hirdetés

Égési sebészet

Égési sérülteknél alapvető fontosságú a mihamarabbi, égési centrumban
történő, adekvát kezelés. Fontos a kalkulált folyadékszükséglet rendszeres
újraértékelése és szükség szerinti revideálása a túlzott folyadéktöltés
vagy az elégtelen folyadékbevitel elkerülése céljából. Míg a felületes
égések (I. vagy II.a fokú) heg nélkül gyógyulhatnak, a II.b fokú vagy mélyebb
sérülések esetén műtéti ellátás vagy speciális sebfedés szükséges.
Az égési sebek sztáziszónájában a sérülés utáni napokban elmélyülhet
a seb, ezért a kiterjedt égések esetén a mélység újraértékelése javasolt.
Nekrotikus szövet esetén nekrektómia végzendő proteolitikus enzimeket
tartalmazó készítménnyel, vagy tangenciális módon az életképes
sebalapig vagy epifasciális módon, az elhalt szövet izomfasciáig történő
réteges sebészi eltávolítása útján. A hagyományos sebfedő módszerek
mellett autológ bőrtranszplantáció lehetséges.

hirdetés

 HÁTTÉR

Az égési sérülések a sérülések speciális for­mái, melyek különös szakértelmet igényel­nek. Mind az adekvát sebkezelésnek, mind az intenzív osztályos ellátásnak olyan spe­ciális sajátosságai vannak, melyek különös figyelmet tesznek szükségessé, és amelyek­hez nélkülözhetetlen a tapasztalt egészség­ügyi személyzet. Az égési sebek különböző súlyosságú fokozatainak ismerete mellett az égett testfelület becslése is nélkülözhetet­len. Az intenzív osztályos kezelés és a mély égési sebek esetén szükséges műtéti ellátás kizárólag égési centrumban történhet.

Az égési sérültek adekvát ellátásának biztosításához alapvető fontosságú, hogy időben megfogalmazódjon a súlyos égési sérülésekkel foglalkozó centrumba helye­zés szükségessége, ahol elkezdődhet az égési sérülések optimális kezelése. A meg­felelő időben történő betegáthelyezés elősegítése érdekében az égési centrum­ba való áthelyezésnek pontosan definiált kritériumai vannak.1

PROGNÓZISBECSLÉS

Az égett testfelület és a sérülés súlyossá­gának korai felmérése létfontosságú az időben történő égési centrumba helyezés szempontjából. Ezek révén a kezelőcsapat már a beteg érkezését megelőzően értesül­het a beteg állapotáról, és megtörténhet­nek a megfelelő előkészületek. Ugyanezen paraméterek szükségesek a megfelelő folyadékpótlás kiszámításához, továbbá a súlyos égési sérültek prognózisának meg­ítélésére is szolgálnak.

Több prognózisbecslő skála is létezik: a klinikai ellátást megelőző tájékozódó becslésre szolgál például a Baux-égési index, mely a beteg korát és a másod- és harmadfokú égések testfelületét veszi fi­gyelembe. Egy további, a prognózist pon­tosabban megítélő index a Tobiasen-féle ABSI-score.2 Ez az életkor és az égett test­felület mellett a beteg nemét és a fennálló légúti sérülést is számításba veszi. További skálák az APACHE-II-score, ami elsősorban intenzív ellátásban alkalmazható prog­nosztikus eszköz, vagy a FLAMES-score.

Az égett testfelület megállapítása óri­ási jelentőségű. Rendszeresen előfordul, hogy a klinikai ellátást megelőzően téves becslés születik, mely befolyásolja az égési centrumba történő időbeni áthelyezést, és többek között téves prognózisbecsléshez vezethet. Az égett testfelület már a korai ellátásban a lehető legpontosabban fel­becsülendő a kezelés megtervezése ér­dekében. Erre a klinikai gyakorlatban két irányelv lehet segítségünkre:

– Az égett testfelület a Wallace-féle ki­lences szabállyal értékelhető, ami szerint a fej és a felső végtagok egyenként 9%-nak felelnek meg, a törzs elülső és hátsó oldala, valamint az alsó végtagok pedig egyenként 18%-nak értékelhetők. A genitáliák ebben a számításban 1%-ot jelentenek.

