Új mesterséges intelligencián alapuló eljárás segít a kolonoszkópiás felvételek kiértékelésében, a rákelőző állapotok azonosításában.

Egy 3D testszkennert és egy mobilapplikációt fejlesztettek ki a metabolikus szindróma súlyosságának mérésére.

A mesterséges intelligencia alapú videóelemző szoftver több mozgásforma szimmetriáját 86%-os pontossággal elemezve diagnosztizálja a Parkinson-kórt.

Mesterséges intelligencia segítségével rögzíti a Parkinson-kór “lefagyásos” epizódjainak lefagyásos epizódjait egy viselhető eszköz.

Mesterséges intelligenciát is felhasználva nyálból kimutatható depresszió-biomarkerekre bukkant egy nemzetközi kutatócsoport.

Az 1-es típusú cukorbetegség kezelésében segíthet a mesterséges intelligencia, különösen gyerekeknél.

Mesterséges intelligencia tárja fel, hogy mik lehetnek a genetikai okai a betegség progressziójában a nők és férfiak közötti különbségeknek?

Egy kaliforniai kutatás szerint az AI-t alkalmazó algoritmusok pontosabban jelzik a mellrák kialakulásának kockázatát, mint a jelenlegi klinikai gyakorlatban alkalmazott (BCSC) klinikai kockázati modell.

Amerikai kutatók mesterséges intelligencia segítségével olyan T-sejtes COVID-19 vakcinát fejlesztettek ki, ami állati modellszervezeteken igen hatásosnak bizonyult.

 

Egy randomizált vizsgálatban a mesterséges intelligencia pontosabban értékelte a bal kamrai ejekciós frakciót, mint a szonográfusok.

Jelentős változások történtek a műtéti eljárásokban, a diagnosztikai és terápiás berendezések fejlesztésében. A phacoemulsificatio általánossá vált hazánkban. Megjelentek a prémium kategóriás műlencsék. Kifejlesz­tették a femtolézeres szürkehályog-sebészeti technológiát, a glaucoma femtolézeres kezelésének fejlesztésében és tesztelésében Magyarország világelső. A szemnek szinte nincs már olyan része, amelyet ne lehetne lézerrel kezelni. Az optikai koherencia tomográfia (OCT) általánossá vált a retinabetegségek diagnosztikájában. Áttörés történt az időskori nedves típusú macula-degeneráció kezelésében. Immár a mesterséges intelligencia is segítheti a szemorvosok munkáját.

A ChatGPT óriási lépés a mesterséges intelligencia terén, de nem volt megle­pő, mert aki használja már régebb óta például a Google fordítót, tapasztalja, hogy az elmúlt évben – már olyan kis nyelven is, mint a magyar – egyre tökéletesebb (vagyis egyre kevesebb utókorrekciót igénylő) fordítást ad. De szintén a Google is egy bevitt kép alapján felismeri, hogy az milyen weboldalon (azaz milyen forrásban és környezetben) bukkan fel, a Shazam applikáció pedig egy zenerészlet alapján megtalálja a teljes zenét (előadó­val, címmel) és le is tölti az okostelefonra (elég csak a telefon mikrofonját mondjuk egy film főcímzenéjéhez tartani a moziban és megtalálja azt). De mit tud a ChatGPT az orvoslásban?

Egy validált, mesterséges intelligencián alapuló eszköz biopsziás mintákból segít megkülönböztetni a colitis ulcerosa remisszióját a gyulladástól és előre jelezni a fellángolásokat.

books.medicalonline