Parkinson-kór felismerése videófelvételekből
A mesterséges intelligencia alapú videóelemző szoftver több mozgásforma szimmetriáját 86%-os pontossággal elemezve diagnosztizálja a Parkinson-kórt.
- Vizsgálati génterápiás eljárás Parkinson-kór kezelésére
- A Parkinson-kór kialakulásának élettana
- Gerincvelői “neuroprotézis” Parkinson-kórban
- Új szerológiai marker Parkinson-kór kimutatására
- Okosórák adataiból jelezhető előre a Parkinson-kór
- A bélben kezdődik a Parkinson-kór?
- Testmozgással a Parkinson-kór rosszabbodása ellen
- Triklór-etilén lehet a Parkinson-kór egyik oka
- Olcsó vérteszt az Alzheimer-kór korai kimutatására
- A demenciák gyógyszeres kezelése
- Fókuszált ultrahangos kezelés a Parkinson-kór tüneteire
- Génterápia neurológiai kórképekben
- A Parkinson-kór
A Parkinsonism & Related Disorders folyóiratban augusztus 13-án jelent meg a University of Florida kutatóinak cikke, amelyben egy mesterséges intelligencia alapú videóelemző szoftvert írtak le, amely a Parkinson-kór korai diagnosztizálására és súlyosságának meghatározására is alkalmas.
A gépi tanulást (machine learning) alkalmazó szoftvert az egyetemi kutatók a Fixel Institute for Neurological Diseases csapatával együttműködve alkották meg, működési elve pedig a beteg motoros tüneteinek számszerűsítésén alapul. A programot 31 korai Parkinson-kórban szenvedő beteg és 26 velük korban megegyező kontroll személy felvételeinek az elemzésével tanították be a korai tünetek felismerésére. A vizsgálatok során a mesterséges intelligenciát három mozgásforma, az ujjakkal végzett koppintások, a kéz mozgása és a láb agilitása alapján tanították be a Parkinson-kór diagnosztizálására. A kutatók három klasszifikációs modellt alkalmaztak a beteg bal és jobb oldali mozdulatainak, illetve a bal-jobb mozgásszimmetriának az értékelésére. A kutatók nullhipotézise az volt, hogy mivel a Parkinson-kór általában aszimmetrikusan kezdődik, a betegség korai szakaszában az egyik oldal jobban érintett, mint a másik.
A bal oldali, a jobb oldali és a szimmetria jellemzők kombinálása 79%-os felismerési pontosságot eredményezett az ujjkoppintós videók alapján, 75%-os pontosságot a kézmozgást elemző felvételekből, 79%-os pontosságot pedig a láb mozgását követő filmek alapján. A háromféle mozgásforma kombinált elemzése azonban már 86%-os differenciálási pontosságot eredményezett az egészséges és a korai Parkinson-kórban szenvedő személyek között.
“Most kifejlesztett módszerünk nem invazív, szabványos videofelvételeket használ, és potenciálisan segíthet a Parkinson-kór jeleinek korábbi felismerésében, javítva a kezelés eredményeit és a betegek kezelését. További előnye, hogy igen könnyen, sok betegen elvégezhető.” - összegzett a tanulmány vezető szerzője, Diego L. Guarín.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
What the trained eye cannot see: Detecting movement defects in early stage Parkinson's disease
Irodalmi hivatkozás:
Diego L. Guarín et al, What the Trained Eye Cannot See: Quantitative Kinematics and Machine Learning Detect Movement Deficits in Early-Stage Parkinson's Disease from Videos, Parkinsonism & Related Disorders (2024). DOI: 10.1016/j.parkreldis.2024.107104