Keresés
Rendezés:
Találatok száma: 6
#1
Orvostovábbképző Szemle XXVIII. évf. 3. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2021-04-20

Régóta tudjuk, hogy mind a hyperthyreosis, mind a hypothyreosis infertilitással járhat. A szubklinikus formáknak a női termékenységre gyakorolt hatása azonban közel sem ilyen egyértelmű. Kit kell kezelni? Mennyi az elérendő THS-érték? Befolyásolja-e a terápiás döntésünket az anti-TPO-pozitivitás? Ezekre a kérdésekre próbál választ adni a közlemény.

#2
OTSZ Online >> Rovatok >> Aktuális
2017-04-24

A nem súlyos terhességi hipotireózis kezelésének elmaradása nem vezet semmilyen hátrányhoz sem anyai, sem magzati szinten.

#3
Orvostovábbképző Szemle XIX. évf. 10. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2012-10-12

A lítium a bipoláris zavar széles körben használatos gyógyszere. Hosszú távú szedése gyakran nefrotoxikus mellékhatásokkal jár. A lítiumkezelés nefrogén diabetes insipidust okozhat az antidiuretikus hormonnal szembeni válaszkészség csökkentésével; hiperparatireózist is előidézhet hiperkalcémiával, krónikus intersticiális nefritisszel és mikrociszták kialakulásával. 

#4
Orvostovábbképző Szemle XVII. évf. 6. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Egyéb >> Utazásorvostan
2010-06-11

A krónikus betegség nem kontraindikációja az utazásnak: megfelelő utazás előtti tanácsadás után szinte minden idült betegségben szenvedő bátran útnak indulhat.

#5
Orvostovábbképző Szemle XI. évf.5. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2004-05-01

Anamnézis Egy 22 éves fiatalember meglehetősen rossz általános állapotban került osztályunkra. A beteg 13 éves kora óta szenved 1-es típusú diabetes mellitusban, és 2 éve diagnosztizált hypothyreosisa miatt hormonszubsztitúciós kezelésben részesül. Az utóbbi 3 évben ismétlődő hypoglykaemiás epizódokon esett át, a legutóbbi ilyen epizód alacsony vérnyomás okozta gyengeséggel és szédüléssel társult. Vizsgálatok A beteg bőre sötétbarnán pigmentált, artériás vérnyomása alacsony, 80/50 Hgmm volt. A következő kóros laboratóriumi értékeket mértük – szérumkreatinin: 221 mmol/l, ureanitrogén: 52 mmol/l, nátrium: 124 mmol/l, kálium: 8,3 mmol/l, HbA1c: 9,1%. Az EKG-n magas, csúcsos T-hullámok voltak láthatók. A plazma aldoszteronszintje csökkent (<10 ng/l), a reninszint emelkedett volt (2404 ng/l), a csökkent bazális kortizolszint (16,1 mg/l) az ACTH-stimulációs teszt során nem emelkedett. A plazma ACTH-szintje igen magas volt (630 pg/ml). A mellékvese kéregállománya elleni autoantitestek vizsgálata pozitív eredményt adott. Diagnózis Primer mellékvesekéreg-elégtelenség és prerenális akut veseelégtelenség alakult ki, melynek hátterében II-es típusú autoimmun poliglanduláris (Schmidt–Carpenter-) szindróma (APS) húzódott meg Addison-kórral, 1-es típusú diabetes mellitusszal és autoimmun thyroiditisszel. Terápia A beteg először fiziológiás sóoldatot kapott intravénásan, valamint naponta 435 g konyhasót p. os. Ezután hydrocortisonnal kezeltük: kezdetben intravénásan napi 100 mg-os, majd orálisan napi 40 mg-os dózist (20+10+10 mg) alkalmaztunk, 0,05 mg fludrocortisonnal és 75 mg L-tiroxinnal kiegészítve. A beteg állapota 24 órán belül jelentősen javult. A szokványos inzulinkezelést folytattuk.

#6
Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle V. évf.6. szám
OTSZ Online
2003-11-01
A tanulmány egyik ágát 2002 júliusában váratlanul leállították, mert egy független bizottság úgy találta, hogy a kombinált ösztrogén–gesztagén terápia kockázatai meghaladják annak előnyeit. Olvasóink is bizonyára jól tudják, a szülész-nőgyógyászok nem kaptak előzetes értesítést az eredmény bejelentéséről, pedig a tömegtájékoztatás hatására rengeteg beteg kereste fel orvosát, és kérdezte meg, hogy abbahagyja-e a kezelést. Ravnikar: Először is tekintsük át a Women’s Health Initiative (WHI) vizsgálatot. Általános felépítése szerint három nagy, multicentrikus, randomizált klinikai vizsgálatból áll, amelyek az étrendmódosítás, a kalcium- és D-vitamin-pótlás és a hormonpótló kezelés hatásaival foglalkoznak. Mindhárom vizsgálat folyamatban van, akárcsak az a megfigyeléses vizsgálat, amelyben több mint 90000 nő követése folyik. A gyógyszeres kezelés biztonságosságát felügyelő bizottság, a „Drug Safety Monitoring Board” (DSMB) 2002 júliusában leállította a vizsgálat egyik részét – a HPK-ágon belül az ösztrogén–gesztagén csoport kezelését –, mert a nemkívánatos események száma elérte az előre meghatározott küszöbértéket.1 A hormonnal – napi 0,625 mg konjugált lóösztrogénnel (CEE) és 2,5 mg medroxi progeszteron-acetáttal (MPA) – kezelt 8506 nő körében megnőtt az invazív emlőrák, a szívinfarktus, a stroke és a thrombosis gyakorisága a placebocsoport 8102 résztvevőjéhez képest (1. táblázat). A nem kívánt események abszolút kockázata továbbra is csekély maradt, és a hormonnal kezeltek körében ritkábban fordult elő csonttörés és vastagbélrák, de megállapították, hogy a vizsgált populációban a kezelés kockázata az átlagosan 5,2 éves utánkövetés alatt meghaladta annak hasznát.

blog

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.