Niacin és CV kockázat
Egy nemrégiben megjelent tanulmány egy niacin-származékról azt mutatta, hogy növeli a szív- és érrendszeri események kockázatát.
A Nature Medicine című szaklapban közzétett eredmények magyarázatot adhatnak arra is, hogy a niacin szedése - amely csökkenti az alacsony sűrűségű lipoprotein-koleszterint és növeli a magas sűrűségű lipoprotein-koleszterint - miért nem vezetett a szív- és érrendszeri események csökkenéséhez a nagy klinikai vizsgálatokban.
A nyugati étrend számos alapélelmiszerhez hozzáadott, és étrend-kiegészítők formájában is fogyasztott B-vitamin nevű alapvető fontosságú mikrotápanyagnak valóban káros-e a hatása a szív- és érrendszeri kockázatra, és milyen következményekkel jár a niacinbevitel? Az új tanulmány vezető szerzője, Dr. Stanley Hazen szerint indokolt lehet némi óvatosság a túlzott niacinbevitellel kapcsolatban.
A niacin táplálékkiegészítőket öregedésgátló hatás, az ízületi gyulladás enyhítése és az agyműködés fokozása ígéretével reklámozzák, bár ezek közül egyik állítás sem bizonyított. A rokon vegyületet, a nikotinamidot pedig a bőrrák megelőzésére ajánlják a magas kockázatú betegeknél; egy nemrégiben készült tanulmány azonban megkérdőjelezte ezt az állítás. És több szakértő megkérdőjelei, hogy ez az egyetlen tanulmány alapján indokolt-e a niacin tartalmú étrendkiegészítők kerülésére vonatkozó tanács.
Maradék szív- és érrendszeri kockázat
Hazen és munkatársai (Cleveland Clinic Lerner, Cleveland, Ohio) azt keresték, hogy a hagyományos kockázati tényezők, például a koleszterinszint, a vérnyomás és a cukorbetegség beállítása után milyen tényezők játszanak szerepet a és érrendszeri betegségek maradék kockázatában. Olyan vegyületeket kezdtek keresni a plazmában, amelyek előre jelezték a jövőbeni káros kardiovaszkuláris eseményeket az elektív diagnosztikai szívvizsgálatnak alávetett betegeknél. Az azonosított fontosabb vegyületek közül kettő niacin-származék - 2PY és 4PY - volt, amelyek csak felesleges niacin jelenlétében képződnek.
Ezután a 2PY és 4PY mérésére szolgáló teszteket fejlesztettek ki, és további vizsgálatokat végeztek két validációs (egy 2331 főböl álló amerikai és egy 832 főből álló európai) kohorszban. Mindkét kohorszban a 2PY és 4PY emelkedett plazmaszintje előre jelezte a jövőbeli káros kardiovaszkuláris eseményeket, és a legmagasabb és a legalacsonyabb kvartilisbe tartozók esetében a kardiovaszkuláris kockázat megduplázódott.
A lehetséges ok-okozati összefüggés feltárására genom-szintű asszociációs vizsgálatokat végeztek, és megállapították, hogy a magasabb 4PY-szintekkel összefüggő genetikai variánsok a gyulladásos marker, a vaszkuláris sejtadhéziós molekula 1 (VCAM-1) szintjéhez is kapcsolódnak. Sejtkultúrákban és állatkísérletekben pedig azt találták, hogy a 4PY a gyulladás egyik hajtóereje, upregulálja a VCAM-1-et és érrendszeri gyulladásos válaszokat vált ki, tehát többféle módon is kimutatták, hogy a niacin-származék, a 4PY összefügg a fokozott szív- és érrendszeri kockázattal.
A vizsgálat egészségügyi következményei
A nyugati népesség nagy mennyiségű niacint fogyaszt a 2. világháború óta, amikor is számos élelmiszert kezdtek alapvető vitaminokkal dúsítani, hogy elkerüljék a hiány okozta betegségeket. A niacint a (a bőrgyulladást, hasmenést és demenciát okozó, gyakran halálos kimenetelű) pellagra megelőzése érdekében adták az élelmiszerekhez. Lehet, hogy megszüntették a pellagrát, de vajon ennek következtében évekkel később megnövekedett a szív- és érrendszeri betegségek előfordulása?
Az már korábban is feltűnt, hogy a niacin nem csökkenti annyira a szív- és érrendszeri kockázatot, mint amennyire az általa okozott koleszterinszint-csökkentés mértéke alapján elvárható lenne. "Ez a niacin-paradoxon, ami azt jelzi, hogy a niacin valamilyen káros hatást segíthet elő.
