>   Aktuális   |   >   Az Európai Gyógyszerügynökség hírei   |   >   Szimpózium   |   >   Összefoglaló közlemény
 
k.png

Kreditpontos kvíz

Tisztelt Doktornő / Doktor Úr!

Az alábbi online továbbképzésre szeretnénk felhívni a figyelmét.

A három modulból álló szakcikkek elolvasását követően az egyes tesztkérdéssor minimum 70%-os helyes megválaszolása esetén 3x2 kreditpont szerezhető az alábbi szakterületek orvosai számára:

  1. Csecsemő-és gyermekgyógyászat
  2. Háziorvostan
  3. Gasztroenterológia
  4. Gyermekgasztroenterológia

Kitöltési határidő: 2024. június 30.

A 3 modulból álló szakcikk az alábbi linkeken érhető el:

A csecsemőtáplálás hatása a gyermekkori neuropszichiátriai kórképek kialakulására

Az allergia és a diszbiózis kapcsolata a korai csecsemőtáplálás tükrében 

Az ételallergia és tolerancia kialakulásának egyensúlya csecsemőkorban

A tesztkitöltésért kattintson ide: 

https://otszonline.hu/cikk/kreditpontos_kviz_modulok?preview

 

Az online továbbképzés támogatója:

 

-
a.png

Aktuális

>

CAR T-terápiát követő másodlagos daganatok

Az FDA-hoz benyújtott mellékhatásjelentésekben a CAR T-terápiában részesült betegek körében a mellékhatások 4,3%-ában jeleztek másodlagos daganatos megbetegedéseket.

>

Új gyógyszercélpont a glioblasztómában

Brit kutatók szerint a PANK4 fehérje kiiktatásával megelőzhető vagy gyengíthető glioblasztómaában a TMZ-kezeléssel szemben kialakuló rezisztencia.

>

Súlygyarapodás megelőzése a GLP-1-ek abbahagyása után

Az fogyókúrás gyógyszerek népszerűsége rendkívül megnőtt, hisz nagyon hatékonyak. A GLP-1-eket szedő betegek testsúlya azonban a szerek abbahagyását követő egy évben rendszerint ismét gyarapodik.

>

DNS-vérvizsgálat a vastagbélrák kimutatásában

Egy új tanulmány szerint a sejtmentes DNS (cfDNS) vérvizsgálat a legtöbb igazoltan vastagbélrákban szenvedő betegnél helyesen mutatta ki a daganat jelenlétét.

>

Niacin és CV kockázat

Egy nemrégiben megjelent tanulmány egy niacin-származékról azt mutatta, hogy növeli a szív- és érrendszeri események kockázatát.

>

Immuncsendes rákos sejtek

A rákos sejtek azért maradnak életben, mert képesek elrejtőzni a szervezet immunrendszere elől, kikerülve az állandó őrjáratban lévő rákellenes T-sejteket.

>

A mirikizumab tartós választ eredményez

A fenntartó mirikizumab jól tolerálható és akár 2 éven át is tartós választ biztosít a kezelésre kezdetben reagáló colitis ulcerosában szenvedő betegeknél.
-
e.png

Az Európai Gyógyszerügynökség hírei

>

A malignus hipertermia és gyermekkori hipotónia új szerei

Az EMA két hibrid kérelem keretében benyújtott kérelmet hagyott jóvá, az egyik gyógyszer malignus hipertermia a másik gyermekkori hipotónia teeápiájára szolgál.
-
sz.png

Szimpózium

>

Interstitialis tüdőbetegségek: interstitialis pneumonia autoimmun jelleggel (IPAF) és kötőszöveti betegségekhez társuló ILD

A szisztémás kötőszöveti betegségekben (connective tissue disease, CTD) az interstitialis tüdőbetegség (interstitial lung disease, ILD) az egyik leggya­koribb belső szervi manifesztáció, egyben a vezető halálok egyes kórképek esetén, melynek korai diagnosztikája és kezelése elsődleges szempont a betegek követése során. Az ILD eltérő súlyosságú és lefolyású az egyes betegeknél, így az egyik legfontosabb szempont a progresszív ILD-formák kiszűrése és mielőbbi kezelése az irreverzibilis tüdőkárosodás megelőzé­sének és a túlélés javításának céljából.
-
ooo.png