– Kisebb vagy disszeminált eloszlású sérüléseknél az úgynevezett „tenyérsza­bály” segíthet. Itt a beteg tenyere a kéz­ujjakkal együtt a testfelszín 1%-ának felel meg. Ez nagyon nagy kiterjedésű égési sérülések esetén is hasznos lehet, mivel a nem égett testfelszín a tenyérszabállyal mérve kivonható a teljes testfelszínből, így határozva meg az égett testfelületet.

Klinikai jelentőség

Az égett testfelületnek és az égés súlyos­ságának megállapítása óriási jelentőségű a betegek megfelelő időben égési centrum­ba történő áthelyezése és ezáltal a további prognózis szempontjából.

FOLYADÉKPÓTLÁS

Az égési medicinában a sérülés kiterje­désének meghatározása mellett a volu­menpótlás is kiemelten fontos. A folya­dékpótlás krisztalloid oldatokkal javasolt, például plazmaadaptált, balanszírozott oldatnak számít a Ringer-acetát. Régóta a volumenterápia ökölszabályaként szol­gál a Parkland–Baxter-formula, ez alapján javasolt az égett testfelület megítélését követően a folyadékterápia megkezdése:

Parkland–Baxter-formula:

4 ml Ringer-laktát x testtömeg kg x égett testfelület (%)

(az 1. fele az első 8 órában, a 2. fele a kö­vetkező 16 órában adandó).

Az Amerikai Égési Társaság irányelve a módosított Brooke-formulát is tartalmaz­za, mely csak a fenti folyadékmennyiség felét javasolja:

Módosított Brooke-formula:

2 ml Ringer-laktát x testtömeg kg x égett testfelület (%)

(az első fele az első 8 órában, a második fele a következő 16 órában adandó).

A kezdeti folyadékterápiát követő­en ezt mindig a beteg klinikumának és a diuresisnek megfelelően kell alakítani. A diuresis irányértéke 0,5–1 ml/ttkg/h.3 Ennek jelentős túllépése esetén a volumen­pótlást csökkenteni kell, mivel mellékhatás­ként folyadéktúltöltés alakulhat ki.

A jelenleg ismert adatok nem igazoltak egyértelmű előnyt a túlélés szempontjából az albuminpótlás tekintetében, azonban keringési instabilitással bíró betegek és alacsony szérumalbuminszint esetén az albuminpótlás megfontolandó.4

A megnövekedett folyadékbevitel mi­att elsősorban a felvételt követő kezdeti időszakban figyelni kell a folyadéktúltöl­tés lehetséges szövődményeire. Igen sú­lyos komplikáció lehet az intersticiumba történő folyadékmozgás következtében kialakuló intraabdominális kompartment szindróma. Emiatt magas folyadékigény esetén nyomásmérő szonda alkalmazása javasolt a húgyhólyagban.

Klinikai jelentőség

A folyadékpótlás kiszámításához szükséges formulák tájékoztató jellegűek. Az ellátás során a klinikum alapján rendszeres újra­értékelés szükséges, elkerülve ezzel a folya­déktúltöltést. Hemodinamikailag instabil betegeknél a normál artériás kanül helyett mérlegelendő olyan artériás kanül alkalma­zása, mely szélesebb körű hemodinamikai monitorozást tesz lehetővé, így a további folyadék- és katecholaminpótlás pontosab­ban vezérelhető.

Az égési sérülés és az égés fokozatai

Az égési sérülés kifejezés magában fog­lal minden olyan termikus sérülést, mely a testfelszín károsodásához vezet. Ez több­féle sérülési mechanizmust is jelenthet, mint a láng vagy robbanás direkt hatásai, a folyadékkal vagy gázzal történő forrázás, az elektromos áram hatásai vagy a kémiai szerek általi károsodások.

