Keresés
Rendezés:
Találatok száma: 99
#71
Orvostovábbképző Szemle XVIII. évf. 12. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2012-01-17
A lichen planus a bőrt, a szájüreg és a nemi szervek nyálkahártyáját, a hajas fejbőrt és a körmöket érintő, idült gyulladással kísért autoimmun betegség. Az erős hatású helyi kortikoszteroidok jelentik az első vonalbeli kezelést. A betegség spontán megszűnhet, bár gyakoriak a recidívák.
#72
Orvostovábbképző Szemle XVIII. évf. 5. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2011-05-20

A pikkelysömörös betegek 20–30%-a pszoriatikus arthritisben is szenved, és gyulladásos bélbetegség, depresszió, alkoholabúzus társulhat a psoriasishoz. Többen is kimutatták  a psoriasis és a metabolikus szindróma kapcsolatát. A súlyos psoriasis fokozott kardiovaszkuláris  kockázatot jelez.

#73
Orvostovábbképző Szemle XVIII. évf. 1-2. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2011-01-26

A mikrobiológiai diagnosztikában igazi áttörés akkor következett be, amikor a nukleinsav alapú detektálási módszerek kikerültek a kutatólaboratóriumokból. A klinikai mikrobiológus fontos feladata a klinikus kollégák informálása az új módszerek előnyeiről és korlátairól.

#76
Orvostovábbképző Szemle XVII. évf. 10. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2010-10-07

A krónikus hepatitis C fertôzéshez jelentős morbiditás (cirrózis, hepatocelluláriskarcinóma) és mortalitás társul. Kezelésére pegilált interferon és ribavirin áll rendelkezésünkre. A cél a fibrózis feltartóztatása vagy súlyosbodásának lassítása, a cirrózis megelőzése. 

#77
Orvostovábbképző Szemle XVII. évf. 10. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2010-10-07

A vírus-hepatitisek olyan infekciós kórképek, amelyekben a „hepatotrop” vírusok elsősorban a májat betegítik meg. 

#78
Orvostovábbképző Szemle XVII. évf. 5. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2010-05-07

A cirrhosisos betegek prognózisát egyrészt az befolyásolja, hogy milyen mértékben korlátozott a máj  működése (sárgaság, szintetizáló képesség, ascites, encephalopathia), másrészt az,  hogy a krónikus májbetegséghez milyen szövődmények társulnak (veseműködési zavar,  hepatocelluláris karcinóma, visszerekből kiinduló gasztrointesztinális vérzés).

#79
Orvostovábbképző Szemle XVII. évf. 5. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2010-05-07

A máj-cirrhosisban szenvedő betegek körében 20–30%-os gyakorisággal alakul ki hepatogén diabetes. A gyógyszeres kezelést elsősorban a mellékhatások határozzák meg. Különösen alkoholabúzus esetén kell szem előtt tartani a hypoglykaemia fokozott veszélyére.

#80
European Journal of Gastroenterology & Hepatology Magyar Kiadás XII. évf.6. szám
OTSZ Online
2008-11-01
Bevezetés Az Egyesült Államokban és Európában a májtranszplantáció leggyakoribb javallata a hepatitis C vírus (HCV) okozta máj-cirrhosis. A műtéten átesettek akár 95%-ában ismételten megjelenhet a HCV, a betegek 50%-ában progresszív hisztológiai jelenségek tapasztalhatók, 15–30%- ban 5 éven belül cirrhosis alakul ki, és ez 10%-ban a transzplantáció kudarcához vezet. A progresszió antivirális kezeléssel lassítható. A májtranszplantációt követően rekurráló HCV-fertőzés kezelését azonban az 1-es genotípus túlsúlya, viraemia és/vagy thrombocytopenia nehezíti, ami gyakran a kezelés gátja, vagy annak idő előtti felfüggesztését teszi szükségessé. A recidív HCV-infekció kezelésére alkalmazott pegilált interferon (PEG-IFN) és ribavirin (RBV) kombinációjával kb. 30% gyakorisággal érhető el tartós virológiai válasz (SVR). Az eddigi vizsgálatok zömében azonban viszonylag kevés beteg szerepelt, akiket a kezelés után csak rövid ideig követtek. A virológiai válasz hatékonyságának és időtartamának meghatározásához hosszabb követési időket alkalmazó, nagyobb, prospektív tanulmányok szükségesek. Tisztázásra vár az antivirális terápia kezdetének időzítése, az egyidejű immunszuppresszív terápia optimális formája, a genotípus hatása, és elmaradó terápiás válasz esetén a kezelés felfüggesztésének időpontja is.   Harminchat olyan beteg esetében számolunk be az antivirális kezelés (szokványos IFN vagy PEG-IFN + RBV) tapasztalatairól, akiknek HCV-fertőzése a májtranszplantációt követően fellángolt. Retrospektív elemzésünk célja a tartós virológiai válasszal, illetve a kezelés korai megszakításával kapcsolatos tényezők azonosítása a virológiai válasz elmaradása alapján.

blog