CAR T-terápiát követő másodlagos daganatok
Az FDA-hoz benyújtott mellékhatásjelentésekben a CAR T-terápiában részesült betegek körében a mellékhatások 4,3%-ában jeleztek másodlagos daganatos megbetegedéseket.
A CAR T-terápiában részesült betegek körében a mellékhatások 4,3%-ában jeleztek másodlagos daganatos megbetegedéseket, ezen belül a T-sejtes rosszindulatú daganatok az összes jelentett eseteknek csak 0,15%-át, a másodlagos primer daganatos eseteknek pedig 3,54%-át tették ki - derül ki az Egyesült Államok Élelmiszer- és Gyógyszerügyi Hivatalához (FDA) benyújtott mellékhatásjelentések elemzéséből.
Az FDA 2023 novemberében az FDA bejelentette, vizsgálatot indít annak megállapítására, hogy a kiméra antigénreceptoros (CAR) T-sejtes immunterápiák okozhatnak-e másodlagos vérrákot, és ezen belül is elsősorban T-sejtes rosszindulatú daganatokat. Az ügynökség akkor azt mondta: "Bár e termékek általános előnyei továbbra is meghaladják a lehetséges kockázatokat az engedélyezett felhasználási módok tekintetében, az FDA vizsgálja a súlyos kimenetelű T-sejtes rosszindulatú daganatok azonosított kockázatát".
2024 januárjában az FDA dobozos figyelmeztetést adott ki a hat engedélyezett CART-sejtes terápiára vonatkozóan, hivatkozva a CAR T hatóanyagot kapott betegeknél a második elsődleges rosszindulatú daganatok, köztük a CAR-pozitív limfómák kialakulásának lehetőségére.
A bostoni Harvard Medical School munkatársainak március 14-én a Blood-ban online megjelent dolgozatában (https://doi.org/10.1182/blood.2024024166) e másodlagos rákos megbetegedések mértékét kívánta meghatározni az FDA Adverse Event Reporting System adatbázisában szereplő, a CAR T-sejtekkel kapcsolatos, második elsődleges rosszindulatú daganatos megbetegedésekről tudósító jelentések elemzésével.
A szerzők összesen 12 394 egyedi, a CAR T-terápiával összefüggő nemkívánatos eseményt azonosítottak; ezek közül 536 nemkívánatos esemény (4,3%) volt második elsődleges rosszindulatú daganat.
Az axicabtagén ciloleucel (axi-cel) és a tisagenlecleucel (tis-cel) alkalmazásával kapcsolatban számoltak be a legtöbb második elsődleges rosszindulatú daganatok az axi-cel: 51,7% (536 betegből 277) ezt követően pedig a tis-cel: 33% (536 betegből 177) nyomán keletkezett.
Dr. Magdi Elsallab és munkatársai 19 esetben azonosítottak T-sejtes rosszindulatú daganatot, ami az összes egyedi mellékhatásnak mindössze 0,15%-át és az összes második elsődleges rosszindulatú daganatnak 3,54%-át (536 betegből 19) jelentette; ezek közül 17 esetben T-sejtes non-Hodgkin limfómáról, két esetben pedig T-sejtes nagy szemcsés limfocitális leukémiáról tudósítottak a jelentések.
Az 536 bejelentett második primer rosszindulatú daganatos megbetegedés között leggyakrabban leukémiák fordultak elő (333 jelentés, azaz 62%), ezeket követték a bőr daganatai (54 jelentés, azaz 10,1%), a vérképzőszervi daganatok, kivéve a leukémiákat és a limfómákat (26 jelentés, 4,85%), az idegrendszeri daganatok (21 jelentés, 3,92%) és a légúti daganatok (20 jelentés, 3,73%).
„Továbbra is figyelemmel kísérjük az FDA által közzétett adatokat, hogy többet tudjunk meg a CAR T-vel kapcsolatos kockázatokról. Azonban nagyon fontos hangsúlyozni, hogy a CAR T-sejtes terápiák előnyei még mindig meghaladják a kockázatokat a jóváhagyott indikációk esetében" - mondta Magdi Elsallab, a tanulmány első szerzője egy sajtóközleményben.
Az elemzés korlátai közé tartozik, hogy voltak duplikált jelentések, hiányos adatok, az, hogy nehéz a kezelések és a másodlagos daganatok közötti ok-okozati összefüggések megállapításának, valamint annak lehetősége, hogy a mellékhatások súlyosságát a jelentéstevők alul- vagy felül becsülhetik. Mivel nem ismert, hogy a betegek számára hány ilyen készítményt rendeltek, nehéz volt meghatározni a nemkívánatos események gyakoriságát.