A bőr epidermisből, dermisből és subcutisból áll. Az égési sérülés mértéke az érintett testfelszín mellett az égés mélysé­gét, valamint az bőr rétegeinek érintettségét is magában foglalja. A klinikai felosztás há­rom égési fokozat elkülönítésével történik:

– Az elsőfokú égés mindössze az epidermist érinti, és bőrpír klinikai képével jár.

– A másodfokú égés az epidermis sé­rülése mellett a dermis károsodásával is jár. Itt további felosztás történik II.a és II.b fokú égésre, attól függően, hogy felületes vagy mély, dermális érintettségről van szó. Klinikailag többnyire hólyagképződés jel­lemző. A hólyagok lehetnek folyadékkal teltek, vagy már rupturáltak, és nedvesebb vagy szárazabb sebalapot is mutathatnak.

– A harmadfokú égés mindegyik bőr­réteg károsodásával jár. Ebben az esetben már nem jellemző a klinikumra a hólyag­képződés, és a bőrfüggelékek destruáltak.

II.b fokú égésnél a beteg erős fájdalma jellemző, ami klinikai kapaszkodót jelent­het az égés fokának megítélésében.

Klinikai jelentőség

Az égés mélységének megítélése a terápiás konzekvencia miatt fontos. Az első­fokú égések hegmentesen gyógyulnak, és tisztán konzervatív kezelést, azaz bőrápo­lást és fájdalomcsillapító terápiát igényel­nek. A II.a fokú égések rendszerint szintén hegképződés nélkül gyógyulnak több nap után vagy néhány héten belül. A mélyebb, dermális struktúrák érintettsége esetén azonban már nincs szó hegmentes gyógy­ulás esélyéről, és a sebgyógyulás igen el­húzódó, emiatt ezen esetekben sebészi kezelés szükséges. Az égési sebek dinami­kusan változnak, és még rosszabbodhat­nak, amit „utóégésnek” neveznek. Alapvető fontosságú a balesetet követő napokban a sebek ellenőrzése és a sebészeti kezelés újraértékelése.

AZ ÉGÉSI SEBEK KEZELÉSE

Az égési sebek kezelése az égés mélysé­gétől függ. Az I. és II.a fokú égések konzer­vatív terápiával, antiszeptikus kötszerek és megfelelő sebfedés alkalmazásával általá­ban több nap vagy hét alatt hegmentesen gyógyulnak. Ezen esetekben fontos a seb sterilen tartása. Erre szolgálnak például az impregnált kötszerek, az antiszeptikus kenőcsök és borogatások. Erősebb sebvá­ladékozásnál naponta, egyébként kétna­ponta javasolt kötéscsere a sebgyógyulás megítélése és a sebfertőzés időben történő felismerése érdekében.

A mélyebb sebeknél a sebalap pörk­től való megtisztításához, valamint ezt követően a sebgyógyuláshoz szükséges bőrfedéshez nekrektómia szükséges, ami enzimatikusan vagy műtéti úton is elvégezhető.

Enzimatikus nekrektómia

Az égés mélységének megítélése és a seb­alapot fedő pörk eltávolítása lehetséges enzimatikus debridementtel, ezzel se­bészi kimetszésnek megfelelő, szelektív nekrektómia végezhető.5 Az egyik ilyen készítmény alapja a bromelain, mely egy enzim (ciszteinproteáz), amit az ananász gyökeréből nyernek ki. Az enzimatikus ke­zelés előtt is fontos a megfelelő fájdalom­csillapítás. A seb mélységének megítélése a készítmény felvitelét követő első két órán belül javasolt. Ebben a következő támpon­tok segíthetnek:

– egységesen vérbő sebalap: jó, spon­tán gyógyulási tendencia,

– egységesen fehér sebalap kis, pont­szerű bevérzésekkel: elfogadható, spontán gyógyulási tendencia,

– egységesen fehér sebalap nagy kerek vagy ovális bevérzésekkel: elhúzódó gyógyulás, bőrtranszplantáció megfontolandó,

– zsírszövet látható: nincs spontán gyógyulás, egyértemű bőrtranszplan- táció-indikáció.