Összefoglaló közlemény

>

A kolorektális rák szűrése és követése fokozott kockázat mellett

A kolorektális rák szempontjából fokozott kockázatot jelentenek az egyé­ni vagy családi kórtörténetben szereplő előrehaladott adenómák vagy kolorektális rákok, a személyes anamnézisben szereplő gyulladásos bél­betegség és a genetikai polipózis szindrómák. Általánosságban ilyen ese­tekben gyakoribb vagy koraibb szűrés szükséges, mint átlagos kockázat esetén. Első fokú rokon kolorektális rákja esetén legkésőbb 40 éves korban, colitis ulcerosa vagy vastagbelet érintő Crohn-betegség eseteiben a tünetek jelentkezése után 8−10 évvel, Peutz−Jeghers-szindrómában már 8 éves korban, szesszilis fogazott adenomatózus polipózisban pedig a kórismézést követően a lehető leghamarabb meg kell kezdeni a kolonoszkópiás szűrést.

>

Immunglobulin G4 asszociált betegség

Az IgG4-asszociált betegség felismerése kiemelten fontos, hiszen a kórkép számos egyéb, részben sokkal agresszívabb, részben ártalmatlanabb be­tegség tüneteit utánozhatja. Kritikus jelentősége lehet annak, hogy a ke­zelőorvosban egyáltalán felmerül-e ez a differenciáldiagnosztikai opció. Ismeretlen eredetű pankreatitisz, szklerotizáló kolangitisz, kétoldali nyál­mirigy- vagy könnymirigy-megnagyobbodás, retroperitoneális fibrózis min­denképpen fel kell hogy vessék az IgG4-asszociált betegség lehetőségét.

>

A terhesség és a gyulladásos reumatológiai kórképek

Az új, hatásos terápiák megjelenésével a gyulladásos reumatológiai kórké­pek kimenetele jelentősen javult az utóbbi években. Kisebb az irreverzibilis szervkárosodás, a mozgáskorlátozottság aránya, a betegségek hosszabb távon remisszióban tarthatók. Emiatt több beteg vállalhat gyermeket, és megfelelően kontrollált betegség, gondosan megválasztott gyógyszeres kezelés mellett csökkenthető a terhességgel kapcsolatos anyai és magzati kockázat. A feladat mindenképpen multidiszciplináris, a gondozó orvos, a társszakmák képviselői és a beteg szoros együttműködése a siker záloga.
-
e.png

Esettanulmány

>

Ovarialis hiperstimulációs szindróma a kardiológus szemével – esettanulmány

Az ovarialis hiperstimulációs szindróma a meddőségi kezelések során elő­forduló, potenciálisan életveszélyes iatrogén szövődmény. A szerzők egy 38 éves nőbeteg esetén keresztül ismertetik a tünetegyüttes diagnosztikáját és terápiáját a kardiológus szemével.
-
v.png

Van egy kérdésem

>

Mely gyógyszerek hatásosak a demenciát kísérő agitáltság kezelésében?

BIZONYÍTÉKON ALAPULÓ VÁLASZ A szelektív szerotoninvisszavétel-gátlók (selective serotonin reuptake in­hibitor, SSRI) és a risperidon mérsékelten hatásosak a demencia bármelyik formájában jelentkező agitációban. (A szintű evidencia, egy metaanalízis alapján). Az olanzapin és a risperidon a placebónál jóval tovább ké­pes csökkenteni a demencia által kiváltott agitációt (B szintű evidencia, egy jó minőségű véletlen besorolásos, kontrollos vizsgálat [randomized controlled trial, RCT] alapján). A dextrometorfán/kinidin hatásosan csök­kenti a demenciában fellépő agitációt (B szintű evidencia, metaanalízisben idézett jó minőségű RCT alapján).
-
r.png

