Keresés
Rendezés:
Találatok száma: 11
#1
OTSZ Online >> Rovatok >> Aktuális
2021-06-08

Az FDA 2003 óta először engedélyezett új Alzheimer-kór kezelésére alkalmas készítményt (Aduhelm, adukanumab), mely első gyógyszerként a betegség elleni küzdelemben nem tüneti kezelést nyújt, hanem a betegség egyik alapvető okát kezeli.

#2
OTSZ Online >> PR cikkek
2016-10-25

A szerző összefoglalja az mTOR-gátló-, különös tekintettel az everolimus- és temsirolimuskezelés kapcsán jelentkező metabolikus mellékhatásokat, a hiperlipidémia és hiperglikémia kórélettanát, diagnózisát, kezelését, szűrési lehetőségeit a magyarországi viszonyokat is áttekintve.

#3
OTSZ Online >> Rovatok >> Aktuális
2016-08-04

A HIV-fertőzött felnőttek kezelésére régóta használatos Truvada gyártója benyújtotta kérelmét a pre-expozíciós profilaxisra történő indikáció bővítésre.

#4
OTSZ Online >> Rovatok >> Aktuális
2016-06-23

Az EMA május végén két új direkt ható antivirális, krónikus hepatitis C vírus (HCV) fertőzés elleni kombinált terápiát fogadott be.

#5
OTSZ Online >> Rovatok >> Aktuális
2016-06-08

A szerzők öt olyan lehetséges beavatkozási módot azonosítottak, amelyek révén az EMA elősegítheti, hogy a gyógyszerek elérhetőbbé/megfizethetőbbé váljanak a betegek számára – legalábbis az Európai Unióban.  

#6
2015-09-15
08:20:00

 

Az Orvostovábbképző Szemle konferenciájának célja, hogy a hatóság és a gyógyító orvosok álláspontjai és szempontjai közeledjenek egymáshoz, jobban szolgálják a betegek gyógyulásának esélyeit.

#7
Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle XVII. évf. 2. szám
OTSZ Online >> Nőgyógyászati és Szülészeti Továbbképző Szemle
2015-04-22

A menopausalis tünetek enyhítésére alkalmas módszerek ésszerű alkalmazása több mint egy évtizede képezik viták tárgyát. A Women’s Health Initiative (WHI) elnevezésű vizsgálat adatainak értelmezése számos aggodalmat vetett fel a hormonterápia (HT) biztonságosságát illetően. Ebben a nagy, prospektív, véletlen besorolásos vizsgálatban (RCT, randomized controlled trial) a menopausalis HT kockázatait és előnyeit elemezték. A WHI első eredményei aggasztóak voltak ugyan, de a később elvégzett alcsoportelemzések és a résztvevők hosszú távú utánkövetése megnyugtatónak bizonyult. Ráadásul az újabb prospektív RCT-k részletesebb információkkal szolgáltak a HT megfelelő és biztonságos alkalmazásához. Végül az Egyesült Államok élelmiszer-
és gyógyszerfelügyeleti hatósága (FDA, Food and Drug Administration) által a menopausalis tünetek kezelésére elfogadott több új kezelési móddal kapcsolatosan is félelmek merültek fel. Ezek az új módszerek izgalmas újszerű lehetőségeket kínálnak a menopausalis tünetektől szenvedő nők számára.

#8
Orvostovábbképző Szemle XVIII. évf. 4. szám
OTSZ Online
2011-04-08

Tisztelt Kolléganők és Kollégák! A kardiológia az elmúlt évek során az orvostudomány egyik legsikeresebb ágazatává nőtte ki magát, elsősorban a szívinfarktus heveny ellátása terén elért eredmények alapján. 

#9
Orvostovábbképző Szemle XV. évf.2. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2008-02-01