Amennyiben a seb műtéti ellátása szük­séges, ez az enzimatikus nekrektómiát kö­vető 2–21. nap után javasolt.

A kezelés indikációi a II.b és harmadfo­kú égések 15% testfelületig (a 30% testfe­lületig történő kezelés indikáción túli alkal­mazásnak minősül); a kezelést a balesetet követő első 48 órában kell alkalmazni.

Sebészi úton történő nekrektómia

A nekrotikus szövetek sebészi eltávolítása általános anesztéziában, műtőben történik. Fontos a pontos intraoperatív stratégia elő­re történő megtervezése, ezáltal a műtét időtartamának lehető legrövidebbé tétele. Ezen műtéteknél a rendelkezésre álló időt leginkább a hypothermia és a vérveszteség limitálja, melyekre műtét közben kiemelt figyelmet kell fordítani. A beteg gyorsan instabillá válhat, mely a műtét korai befe­jezését teheti szükségessé.

A műtét módját illetően két fő mód­szert különböztetünk meg, a tangenciális és az epifasciális nekrektómiát.

TANGENCIÁLIS NEKREKTÓMIA

A tangenciális nekrektómia főként II.b fokú égéseknél alkalmazandó. Ekkor a nekrotikus szövetet rétegenként eltávolítják, egészen addig, amíg az életképes szövet, ez esetben a pontszerű vérzést mutató dermis, láthatóvá válik. Így jó keringésű sebalap jön létre, melyen a transzplantált bőr gyógyulni tud.

EPIFASCIÁLIS NEKREKTÓMIA

A nekrektómia másik lehetősége az epifasciális módszer. Ez jó alternatíva a tan­genciális formával szemben nagy kiter­jedésű harmadfokú égések vagy a beteg instabil állapota és hosszabb műtéttel, illet­ve nagyobb vérveszteséggel szembeni ala­csonyabb tolerancia esetén. Itt a nekrotikus bőr mellett a szubkután zsírszövet is eltá­volításra kerül, így az izomfascia képezi a szabad sebalapot.

Nekrotómia

Különleges szerepe van az égéssebészet­ben a körkörös égéseknek. Ekkor a kialakult emelkedett szöveti nyomásnak és a bőr fo­kozódó rigiditásának köszönhetően fennáll a csökkent vérellátás veszélye. A környező szövetek megfelelő perfúziójának bizto­sítása érdekében szükség lehet sürgős­ségi tehermentesítésre, a stranguláció megszüntetésére.

A magas szöveti nyomás következté­ben leginkább érintett, magas kockázatú területek közé tartozik a végtagok mellett a mellkas is, ahol a magasabb nyomás következtében nehézlégzés, valamint csökkent légzésmechanikájú légzés is ki­alakulhat, valamint a has, ahol a nyomás­emelkedés abdominális kompartment szindrómához vezethet.

Speciális sebfedés

A sebkimetszést követő lépés a sebfedés megválasztása. Az autológ bőrpótlás mel­lett alkalmazhatók szintetikus sebfedő anyagok is. A következőkben bemutatott módszerek elsősorban II.a és II.b fokú égé­seknél jönnek szóba.

Gyakran alkalmazott sebfedési módszerek:

– Vékony, szintetikus, tejsavpolimerből készült membrán, mely ideiglenes bőrpót­lást jelent. A kimetszést követően a meg­tisztított sebalapra helyezendő, és néhány héten belül magától felszívódik növekvő epithelializáció mellett.

– Bőrpótlásra alkalmazható szilikon- és kollagéntartalmú sebfedő készítmény. Két rétegből áll: egy felső, szemipermeábilis szilikonrétegből, és egy alsó, hálós szerkezetű marhakollagén rétegből. A szilikonréteg átmenetileg átveszi az epidermis funkcióját, a gyógyulást követően pedig bőrtranszplantáció végezhető az újonnan begyógyult dermis fedésére.

