>   Aktuális   |   >   Szimpózium   |   >   Összefoglaló közlemény
 
a.png

Aktuális

>

Pulzáló infravörös fény a rákdiagnosztikában

Tüdőrák esetében 81%-os hatásosságot mutat az új diagnosztikai módszer, amely infravörös fény segítségével a vérplazmából képes kimutatni az egyes ráktípusokra jellemző mintázatot.

>

A túlzott álmosság komoly egészségügyi probléma

Az Amerikai Alvásgyógyászati Akadémia (AASM) nyilatkozatban hangsúlyozza az álmosság kezelésének fontosságát.  Az AASM új állásfoglalása kiemeli, hogy az álmosság az alvás-ébrenléti zavarok, valamint számos pszichiátriai és neurológiai rendellenesség egyik legfontosabb tünete, és felszólítja a klinikusokat, hogy feltétlenül kezeljék az álmosságot betegeiknél.

>

Nagymértékű alkoholfogyasztás és agyi elváltozások

A heti legalább nyolc alkoholos ital fogyasztása 133%-kal növeli a memória- és gondolkodási problémákkal járó agyi elváltozás, a hyalin arterioszklerózis kockázatát.

>

Az achondroplasia kezelése

A törpenövés leggyakoribb formájának jelenlegi terápiás lehetőségeit foglalja össze egy új review.

>

Új gyógyszercélpont a demencia prevenciójában

A GRAMD1B fehérje blokkolása helyreállíthatja az agy lipid-homeosztázisát, és megakadályozhatja a tau-fibrillumok kialakulását.

>

Az achalázia magasabb halálozási kockázattal jár

Az achaláziás egyének magasabb halálozási kockázatot mutattak, mint az általános népességből származó, megfelelő referencia egyének, 10 éves követési idő alatt hat achaláziás egyénre egy további haláleset jutott.

>

Glükózszint-csökkentő gyógyszerek és demencia

Két új vizsgálat arra az eredményre jutott, hogy a GLP-1RA-k és az SGLT2-gátlók szedése a demencia és az Alzheimer-kórral összefüggő demencia (ADRD) jelentősen alacsonyabb kockázatával járnak.

>

rTMS fibromyalgiában

A fibromyalgia ismétlődő transzkraniális mágneses stimulációval történő kezelése csökkenti javíthatja a fájdalmat, és javítja a betegek közérzetét.

>

Új eredmények lepodisziránnal

A lipoprotein(a) figyelemre méltó és tartós csökkenését érték el a lepodiszirán új kis interferenciájú RNS molekula, a lepodiszirán segítségével egy 2. fázisú vizsgálatban.
-
sz.png

Szimpózium

>

Az étrend minőségének szerepe a COPD progressziójában és tüdőfunkció csökkenésében

A COPD egy lassan progrediáló tüdőbetegség, amelyet a krónikus légáramlás korlátozás, obstrukció jellemez. Tudományos kutatások egyre inkább azt bizonyítják, hogy az étrend minősége befolyásolja a COPD progresszióját és hatással van a betegek tüdőfunkció romlására. Figyelembe véve a COPD egyre növekvő terhét, fontos hangsúlyt fektetni az étrend minőségére, mint olyan tényezőre, amely befolyásolja a betegség kimenetelét. Az egészségtelen „nyugati típusú étrend” bizonyítottan kapcsolódik a COPD tüdőfunkció gyorsabb hanyatlásához. Ugyanakkor a gyümölcs, zöldség, étkezési rostok, C- és E-vitamin, polifenolok és β-karotin fogyasztása alacsonyabb COPD kockázattal társul, míg a feldolgozott húskészítmények fogyasztása magasabb COPD kockázattal jár. Az D-vitamin-pótlás esetében erős bizonyíték van arra, hogy kedvező hatással van a tüdőfunkcióra.