   Bevezető    Tanulmányunkban áttekintést kívánunk nyújtani a ritka betegségek gyógyszeres kezelésének speciális egészség-gazdaságtani és ártámogatási vonatkozásairól. Általában elmondható, hogy a betegségek kisebb prevalenciája egyértelműen magasabb gyógyszerárat jelent, s az is következik belőle, hogy a költséghatékonysági érték jelentősen meghaladja a szokásos „standard küszöbértékeket”. A csekély betegszám problémát okoz a klinikai vizsgálatokban is, komoly nehézséget jelent például a véletlen besorolásos, kontrollos vizsgálatok kivitelezésében. Összességében elmondhatjuk, hogy a ritka betegségek kezelésére szolgáló gyógyszerek speciális befogadáspolitikai és ártámogatási szabályokat igényelnek, s ezeket a magyar egészség-gazdaságtani irányelvben is rögzíteni kell.    A „ritka betegségek” gyűjtőnév azokat a kórképeket jelöli, amelyek kis gyakorisággal fordulnak elő, vagyis megjelenésük kisebb betegpopulációt érint. Jelenleg mintegy 5000–8000 ritka betegséget tart nyilván az orvostudomány, amelyek aktuális becslések szerint az Európai Unió lakosságának hozzávetőlegesen 6–8%-át érintik, vagyis 24–36 millióra becsülhető az Európai Unió ritka betegségektől sújtott lakosainak száma. Tovább nehezíti a ritka betegségekben szenvedők helyzetét, hogy a több ezer ilyen betegségből csak mintegy háromszáznak van az Egészségügyi Világszervezet (World Health Organization, WHO) nemzetközi osztályozási rendszere (International Classification of Diseases, ICD) szerinti kódja.    Tanulmányunkban szakirodalmi áttekintést kívánunk nyújtani a ritka betegségek gyógyszeres kezelésének speciális egészség-gazdaságtani és ártámogatási vonatkozásairól, felhasználva saját korábbi publikációinkat, a vonatkozó hazai és nemzetközi szakirodalmat.

#10
Orvostovábbképző Szemle X. évf.11. szám
OTSZ Online
2003-11-01
A gyógyszerek ártámogatására fordítható keret az elmúlt években rendszeresen elégtelennek bizonyult, és a mindenkori kormányzatnak az éves költségvetést messze túllépve kellett pótolnia a hiányt. A gyógyszerek ártámogatása hazánkban – a többi európai országhoz viszonyítva – igen jelentős részt képvisel az egészségügyre fordított kiadásokon belül. Nehéz pontosan megmondani, mi lehet ennek az oka, de talán részben az, hogy nálunk az egészségügyi költségvetésben a személyi kiadások az alacsony bérek miatt sokkal kisebb szerepet játszanak. Az is valószínű, hogy töméntelen gyógyszer fekszik el – talán milliárdos értékben – honfitársaink és a hazai intézmények fiókjaiban, majd kerül a szemétbe. A gyógyszerek felírásának viszonylag liberális rendje és a szabad orvosválasztás lehetősége miatt nagyon sok beteg kap több helyről is recepteket, s még az a jobbik eset, ha nem szedi be az összes előírt gyógyszert, hiszen a végzetes gyógyszer-kumulációk és -interakciók sajnos elég gyakoriak, és nem kevés beteg szed több ugyanolyan hatású, ugyanabba a gyógyszercsoportba tartozó készítményt egyszerre. Arról is őszintén kell szólni, hogy bizony Magyarországon még ma is sok orvos polipragmáziával próbálja takargatni és ellensúlyozni szakmai képzetlenségét, diagnosztikus bizonytalanságait. Mindent egybevetve, nagyon sok pénzt ad ki az Országos Egészségbiztosítási Pénztár feleslegesen. Minden eddigi kormányzat megpróbálta valahogy korlátozni a gyógyszerek ártámogatási költségvetésének rendszeres túllépését. A legutolsó ilyen próbálkozás az előző kormányzat ciklusának végén a Gyógyszer-alkalmazási Bizottság (GYAB) létrehozása volt. A Bizottság elnöke, Kerpel-Fronius Sándor professzor javaslatára kérte fel a miniszter a munkában való részvételre a Bizottság különböző szakmákat képviselő tagjait. Az akkori időszak legnagyobb problémája az volt, hogy előzőleg az újonnan törzskönyvezett gyógyszerek ártámogatásának kialakítása hosszú ideig elmaradt. A gyógyszerek között a sok generikum mellett volt nagyon sok innovatív, új vagy újszerű hatásmóddal rendelkező gyógyszer is. Ez utóbbiaknak a befogadása tetemes költséggel járt volna, hiszen jelentős részük – éppen innovatív jellegükből következően – nagyon drága volt: a gyógyszergyárak arra törekedtek, hogy megtérüljenek a fejlesztés (általában sok tízmillió dolláros) költségei.

blog

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.