– BTM: a mély, dermális, illetve a minden réteget érintő égési sérülések további kezelési lehetősége a „biodegradable temporizing matrix” (BTM). Ez két rétegből áll: egy teljesen szinteti­kus polimerrétegből és egy ezen fekvő szilikonrétegből. A polimerréteg több hét alatt vaszkularizálódik. A szilikonréteg eltávolítását követően részvastagságú bőrtranszplantáció végezhető a neo- dermisen.

– Kerecis halbőr: a Kerecis halbőrrel történő fedés az égési sérülések új kezelé­si módszere, mely az izlandi tőkehal intakt, magas ómega-3-tartalmú bőrét alkalmaz­za. A magas, többszörösen telítetlen zsír­savtartalomnak köszönhetően a seb fedése antiszeptikus. Emellett az acelluláris fedés a szervezet saját sejtjeit is odavonzza, és ezzel élő szövetet alakít ki. A halbőr ez­által a környezetbe épül, és így végleges sebfedésként szolgál.6 A Kerecis halbőrrel történő fedés elsősorban II.b fokú égések­nél alkalmazott, amikor kisebb eltéréseknél a műtét és a donor területi szövődményé­nek elkerülése a cél, valamint amikor nagy felületű sérülés miatt nem áll rendelkezés­re elegendő mennyiségű saját adóterület a fedéshez.

Allogén bőrtranszplantáció

Allogén bőrtranszplantáció esetén glicerolban konzervált bőrgraftot alkalmaznak, melynek beszerzése az EuroSkinen keresz­tül történik.4 A bőr fiziológiai tulajdonsá­gainak köszönhetően a kadáverdonortól származó bőr is megfelelő átmeneti sebfedést tesz lehetővé. A mechanikai védelem mellett a pörktől megtisztított környezet fedése révén mikrobiológiai védelmet is biztosít. A módszer átmeneti megoldásként alkalmazható a végleges ellátásig nagyobb bőrhiányok fedésére, amikor kezdetben nem áll rendelkezésre elég donorterület. A másik alkalmazási lehetőség az úgynevezett „szendvics­technika”.8 Ebben az esetben a felhasznált részvastagságú bőrgraftot egy allogén bőrtranszplantátummal fedik be. Ez első­sorban nagyobb kiterjedésű sérüléseknél és nagy kiterjedésű részvastagságú bőrnél biztosít védelmet a mechanikus behatások­kal szemben.

Autológ bőrtranszplantáció

RÉSZVASTAGSÁGÚ BŐRTRANSZPLANTÁCIÓ

A részvastagságú bőrtranszplantációnál a mintavételi mélység korlátozott, a réteg­vastagság 0,2–0,3 mm, azaz csak a felületes dermisig tart. A donorterület borotválása és zsírozása után dermatom segítségével történik egy sávnyi részvastagságú bőr eltávolítása. Ezt egy mesh boardnak is nevezett hordozólapra helyezik. Többféle hordozólap létezik az expanzió foka alap­ján; az alkalmazható expanziós faktorok az 1:1,5, az 1:3 és az 1:6. A mesh módszerrel az eltávolított bőr kiterjedése háló képzé­sével növelhető (= részvastagságú mesh graft). Ezzel a technikával a donorterület mérete csökkenthető, és nagy kiterjedé­sű égés esetén a fedéshez elég saját bőr generálható. A mechanikai hatásoknak ki­tett területekre a részvastagságú bőr akár mesh graft alkalmazása nélkül is felvihető és mindössze szikével bemetszhető.

TELJES VASTAGSÁGÚ BŐRTRANSZPLANTÁCIÓ

A teljes vastagságú bőrtranszplantációnál összességében véve sokkal kevesebb po­tenciális szövet áll rendelkezésre. A teljes vastagságú bőr vétele leggyakrabban a felkar vagy az alkar ventrális oldaláról, illetve lágyéki tájékról történik. A minta­vétel után a bőrhiányt direkt elsődleges varrattal zárják le. A bőrtranszplantátum alávérzése és az emiatt kimaradó megtapadás megakadályozása céljából a transzplantátumban pontszerű bemetszéseket kell ejteni, ezzel biztosítva a megfelelő elfolyást. A teljes vastagsá­gú bőrtranszplantátumok például a kéz vagy az arc kisebb hiányainak pótlására alkalmazhatók.

