Fókuszált ultrahangos kezelés a Parkinson-kór tüneteire
Egy minimálisan invazív ultrahangos beavatkozással jelentősen sikerült enyhíteni Parkinson-kóros betegeknél a tremort, a fizikális tüneteket, és javítani a mobilitást.
- A Parkinson-kór
- Buntanetap Alzheimer- és Parkinson-kórban
- Trans-auricularis nervus vagus stimuláció Parkinson kórban
- Új, negyedik generációs mély agyi stimulátor Parkinson-kór kezelésére
- Mély agyi stimuláció korai Parkinson-kórban
- Agyi stimulátor Parkinson-kór kezelésére
- Elektromos stimuláció Parkinsonos egereken
A University of Maryland School of Medicine (UMSOM) kutatói a New England Journal of Medicine folyóiratban február 23-án megjelent cikkükben egy olyan, kis elemszámú klinikai vizsgálat (NCT03319485) eredményeiről számoltak be, amelyben az agy egyik oldalán elhelyezkedő régió ablációjával 70%-os válaszarányt sikerült elérni, és a betegek tremorja, egyéb fizikális tünetei jelentésen javultak.
Hogyan történik a kezelés?
A művelet során a beteg egy Exablate Neuro sisakot vesz fel, majd egy MRI készülékbe fekszik be, és a kezelés során végig ébren van. A kezelő orvos az ultrahangot a koponyán keresztül a globus pallidus agyterületre irányítja, amely az agy mélyén található, az akaratlagos mozgást támogató terület. Az MRI-felvételek segítségével az orvosok valós idejű hőmérsékleti térképet kapnak a kezelendő területről, így pontosan meg tudják határozni a célpontot, és elég magas hőmérsékletet tudnak alkalmazni az ablációhoz. Ezalatt a beteg nemcsak ébren van, hanem visszajelzést is ad, ami lehetővé teszi az orvosok számára, hogy nyomon kövessék az abláció azonnali hatásait, szükség esetén pedig finomításokat végezhessenek el.
A vizsgálat főbb eredményei
A kezelést 16 központban az FDA által egy éve engedélyezett Exablate Neuro orvosi eszközzel végezték. A klinikai vizsgálatban 94 közepesen súlyos Parkinson-kórban szenvedő olyan beteg vett részt, akiknél a gyógyszeres kezelések nem működtek igazán jól, például súlyos remegést okoztak. A betegeket 3:1 arányban randomizálták vagy a fókuszált ultrahangos kezelésre, vagy sham (placebo) eljárásra. A 3 hónapos vak időszakot követően a vizsgálat nyílt elrendezésűvé vált, a kezelési időszak összesen 12 hónap volt. A vizsgálat elsődleges végpontja a 3 hónapos terápiát követően az általános állapotot mérő MDS-UPDRS III (Movement Disorders Society–Unified Parkinson’s Disease Rating Scale, part III) skálán, illetve a diszkinéziás tüneteket értékelő UDysRS (Unified Dyskinesia Rating Scale) elért változás volt.
A vizsgálat két karján 65, illetve 22 beteg teljesítette az első 3 hónapos kezelési időszakot értékelhető eredményekkel. A fókuszált ultrahanggal kezelt 65 betegből 45-nél (69%) jelentkezett klinikai válasz, míg a kontroll (sham) csoportban ez az arány 32% volt. Az ultrahangos kezelésre reagáló 45 beteg közül 19-nél jelentkezett változás csak az MDS-UPDRS III skála szerint, 8-nál csak a UDysRS skála szerint, 18 beteg pedig mindkét skálán elérte a javulást kifejező pontszámváltozást már 3 hónap kezelést követően, ráadásul 70%-uknál a 12 hónapos kezelést követően is fennmaradt a pozitív hatás.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Trial of Globus Pallidus Focused Ultrasound Ablation in Parkinson’s Disease
Exablate Model 4000 Type 1.0 and 1.1 System (“Exablate Neuro”) – P150038/S014
The Future of Medicine starts here: INSIGHTEC's Exablate Neuro Platform