A niacin a nikotinamid-adenin-dinukleotid (NAD) fő forrása, ez szerves molekula teszi lehetővé a sejtek számára az energiatermelést, de amint a NAD tárolási kapacitás eléri a korlátait, akkor 4PY és 2PY származékok keletkeznek, de ehhez tényleg sok niacinban gazdag ételt kell enni. Úgy tűnik, hogy a niacin bomlásterméke, a 4PY az érrendszeri gyulladás mozgatórugója. De több útvonal is vezethet a 4PY keletkezéséhez. Van egy egymással kölcsönhatásban lévő vegyületekből álló hálózat – a niacin-pool – amelynek bármely eleme megemelheti a pool-, és végső soron a 4PY-szintet, de való igaz, hogy a 4PY fő forrása a niacin - mondják a szerzők.
A magas fehérjetartalmú étrend is probléma?
A NAD-ok egy másik fő forrása a fehérjékben jelen lévő triptofán. A 4PY-szint változásához kapcsolható egyik genetikai variáns pedig azt befolyásolja, hogy a táplálékkal bevitt fehérje hogyan kerül a niacin-állományba. Ez felveti annak lehetőségét, hogy egyeseknél a magas fehérjetartalmú étrend is növelheti a szív- és érrendszeri kockázatot.
Hazen becslése szerint a normál étrend niacintartalmának kb. 3%-a származik a fehérjebevitelből, de ez az arány jelentősen megnőhet a nagyon fehérjedús étrendben. "Adataink alátámasztják azt az elképzelést, hogy ha hosszú távon csökkentjük a 4PY-szintünket, akkor az a szív- és érrendszeri betegségek csökkenését eredményezné. Ha csökkentjük a niacinbevitelt, akkor a 4PY-t is csökkenteni fogjuk" - jelentette ki Hazen. A niacin számos energiaital egyik fő összetevője, talán bölcs dolog lenne korlátozni e termékek fogyasztását.
Mi az optimális niacinbevitel?
A niacin jól ismert ajánlott étrendi adagja (RDA) - 14 és 18 mg között van, de az amerikaiak átlagosan ennek a mennyiségnek a négyszeresét fogyasztják, és egyeseknél a bevitel lényegesen magasabb - akár az RDA 50-szerese is lehet, ezért a szerzők szerint az élelmiszerek niacinnal való dúsításának mértékét csökkenteni kellene.
Más szakértők szerint a Nature Medicine érdekes és fontos tanulmánya egyelőre nem bizonyítja a niacinbevitel és a szív- és érrendszeri betegségek kockázata közötti okozati összefüggést és önmagában nem szolgáltat megfelelő indokot a niacinbevitel korlátozására, vagy az élelmiszerek niacin-dúsításának leállításán való gondolkodásra.
niacinnak a szív- és érrendszeri kockázatra gyakorolt hatása még mindig nem teljesen tisztázott. Míg a HPS2-THRIVE és az AIM-HIGH vizsgálatok nem mutattak előnyöket a szív- és érrendszeri események csökkentésében, egy korábbi vizsgálat, a Coronary Drug Project (https://pubmed.ncbi.nlm.nih.gov/1088963/), amelyben a hatóanyagot étellel együtt adták, pozitív hatásokat mutatott a szívinfarktus és a stroke jelentős csökkenésével, és a niacin-csoportban a hosszú távú halálozás csökkenésére utaló jelek voltak, több évvel a vizsgálat befejezése után.
Nikotinamid a bőrrák megelőzésében
A nikotinamid, bár közeli rokonságban áll a niacinnal, eltérő hatású lehet. Ez a tanulmány nem foglalkozik kifejezetten a nikotinamid-kiegészítéssel és a 4PY-szintekkel. Lehet, hogy a kiegészítő niacinnak más hatásai vannak, mint a nikotinamidnak, amelynek a niacinnal ellentétben nincs értágító hatása. A magas és alacsony nikotinamid-kiegészítésnek különböző, sőt ellentétes hatásai lehetnek a sejtfolyamatokra, például a DNS-javító enzimek felszabályozására vagy gátlására. Nagy dózisban a nikotinamid gyulladáscsökkentő hatású a bőrben. Dr. Diona Damian (The University of Sydney, Camperdown, Australia) megjegyezte, hogy a bőrrák megelőzésére szolgáló napi kétszer 500 mg nikotinamiddal végzett két 3. fázisú vizsgálat (ONTRAC és ONTRANS 12 hónap alatt nem mutatott ki jelentős növekedést a szív- és érrendszeri eseményekben a placebóhoz képest). Az orális nikotinamidról kimutatták, hogy normális immunitású és többszörös bőrrákos betegeknél körülbelül negyedével csökkenti a nem melanoma típusú bőrrák előfordulását. A bőrrák megelőzésére használt dózisok jóval meghaladják a napi étrendi szinteket, és a kezelésnek folyamatosnak kell lennie ahhoz, hogy a védőhatás fennmaradjon. A nikotinamidot csak azok számára szabad megelőzésre ajánlani, akiknél nagy a bőrrák kockázata - jegyezte meg.