Ránézek és megmondom

>

Gyanús elváltozás az arcmaszk alatt

Egy 63 éves férfi beteg jelentkezett a háziorvosánál ellenőrző vizsgálat­ra. Maszkot viselt, de a vizsgálat végén arra kérte az orvost, hogy vizsgálja meg az ajkán lévő elváltozást. A lézió 6 hóna­pon keresztül progrediált, a maszk rend­szeres használatának idején. Fájdalmas volt, és időnként vérzett. A beteg nem rágott dohányt, de napi szinten cigaret­tázott. Anamnézisében ajakherpesz és gyermekkorban jelentős napfény-expo­zíció szerepelt. Nem fogyott, nem tudott más bőrelváltozásról és a családban elő­forduló bőrbetegségről.
-
c.png

Cikkreferátum

>

A hármas hörgtágító kombinációról kettős kombinációra váltás hatása krónikus obstruktív tüdőbetegségben: a DACCORD vizsgálat eredményei

A krónikus obstruktív tüdőbetegség súlyos formáinak kezelésére elfogadott a tripla terápia. Bár az inhalációs kortikoszteroidok alkalmazása ilyen esetekben terápiás haszonnal jár, ugyanakkor felmerül a kérdés, hogy biztonsággal megvonható-e a kortikoszteroid anélkül, hogy ez veszélyeztetné a beteg állapotát. A németországi vizsgálat azzal a következtetéssel zárult, hogy a tripla kombináció duális terápiára váltása az esetek túlnyomó többségében nem jár állapotromlással, és az exacerbációk, az egészséggel kapcsolatos életminőség és általánosságban a betegségkontroll szempontjából is előnyös lehet.

>

A túlélést előrejelző prognosztikai modell 6 hónapos ruxolitinibkezelés után myelofibrosisban

 A myelofibrosis kifejezés heterogén betegségcsoportot jelöl, melyet alap­vetően primer és szekunder formákra oszthatunk fel. A különbségtételnek klinikai és prognosztikai relevanciája van. A MF eseteinek többségében szomatikus mutációk mutathatók ki a JAK2, CALR vagy MPL génekben, sokszor egyéb mutációkkal társulva. A genetikai variánsok mindkét kate­góriája befolyásolja a fenotípust és a prognózist. A genetikai információkat a klinikai változókkal együtt értékelve prognosztikai modellek dolgozhatók ki, melyek jelenleg széles körben használatosak a terápiás döntések meg­hozatalához, illetve klinikai vizsgálatokban a betegek beválasztásához.
-
b.png

Betegtájékoztató

>

Székrekedés

A székrekedés gyakori panasz, melyet rövidebb vagy hosszabb ideig, eny­hébb vagy súlyosabb formában szinte mindenki megtapasztalt már leg­alább néhány alkalommal életében. Idült székrekedésről akkor beszélünk, ha a szokásosnál ritkábban történik székürítés, a székürítés nehezített, kemény, darabos széklet ürül, esetleg a székleten vércsík jelenik meg. Egyé­nenként változó, milyen gyakoriságú, mennyiségű és állagú székletürítés tekinthető normálisnak, ám definíció szerint a heti háromnál kevesebb székletürítés tekinthető székrekedésnek, amikor is a bélsár kemény, száraz, nehezen, esetleg fájdalmasan ürül.
-
 
Orvostovábbképző Szemle 31. évf., 5. szám
Előfizetés
> Nyomtatott
Lapszám vásárlás
> Nyomtatott
-

Kapcsolat

KIADÓ:

Professional Publishing Hungary Kft.
1037 Budapest, Montevideo u. 3.  
E-mail: [email protected]

Főszerkesztő:  

Dr. Nagy Judit 
Tel: +36-30-922-0137 
E-mail: [email protected]

Szerkesztő:

Dr. Simonfalvi Ildikó 

Ügyfélkapcsolat:

Pécsi Andrea
Tel: +36-30-552-5024 
E-mail: [email protected]

Duma Csilla
Tel: +36-70-654-0552
E-mail: [email protected]

A hírlevéllel kapcsolatos technikai ügyintézés:

Tihanyi Petra

E-mail: [email protected]

-
© 2009 - 2024, OTSZ Online
 A PPH Media adatkezelési tájékoztatóját ITT olvashatja.