MEEK-TECHNIKA

A Meek-technika a korábban bemutatott rész- és teljes vastagságú bőrgraftok mel­lett az égési sérülések autológ sebfedé­sének további lehetőségét jelenti, melyet mikrograftingnak is neveznek.9 Nevét első leírójáról, Cicero Parker Meekről (1958) kap­ta. Ennél a módszernél a klasszikus részvas­tagságú bőr vételéhez hasonlóan egy sáv­nyi részvastagságú bőr eltávolítása történik dermatommal, melyet ezt követően egy parafalapra visznek fel. Ez aztán egy vágó­blokkon halad át, mely a transzplantátum rácsozását végzi. Az egyes rácsokat fixálóspray segítségével felviszik egy hor­dozópapírra, a rácsos szerkezetű graft ezen a felszínen széthúzható. Ezáltal a mesh graftokhoz hasonlóan a rendelkezésre álló bőr felszíne megnövelhető. A módszerrel akár tízszeres expanzió is elérhető, így ez a technika különösen limitált donorterület esetén részesítendő előnyben.

TENYÉSZTETT KERATINOCITÁK

Nagyon nagy kiterjedésű égés és követke­zésképp kevés donorterület esetén további autológ bőrtranszplantációs lehetőséget jelent a tenyésztett keratinociták alkal­mazása. A saját keratinociták transzplan­tációja átfutási időt igényel, emiatt a ke­zelés indikációját időben fel kell állítani. A keratinociták megtapadási aránya a töb­bi, autológ bőrtranszplantátumhoz képest rosszabb, azonban súlyos égési sérülések esetén utolsó megoldásként szükség lehet ezen technika alkalmazására.

Fertőzések

A súlyos égési sérültek kezelésének egyik jelentős nehézségét a fertőzésveszély je­lenti. A bőr barrierzavara nagy belépési felszínt biztosít a kórokozók számára, va­lamint az égésbetegség miatt az immun­rendszer is kompromittált. Közvetlenül a baleset után és az intenzív osztályos el­látás megkezdésekor igen nehéz a fertő­zések felismerése, mivel az égésbetegség részeként gyakran egy egész szervezetet érintő gyulladásos reakció is kialakul. Ez tachycardia, tachypnoe vagy láz klinikai képében jelentkezhet, ezáltal fertőzéshez hasonló tüneteket mutathat. A fertőzé­sek időben történő diagnosztizálásához a klinikai lefolyás rendszeres ellenőrzé­se együtt értékelendő a diagnosztikus vizsgálatokkal, mint a hemokultúrák és a sebleoltások eredményeivel. Ha felme­rül szisztémás fertőzés gyanúja, széles körű mikrobiológiai mintavételt követően a szepszis gyanúja esetén alkalmazandó eljárás szerinti megfelelő időben meg­kezdett, empirikus antibiotikus kezelés szükséges. A kórokozó kimutatása esetén az antibiotikus kezelés ehhez igazítandó.

Klinikai jelentőség

Mivel a részvastagságú bőr ellátása diffú­zióval történik, az életképes és megfelelő vérellátású sebalap alapvető fontosságú. Nekrotómia esetén fontos, hogy a metszés vezetése mindig a környező egészséges szövetig történjen a megfelelő tehermen­tesítés érdekében. A megfelelő vérzéscsil­lapítás, a részvastagságú bőr „meshelése”/ bemetszése, valamint a vákuumkötések vagy polcolás általi megfelelő rögzítés a legfontosabb intézkedések a graftvesztés elkerülése érdekében. Pusztán az égési sé­rülés nagy kiterjedése miatt nem javasolt profilaktikus antibiotikus kezelés. Az égé­si sérültek sebfertőzésének ellátása so­rán a legfontosabb tényező a megelőzés. A steril és antiszeptikus sebellátás alapvető fontosságú.

Nyilatkozat. A szerzők nem jeleztek érdekütközést.