>

Raynaud-szindróma mint a szisztémás autoimmun betegségek első tünete – differenciáldiagnosztika és terápiás lehetőségek

A Raynaud-tünet lehet ártalmatlan jelenség, de számos szisztémás autoim­mun betegségben is megjelenhet, akár az első tünetek között. Jelen össze­foglaló célja a szekunder Raynaud-szindróma hátterében álló leggyakoribb autoimmun kórképek és az ezekre utaló, alapellátásban is felismerhető gyanújelek összefoglalása, rövid kitekintéssel a terápiás lehetőségekre.
-
hirdetés
 

-
ooo.png

Összefoglaló közlemény

>

Spontán bakteriális peritonitis

A spontán bakteriális peritonitis az ascites spontán primer infekcióját je­lenti. Az ascitesszel kórházba kerülő máj-cirrhosisos betegek körében igen gyakori; előfordulása legalább 10%, de egyes irodalmi adatok 20%-ra is becsülik. Az esetek egyharmad részében a kórkép rendkívül alattomos, szinte tünetmentes. Kezelés nélkül mortalitása 90%, míg adekvát kezeléssel a halálozás 20%-ra csökkenthető. SBP kialakulása esetén a betegek várható egyéves túlélése 30–50%, kétéves túlélése 25–30%.

>

Hogyan építhető le az inhalációs szteroid COPD-s betegekben az ERS ajánlása szerint?

A hörgőtágító terápiával együtt alkalmazott inhalációs szteroid a COPD-s betegek nem minden csoportjánál bizonyult hatékonynak. Fontos, hogy ott indikáljuk, ahol az exacerbációk csökkenése várható tőle. Ugyancsak fontos, hogy azon betegeknél, akik nem profitálnak belőle, leépítésre kerüljön. Az Európai Tüdőgyógyász Társaság szakmai ajánlása evidenciák alapján javasolja, hogy 1) azoknál a nem gyakran exacerbáló betegeknél, akiknek a perifériás vérében az eozinofil sejtek száma nem éri el a 300/µl-t, építsék le az inhalációs kortikoszteroidot (ICS), 2) NE hagyják el, ha a beteg perifériás vérében az eozinofil sejtek száma eléri vagy meghaladja a 300/µl-t, 3) az ICS leépítése után erősen ajánlott egy vagy két bronchodilatator folyamatos használata.  

>

Folyamatos glükózmonitorozás és 2-es típusú diabetes mellitus

A modern diabetológia egyik legdinamikusabban fejlődő területe az inzulin­pumpa-kezelés, a szöveti glükózmonitorozás. Jelen összefoglalóban a glükózmonitorozással kapcsolatos számos gyakorlati szempontot, a monitorozás optimális gyakoriságát, a folyamatos glükózmonitorozó rendszerek hatékonyságát, megbízhatóságát és szere­pét elemezzük, és foglalkozunk a kapott glükózinformációk felhasználásának módjával.
-
r.png

Ránézek és megmondom

>

Gyorsan növekvő bőrlézió

Egy 73 éves nő jelentkezett a jobb combján kialakult, gyorsan növekvő, fájdalmas bőrelváltozással. A lézió 2 héttel korábban, spontán jelent meg, beazonosít­ható kiváltó tényezők nélkül. Váladékozás, vérzés, viszketés nem jelentkezett. A beteg­nek szisztémás tünetei – beleértve a lázat, hidegrázást vagy testsúlycsökkenést – nem voltak. Anamnézisében visszatérő, gennyel teli furunculusok szerepeltek, amelyek be­metszést és drenázst igényeltek.
-
b.png

Betegtájékoztató

>

Diabetes insipidus

A diabetes insipidus – ejtsd: diabétesz inszipidusz, magyarul „szomjbe­tegség” – olyan kórállapot, melynek fő jellemzője nagy mennyiségű, híg, vízszerű vizelet ürítése és csillapíthatatlan szomjúságérzés, állandó folya­dékfogyasztás. Bár a tudományos nevük részben megegyező, a szomjbe­tegség csak abban hasonlít a cukorbetegséghez, hogy annak is sok, híg vizelet ürítése lehet az első tünete.
-

Kapcsolat

KIADÓ:

Professional Publishing Hungary Kft.
1037 Budapest, Montevideo u. 3.  
E-mail: [email protected]

Főszerkesztő:  

Dr. Nagy Judit 
Tel: +36-30-922-0137 
E-mail: [email protected]

Ügyfélkapcsolat:

Pécsi Andrea
Tel: +36-30-552-5024 
E-mail: [email protected]

Duma Csilla
Tel: +36-70-654-0552
E-mail: [email protected]

A hírlevéllel kapcsolatos technikai ügyintézés:

Alvégi Szilvia

E-mail: alvegi.szilvia@pphmedia.hu

-
© 2009 - 2025, OTSZ Online
 A PPH Media adatkezelési tájékoztatóját ITT olvashatja.