Buntanetap Alzheimer- és Parkinson-kórban
A buntanetap hatóanyag Parkinson- és Alzheimer-kórban is hatásos volt egy fázis II. klinikai vizsgálat eredményei szerint.
- Korai Alzheimer-kórban a lekanemab lassította a kognitív funkcióvesztést
- A harmadik Alzheimer-antitest gyógyszerjelölt
- A mikroglia lehetséges korrekciója Alzheimer-kórban
- Új korai fázisú vizsgálati készítmény Alzheimer-kór kezelésére
- Csalódást keltett egy új, Alzheimer ellenes hatóanyag vizsgálata
- Teszt a korai Alzheimer-kór diagnosztizálására
- Új vizsgálati teszt Alzheimer-kór diagnosztizálására
- Az Alzheimer-kór lehetséges okai
- A Biogen nem törzskönyvezteti Alzheimer-kór elleni gyógyszerét Európában
- Kisérleti szer hatásossága korai Alzheimer-kórban
A Berwyn (Pennsylvania, USA) székhelyű Annovis Bio október 6-án jelentette be, hogy az FDA az eddigi klinikai vizsgálati eredmények alapján elfogadta újonnan benyújtott vizsgálati protokollját, és engedélyt adott a buntanetap hatóanyag fázis II/III. klinikai értékelésére enyhe Alzheimer-kór indikációban. Az eddigi, fázis IIa klinikai vizsgálati eredmények szerint a hatóanyag alkalmazása statisztikailag szignifikáns javulást hozott Parkinson-kóros betegek motoros funkciói és Alzheimer-kóros betegek kognitív és motoros funkciói tekintetében. Az Annovis Bio számára az FDA már korábban engedélyt adott a buntanetap fázis III. klinikai vizsgálatának megkezdésére korai Parkinson-kór indikációban, a mostani hozzájárulással a cég a közeljövőben egy fázis II/III. klinikai vizsgálatot indíthat Alzheimer-kóros betegek körében is.
A hatóanyagról (buntanetap)
A buntanetap (korábbi nevei: ANSV vagy Posiphen) egy orálisan, kapszula formájában alkalmazható úgynevezett neurotoxikus aggregálódó protein transzlációs inhibitor (TINAPs; translational inhibitor of neurotoxic aggregating proteins). Hatásmechanizmusa szerint jelentősen csökkenti az agyban a neurotoxikus hatású fehérjék koncentrációját, amelyek toxikus hatása így mérséklődik. Az antitestekkel szembeni előnye, hogy kismolekulás hatóanyagként egyrészt jobban formulázható, másrészt kevésbé specifikus, azaz több neurodegeneratív betegség esetén is hasznosnak bizonyulhat, melyek hátterében valamilyen fehérje-aggregáció áll. Humán szövettani és állatokon végzett vizsgálatok szerint a hatóanyag képes csökkenteni az axonális transzportot gátló, gyulladást kiváltó és hosszabb távon sejthalált előidéző amiloid-béta, tau, illetve az alfa-szinuklein szintjét is.
Klinikai vizsgálatok
A jelenleg rendelkezésre álló eredmények egy 2020. augusztusában megkezdett és 2022. májusában befejezett fázis II. klinikai vizsgálatból (NCT04524351) származnak, amelybe korai Alzheimer-kórban és Parkinson-kórban szenvedő betegeket vontak be (összesen 75 beteget). A multicentrikus, randomizált, kettős-vak, placebo-kontrollos, dóziskereső vizsgálatban az Annovis Bio elsősorban a készítmény biztonságosságát, tolerabilitását, farmakokinetikai és farmakodinamikai tulajdonságait vizsgálta, így az elsődleges végpont és a főbb másodlagos végpontok is ezeket a jellemzőket értékelték. A másodlagos végpontok között azonban voltak olyan állapotértékelési skálák is, mint amilyen az Alzheimer-kóros betegek kognitív funkcióit mérő CDR (Clinical Dementia Rating) és ADAS-Cog (Alzheimer’s Disease Assessment Scale – Cognitive) skála, illetve Parkinson-kóros betegeknél az egyesített Parkinson-értékelési skála (MDS-UPDRS; Unified Parkinson’s Disease Rating Scale). A másodlagos végpontok között olyan értékelési módszerek is szerepeltek, amelyek mindkét betegcsoporton elvégeztek a vizsgálók, így például a mini mentál teszt (MMSE; Mini-Mental State Examination).
Az eredmények szerint a buntanetappal kezelt Alzheimer-kóros betegek statisztikailag szignifikáns, 30%-os kognitív funkciójavulást értek el az ADAS-Cog11 skála és a WAIS Coding Scale pontszámok tekintetében a kiindulási értékekhez viszonyítva. Mindezidáig a buntanetap az egyetlen olyan hatóanyag, amelynél statisztikailag kimutatható hatásosságot figyeltek meg az Alzheimer-kóros betegek kognitív funkcióiban, ráadásul a betegeket csak 25 napig kezelték a készítménnyel.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
First Patient Dosed in Phase 3 Trial of Buntanetap for Early Parkinson’s
Annovis Bio – Product pipeline, platform compounds
Buntanetap Shows Safety, Efficacy in Phase 2a Trial; More Planned
Safety, Tolerability, PK and PD of Posiphen® in Subjects With Early Alzheimer's Disease (DISCOVER)
Annovis Bio Announces Official Unique Name Buntanetap for Lead Candidate ANVS401
Phase 3 Trial for Buntanetap for Parkinson Disease Initiated
Posiphen® Dose-Finding, Biomarker Study in Early Alzheimer's and Parkinson's Patients