A liquor vizsgálata
A liquor vizsgálata számos, központi idegrendszert érintő állapot diagnosztikai eszköze. A lumbálpunkció sürgős indikációi közé tartozik a központi idegrendszeri fertőzés vagy a subarachnoidealis vérzés gyanúja. A liquor vizsgálata nem feltétlenül diagnosztikus értékű, de hasznos lehet más neurológiai állapotok értékelésében. A liquor tenyésztése során azonosíthatók a kórokozók és az antibiotikumérzékenység. A vírusos agyhártyagyulladás a bakteriális agyhártyagyulladáshoz hasonlóan alakulhat ki, de általában alacsony a halálozási aránya. A subarachnoidealis vérzés magas halálozási aránnyal jár, és a gyors diagnózis kulcsfontosságú a kimenetel javítása érdekében. A koponya CT-vizsgálata a tünetek megjelenését követő első hat órában közel 100%-os érzékenységgel mutatja ki a subarachnoidealis vérzést, de liquor-vizsgálatra lehet szükség akkor, ha a tünetek később jelennek meg, vagy ha a képalkotó vizsgálatok eredményei nem egyértelműek.
Gyógyszerek az alkoholfogyasztás által okozott zavarok kezelésére
Számos, az alkoholfogyasztás mérséklését és az absztinencia fenntartását segítő gyógyszer érhető el, azonban a betegek mindössze csekély hányada részesül bármilyen kezelésben. Erős bizonyítékok szólnak amellett, hogy a naltrexon és a gabapentin csökkenti a túlzott alkoholfogyasztással járó napok számát, illetve az akamprozát megelőzi a használathoz való visszatérést aktuálisan absztinens pácienseknél, valamint a topiramát közepes evidenciával bír, tekintve a túlzott ivással járó napok számának csökkentését. A diszulfirám széles körben alkalmazott, azonban kevés bizonyíték támasztja alá hatékonyságát „real world”, nem ellenőrzött körülmények között.
Gyógyszerek által okozott tüdőbetegségek
A gyógyszerek által okozott tüdőbetegségek heterogén csoportot alkotnak, melyeknek hátterében többféle gyógyszercsoport állhat. Az intersticiális tüdőbetegségek kialakulásában egyre gyakrabban mutatható ki valamilyen gyógyszertoxicitás, és a potenciális kiváltó szerek listája sajnos egyre bővül.