„Dr. Drón” szerepe a betegellátásban
Mire alkalmasak a betegellátásban a drónok? Az ember gyilkolásra is használja a drónokat, azonban vannak olyanok is, akik inkább segítenek vele: megszülettek az orvosi drónok. A rovat elveihez híven nem a jövő lehetőségeit mutatjuk be (amikből ki tudja, mi lesz később), hanem a valóságot: mire használják mások már most is az orvosi drónokat.
Otthoni vérnyomásmérés: telemedicina, okoseszközök, appok
Nem egyértelmű, hogy a telemedicina segít a magas vérnyomásban szenvedőknek az ajánlott célértékek elérésében. Különösen az alacsonyabb vérnyomásértékekkel rendelkező hipertóniások esetében kérdőjelesek az eredmények. Egyre több olyan egészségügyi okoseszköz és applikáció van azonban, amelynek használata javíthatja a telehealth sikerét is – nem beszélve az önellenőrzésről. Ilyen eszközöket igyekszem bemutatni.
Az Omron HEM-6410T vérnyomásmérő. Jól látható az artéria radiálist elszorító mandzsetta. Csak az USA és Japán betegeinek
Az e-orvos. Aki nélkül nincs sem e-beteg, sem digitális (e-)egészségügy
Hiába a jól képzett e-beteg, az általa használt valid okos egészségügyi eszköz, ha nem tud kihez fordulni a kapott adatokkal. Az e-orvos az, aki ezeket az adatokat elfogadja, és ezt a kezelésben használja is. A közlemény azt is bemutatja, hogyan támogatja az e-beteget és az e-orvost a németországi, finanszírozott egészségügyi applikációkat ajánló Diga rendszer, vagy az Egyesült Királyságban működő Orcha, illetve egy hazai innováció, az e-Beteg Bár.