. A leletek értelmezése azonban nehézkes, mert bár könnyen kideríthető az adott betegségre való hajlam, csak jóslásokba bocsátkozhatunk abban a kérdésben, hogy maga a beteg­ség az adott személynél valóban kialakul-e.
-
ooo.png

Összefoglaló közlemény

>

Testsúlyváltozás és a kardiovaszkuláris betegségek

A testsúly és annak változásai a kardiovaszkuláris kockázattal több tekin­tetben ellentmondásos kapcsolatban állnak, különösen kardiovaszkuláris társbetegségek jelenlétében. A kardiovaszkuláris betegségben szenvedők túlsúlyának vagy mérsékelt elhízásának paradox védőhatása számos vizs­gálatban igazolódott. Ez azonban érdemben nem változtatta meg az eddigi ajánlások testsúlycsökkentő paradigmáját.
-
e.png

E-medicina

>

A véradási kedv fokozása mobile health technológiával

A jól ismert szlogen szellemében – aki vért ad, életet ad! – készült el a Magyar Vöröskereszt új applikációja, mely többek között a véradó­helyekről ad folyamatos tájékoztatást. Erre az ingyenesen letölthető alkalmazásra hívja fel a figyelmet ez a közlemény.
-
r.png

Ránézek és megmondom

>

Fiatal férfi fájdalmatlan noduláris bőrkiütése

Egy 26 éves férfi beteg a testfelüle­tének nagy részét érintő bőrkiütés miatt fordult orvoshoz, mely az elmúlt évben folyamatosan növekedett. Kiüté­sek borították a végtagok bőrét (beleértve a tenyeret és a talpat), valamint a füleket (1. ábra, a és b). A bőrelváltozásokat nem kísérte fájdalom, viszketés vagy a végta­gok érzészavara. A beteg nem számolt be lázról, hidegrázásról, éjszakai izzadásról vagy fogyásról. A Marshall-szigetekről származó fiatalember csak jelentkezése előtt 6 hónappal költözött Oklahomába. A szükséges védőoltásokat megkapta.
-
b.png

Betegtájékoztató

>

Policisztás vesebetegség

Az egyszerű veseciszta (folyadékkal telt tömlőcske a vesében) kezelést nem igénylő lelet, a sok tömlőcske képződésével járó policisztás vesebetegség azonban az első tünetek kialakulásától a veseátültetésig, de a szövődmé­nyek miatt akár azon túl is végigkísérheti a betegek életét. 
-
c.png

Cikkreferátum

>

Az ateroszklerotikus kockázati tényezők kontrollja idősebb cukorbetegek körében

Bár egyik orális vagy injekciós antidiabetikum esetében sem állnak fenn abszolút ellenjavallatok idősebb cukorbetegek kezelése kapcsán, a vény­felírás és a gondozás során fokozott odafigyelés szükséges e gyógyszerek alkalmazásakor, melyek hatással lehetnek a kardiovaszkuláris biztonságra. Diabetes Care, 2017. április
-
h.png

Hematológiai Mozaik

>

Szolid szervtranszplantált és csontvelőtranszplantált páciensek védőoltási gyakorlatának áttekintése

BEVEZETÉS A szerv- és csontvelő-transzplantációra szoruló betegek védőoltási programjának kialakítására egységes irányelv létrehozása szükségszerű. A két betegcsoport oltási sémája eltérő: a szervtranszplantáltak esetében megváltozik az immunállapot a transzplantáció előtt és után; csontvelőtranszplantáltak esetében pedig a poszttranszplantációs immunstátusz gyakorlatilag a gyermekkori kiindulási állapotra esik vissza. Komplikáló tényező a védőoltásokra adott immunválasz minősége, melyet befolyásolhat a graft versus host (GVHD) reakció jelenléte (elhúzódó immunszuppresszió) vagy az alkalmazott immunszuppresszív terápia. Kellő szakirodalmi adat és evidencia hiányában egyes esetekben tisztázatlan a beadandó oltások dózisának, boosterelésének és biztonságosságának kérdése.
-
s.png

Sclerosis multiplex lapszemle

>

A sclerosis multiplexben észlelt léziók 3D-s alakja és felszíni tulajdonságai különböznek más, nem specifikus fehérállományi betegségekben észlelt léziók jellemzőitől

Bevezetés A sclerosis multiplex (SM) diagnózisa radiológiai és klinikai feltételeket is megkövetel. A radiológiai kritériumok a léziók karakterisztikáján, illetve azok elhelyezkedési mintázatán alapulnak. Az MRI térerejének növekedésével az egyes léziók tulajdonságai jobban vizsgálhatók, az SM-léziók jobban elkülöníthetők egyéb lézióktól, ugyanakkor például a korábban SM-re specifikusnak tartott, lézión belül észlelhető centrális véna jelenleg már úgy tűnik, sokkal általánosabban fordul elő a különböző, más betegségekre jellemző elváltozásokban is. Jelenleg egy T2 szekvencián észlelhető magas jeladású lézió utalhat demielinizációra, vagy lehet nem specifikus fehérállományi (NSWM) elváltozás jele (öregedés, migrén, kisér-betegség). Ezen eltérések megítélése a tradicionális MRI-technikákkal 2 dimenziós korlátok közé van szorítva a mindennapi gyakorlatban, továbbá felszíni jellegzetességeik, pontos alakjuk is ismeretlen. Jelen vizsgálat ezen korlátokon átlépve, az SM-ben és az NSWM-betegségben észlelhető léziókat 3 dimenziós alakjuk és felszíni tulajdonságaik alapján próbálta elkülöníteni.
-
 
Orvostovábbképző Szemle 31. évf., 5. szám
Előfizetés
> Nyomtatott
Lapszám vásárlás
> Nyomtatott
-

Kapcsolat

KIADÓ:

Professional Publishing Hungary Kft.
1037 Budapest, Montevideo u. 3. 
Telefon: +36-1-430-4500 
Fax: +36-1-430-4519
E-mail: [email protected]

Főszerkesztő:  

Dr. Nagy Judit 
Tel: +36-1-430-4511
Fax: +36-1-430-4519
E-mail: [email protected]

Szerkesztő:

Dr. Simonfalvi Ildikó
Tel: +36-1-430-4520
Fax: +36-1-430-4519

Ügyfélkapcsolat:

Pécsi Andrea
Tel: +36-1-430-4516
Fax: +36-1-430-4519
E-mail: [email protected]

Nagy Zsófia
Tel: +36-1-430-4513
Fax: +36-1-430-4519
E-mail: [email protected]

A hírlevéllel kapcsolatos technikai ügyintézés:

Nagy Tímea
Tel: +36-1-430-4520
Fax: +36-1-430-4519
E-mail: [email protected]

-
© 2009 - 2024, OTSZ Online
 A PPH Media adatkezelési tájékoztatóját ITT olvashatja.