A rezisztens hipertónia korszerű kezelése
A rezisztens hipertónia nem betegség, hanem egy indikátor, amelyet arra kell használni, hogy azonosítsuk a magas kardiovaszkuláris kockázatú betegeket. A rezisztens hipertónia előfordulási gyakoriságát nehéz számszerűsíteni, de a reális becslések szerint a teljes hipertóniás populáció körülbelül 5%-át érintheti. A renin-angiotenzin rendszert gátló szer + kalcium-antagonista + vízhajtó alapú hármas gyógyszeres kombináción alapuló terápia hatékonyságának növelése az első lépés a rezisztens hipertónia kezelésében. Ennek egyik kulcsa a vízhajtókezelés optimalizálása. A negyedik szer kérdése is fontos, jelenleg a mineralokortikoid-receptor-antagonista a preferált, de opciót jelentenek a bisoprolol, a doxazosin és centrálisan ható szerek is. Az ajánlások kiegészítő kezelési lehetőségként a renális denervációt is javasolják.
Autoimmun thyreoiditisek és infertilitás: mit lehet tenni a spontán terhesség elérése érdekében?
Jelen összefoglalónak nem tárgya az autoimmun thyreoiditisben nagyobb gyakorisággal észlelt terhességi szövődmények (vetélés, koraszülés, alacsony születési súly) kivédési lehetőségeinek felsorolása, de a megnövekedett rizikóra mindenképpen szeretné felhívni a figyelmet. Ha nem jön létre spontán terhesség, és asszisztált reprodukciós technikák alkalmazása (ART) válik szükségessé, az ART-t megelőző és az alkalmazás ideje alatt elvégzendő teendők is külön közleményt érdemelnének ennél a diagnózisnál. A különböző társaságok irányelvei/ajánlásai – egyértelmű vizsgálatok híján – számos problémás kérdésre nem térnek ki, amiknek a megoldása viszont a kezelőorvos naprakész szakmai felkészültségét igényli. További nehézség, hogy az irányelvek többségének megjelenése óta olyan eredmények születtek, melyek a jelenlegi ajánlások frissítését követelnék meg. A közlemény igyekszik támogatást adni a fentiek miatt továbbra is meglévő, nyitott kérdésekben.
A liquor vizsgálata
A liquor vizsgálata számos, központi idegrendszert érintő állapot diagnosztikai eszköze. A lumbálpunkció sürgős indikációi közé tartozik a központi idegrendszeri fertőzés vagy a subarachnoidealis vérzés gyanúja. A liquor vizsgálata nem feltétlenül diagnosztikus értékű, de hasznos lehet más neurológiai állapotok értékelésében. A liquor tenyésztése során azonosíthatók a kórokozók és az antibiotikumérzékenység. A vírusos agyhártyagyulladás a bakteriális agyhártyagyulladáshoz hasonlóan alakulhat ki, de általában alacsony a halálozási aránya. A subarachnoidealis vérzés magas halálozási aránnyal jár, és a gyors diagnózis kulcsfontosságú a kimenetel javítása érdekében. A koponya CT-vizsgálata a tünetek megjelenését követő első hat órában közel 100%-os érzékenységgel mutatja ki a subarachnoidealis vérzést, de liquor-vizsgálatra lehet szükség akkor, ha a tünetek később jelennek meg, vagy ha a képalkotó vizsgálatok eredményei nem egyértelműek.