Verbrennungschirurgie • Deutsche Medizini­sche Wochenschrift 2023;148

Levelezési cím:

This e-mail address is being protected from spambots. You need JavaScript enabled to view it.

A szerzők munkahelye:

Dr. Sonja Schmidt: a bochumi Bergmannsheil Egye­sületi Egyetemi Kórház Plasztikai Sebészeti, Kézsebé­szeti és Égési Centrum részlegének szakorvosjelöltje. Jelenleg a súlyos égési sérültekkel foglalkozó intenzív osztályon tölt gyakorlatot.

Dr. Marius Drysch: a bochumi Bergmannsheil Egyesü­leti Egyetemi Kórház Plasztikai Sebészeti, Kézsebészeti és Égési Centrum részlegének szakorvosjelöltje.

Prof. Dr. Marcus Lehnhardt: a bochumi Bergmannsheil Egyesületi Egyetemi Kórház Plasztikai Sebészeti Klinikájának igazgatója.

Irodalom:

1. AWMF. S2 k-Leitlinie Behandlung thermischer Verlet­zungen des Erwachsenen. AWMF-Register-Nr. 044–001. Februar 2021. Zugriff am 24. 01. 2022 unter https:// www.awmf.org/uploads/tx_szleitlinien/044–001l_S2k_ Behandlung-thermischer-Verletzungen-des-Erwach­senen_2021–07.pdf

2. Yoshimura Y, Saitoh D, Yamada K et al. Comparison of prognostic models for burn patients: A retrospective nationwide registry study. Burns 2020;46:1746–1755. doi:10.1016/J.BURNS.2020.10.008

3. Paratz JD, Stockton K, Paratz ED et al. Burn resuscita­tion – hourly urine output versus alternative endpoints: a systematic review. Shock 2014;42:295–306. doi: 10.1097/ SHK.0000000000000204

4. Navickis RJ, Greenhalgh DG, Wilkes MM. Albumin in Burn Shock Resuscitation: A Meta-Analysis of Controlled Clinical Studies. J Burn Care Res 2016;37:e268–e278. doi: 10.1097/BCR.0000000000000201

5. Hirche C, Kreken Almeland S, Dheansa B et al. Eschar re­moval by bromelain based enzymatic debridement (Nexo­brid) in burns: European consensus guidelines update. Burns 020;46:782–796. doi: 10.1016/J.BURNS.2020.03.002

6. Stone R, Saathoff EC, Larson DA et al. Accelerated Wound Closure of Deep Partial Thickness Burns with Acel­lular Fish Skin Graft. Int JMol Sci 2021;22:1590. doi: 10.3390/ IJMS22041590

7. Backere ACJ. Euro Skin Bank: Large scale skin-banking in Europe based on glycerol-preservation of donor skin. Burns 1994;20(Suppl.1):S4–S9. doi: 10.1016/0305-4179(94) 90080-9

8. Horch R, Stark GB, Kopp J, et al. Cologne Burn Centre experiences with glycerol-preserved allogeneic skin: Part I: Clinical experiences and histological findings (overgraft and sandwich technique). Burns 1994;20(Suppl. 1):S23– S26. doi: 10.1016/0305-4179(94)90084-1

9. Quintero EC, Machado JFE, Robles RAD. Meek mi­crografting history, indications, technique, physiology and experience: a review article. J Wound Care 2018;27 (Suppl.2):S12–S18. doi: 10.12968/JOWC.2018.27.SUP2.S12

10. Chou PR, Wu SH, Hsieh MC, et al. Retrospective Study on the Clinical Superiority of the Vacuum-Assisted Closure System with a Silicon-based Dressing over the Conventional Tie-over Bolster Technique in Skin Graft Fixation. Medicina (Kaunas) 2019;55:781. doi: 10.3390/ MEDICINA55120781

Dr. Sonja Schmidt, Dr. Marius Drysch, Prof. Dr. Marcus Lehnhardt
a szerző cikkei

hirdetés

cimkék

Kapcsolódó fájlok

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.