Új vizsgálati teszt Alzheimer-kór diagnosztizálására
Az FDA áttörést jelentő terápia minősítést adott a Quanterix vállalat pTau-181 nevű tesztjére, mely az Alzheimer-kór diagnosztizálásában nyújthat segítséget.
Az FDA „áttörést jelentő terápia” (breakthrough therapy) minősítést adott a Quanterix (székhely: Billerica, Massachusetts, USA) vállalat új Alzheimer-diagnosztikai tesztjére.
Ezt a minősítést azok a termékek kapják meg, amelyek potenciálisan képesek olyan életveszélyes betegségek hatékony diagnosztizálására, amelyekre jelenleg még nincs megoldás. A program célja a gyorsított fejlesztési, értékelési és felülvizsgálati folyamatok lehetővé tétele, azzal a szándékkal, hogy ezek az orvostechnológiai áttörést jelentő technológiák vagy eszközök a betegek számára gyorsabban elérhetővé váljanak.
A Simoa phospho-Tau 181 vagy röviden pTau-181 vérteszt a pTau-181 protein mennyiségét méri a szérumban és a plazmában, a kimutatáshoz pedig a cég HD-X immunoassay platformját használja. A pTau-181 egy olyan fehérje, amelynek jelenléte a National Institutes of Health álláspontja szerint az Alzheimer-kór okozta agyi elváltozásokat valószínűsíti. A teszt egy vérmintában már igen alacsony koncentráció mellett képes kimutatni a biomarkert, ami megnyitja annak lehetőségét, hogy elérhetőbb, korábban elvégezhető, noninvazív módon lehessen diagnosztizálni az Alzheimer-kórt.
A pTau-181 fehérje már igen alacsony koncentrációban (akár femtogramm nagyságrendű mennyiségben) történő kimutatását a Quanterix által kidolgozott Simoa® mikrogyöngyös technológia teszi lehetővé. A paramágneses tulajdonságokkal rendelkező, felületükön antitesteket hordozó mikrogyöngyök a mintában hozzákötődnek a keresett analithoz, majd a laborban a mintához fluoreszcens hatást kiváltó további antitestek hozzáadása következik. Az így kialakuló immunkomplex már könnyen kimutatható a Quanterix HD-X teljesen automatizált immunoassay platformjával, mely a cég állítása szerint jelenleg a világ legérzékenyebb platformja.
A HD-X AnalyzerTM elemző készülék, állítólag a világ legnagyobb érzékenységű immunoassay platformja
A foszforilált tau-181-ről, mint az Alzheimer-kór biomarkeréről röviden
A diagnózishoz és a prognózishoz alkalmas és megbízható biomarkerek hiánya régóta kihívást jelent az olyan neurodegeneratív betegségek esetében, mint az Alzheimer-kór. Az ultraszenzitív fehérjemérések közelmúltbeli fejlődése lehetővé tette a tau és a foszforilált tau (pTau) fehérjék mennyiségi meghatározását a perifériás plazmában. Egy közelmúltban készült review 66 olyan tanulmányt sorolt fel, amelyekben négy ultraérzékeny módszerrel a plazma tau és a foszforilált tau 181 (pTau181) mennyiségét határozták meg. E tanulmányok metaanalízise megerősítette, hogy az Alzheimer-kóros betegeknél a kontrollokhoz képest szignifikánsan magasabb volt a plazma tau- és ptau181-szint, és hogy a plazma tau és ptau181 nagy pontosságú ROC (Receiver Operating Characteristic) görbe alatti területtel előre jelezte az Alzheimer-kórt. Ezért a tudomány jelenlegi álláspontja szerint a plazma pTau181 biomarkernek tekinthető a betegség diagnózisában.
A National Institute on Aging-Alzheimer's Association (NIA-AA) nemrégiben javaslatot tett az Alzheimer-kór kutatási keretrendszerére, és meghatározta az amiloid-béta (Aβ), a tau és a neurodegeneráció [AT(N)] fontosságát az Alzheimer-kór meghatározásában. Bár az Aβ- vagy tau-pozitronemissziós tomográfiát (PET) már régen kifejlesztették, még csak igen korlátozottan áll rendelkezésre, így a NIA-AA kutatási keretrendszer gyakorlati megvalósítása kihívást jelent. Ezért sürgős feladat a korai diagnosztikai jelentőséggel bíró, megfelelő biomarkerek felfedezése.
A tau egy mikrotubulushoz kapcsolódó fehérje, amely elsősorban az idegsejtekben lokalizálódik. A neurofibrilláris csomók (NFT-k, neurofibrillary tangles) elsődleges összetevője is, amely az Alzheimer-kór egyik patológiai jellemzője. A tau normális funkcióinak elvesztését és toxikus funkcióinak erősödését összefüggésbe hozták az Alzheimer-kór patogenezisével. Egyre több bizonyíték utal arra, hogy a tau és a foszforilált tau gerincvelői folyadékban mérhető szintje lineárisan összefüggést mutat az Alzheimer-kór tüneteinek súlyosságával, ami a taut a korai diagnózis és a prognosztikai előrejelzés ígéretes biomarkerévé teszi. A liquor biomarkerek klinikai alkalmazását azonban akadályozta a magas költség, a vizsgálat invazivitása és a lumbálpunkció mellékhatásai.
A tau kimutatási lehetősége a plazmában alacsony koncentrációja miatt igen korlátozott volt egészen ultraérzékeny tesztek közelmúltban történő megjelenéséig. A plazma tau vagy foszforilált tau szintjét az egészséges populációban és a betegekben különböző technológiákkal vizsgálták, mint például az egymolekulás elrendezés (Simoa, ezt használja a Quanterix tesztje), az immunmágneses redukció (IMR), a gördülő körös erősítésű, többszörös elrendezésű száloptikát alkalmazó immunoassay (a-EIMAF, enhanced immunoassay using multi-arrayed fiber optics conjugated with rolling circle amplification) és a Meso Scale Discovery (MSD) technika. Örvendetes, hogy csak a publikált vizsgálatokban már ez a négy különböző analitikai technológia szerepel, ám megjegyzendő, hogy a plazma tau- vagy foszforilált tau-szintek tanulmányonként jelentős eltérést mutatnak, és egyelőre nincs egyértelműen meghatározott határérték (cut-off érték) az Alzheimer-kóros és a normál kognitív státuszú emberek közötti differenciálásra.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Quanterix’s Alzheimer’s Blood Test Designated a Breakthrough Device
Ultrasensitive biomarker detection to transform the future of healthcare