Glükózszint-csökkentő gyógyszerek és demencia
Két új vizsgálat arra az eredményre jutott, hogy a GLP-1RA-k és az SGLT2-gátlók szedése a demencia és az Alzheimer-kórral összefüggő demencia (ADRD) jelentősen alacsonyabb kockázatával járnak.
- Új adatok a GLP-1-ek CV előnyeiről
- A GLP-1 receptor agonisták szerepe a férfi meddőség kezelésében
- Az SGLT2-gátlók újabb kedvező hatása
- Kettős SGLT1/2-gátló infarktus és stroke ellen
- Krónikus vesebetegek SGLT2-gátló kezelésének populációszintű hatásai
- Az SGLT2-gátlók korai alkalmazása szívelégtelenségben
Az eredmények „összhangban vannak a korábbi megfigyeléses vizsgálatokkal és metaanalízisekkel, amelyek arra utaltak, hogy a glükagonszerű peptid-1 receptor agonistáknak (GLP-1RA) és a nátrium-glükóz kotranszporter-2 gátlóknak (SGLT2 -gátlók) is potenciális védő szerepük lehet a cukorbetegek ADRD-kockázatának csökkentésében.
A JAMA Neurology című szaklapban április 7-én ezzel kapcsolatban megjelent online két tanulmány egyike egy retrospektív, populáción alapuló kohorszvizsgálat során a kutatók megállapították, hogy a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő betegeknél a GLP-1RA-k és az SGLT2-gátlók szedése esetén az ADRD kockázata jelentősen alacsonyabb volt, mint más glükózcsökkentő gyógyszerek szedésekor.
A másik tanulmányban, amely 23 vizsgálatot értékelt a résztvevők szélesebb csoportján, a kutatók összefüggést találtak a GLP-RA-k és a demencia csökkent kockázata között. Ebben az elemzésben azonban az SGLT2-gátlók esetén nem tapasztaltak ilyen védőhatást.
Neuroprotektív hatások
Huilin Tang (University of Florida) és munkatársai elemezték az elektronikus egészségügyi nyilvántartásokban szereplő 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők között keresték az i adataiból ADRD előfordulási gyakoriságát. Az elemzés során 33 858 olyan beteget adatait értékelték, akik GLP-1RA-t vagy más glükózcsökkentő gyógyszert kaptak; 34 185 olyan beteg adatát, akik SGLT2-gátlót vagy más glükózcsökkentő gyógyszert kaptak; és 24 117 beteget, akik vagy GLP-1RA-t vagy SGLT2-gátló gyógyszert kaptak. A kutatók a betegeket a kezelés inverz valószínűségével súlyozott kohorszokba csoportosították, hogy korlátozzák az egyéb változókból származó zavaró hatásokat.
Az egyéb glükózcsökkentő gyógyszereket szedő betegekkel összehasonlítva az ADRD 33%-kal kisebb valószínűséggel fordult elő azoknál, akik GLP-1RA-t kaptak (kockázati arány [HR], 0,67; 95% CI, 0,47-0,96), és 43%-kal kisebb valószínűséggel azoknál, akik SGLT2-gátlót kaptak (HR, 0,57; 95% CI, 0,43-0,75). A GLP-1RA és az SGLT2-gátlót szedő csoportok között nem volt jelentős különbség az ADRD kockázatában.
A második tanulmány 26 randomizált, kontrollált vizsgálat adatainak szisztematikus áttekintését és metaanalízisét tartalmazta, 164 531 felnőtt (medián életkor, 64,4 év; 34,9% nő) teljes kohorszával.
Seminer és munkatársai a demencia vagy kognitív károsodás kockázatának és a GLP-1RA-k, SGLT2-gátló, metformin és pioglitazon - a klinikai irányelvek által ajánlott, bizonyítottan kardioprotektív tulajdonságokkal rendelkező glükózcsökkentő terápiák - alkalmazásának összefüggését vizsgálták. Másodlagos kimenetelként értékelték ezeknek a gyógyszereknek a demencia altípusaira és a kognitív pontszámok változására gyakorolt hatását is.
Bár nem volt összefüggés a glükózcsökkentő terápiák általános alkalmazása és a kognitív károsodás vagy a demencia csökkent kockázata között, a GLP-1RA-t használóknál szignifikánsan alacsonyabb volt az összes okból bekövetkező demencia kockázata (esélyhányados, 0,55; 95% CI, 0,35-0,86) a placebót szedők, a szokásos kezelésben részesülők vagy a glükózcsökkentő gyógyszerekkel nem kezelt kontrollcsoportokhoz képest. Ez a hatás nem volt megfigyelhető az SGLT2-gátlók esetében.
A kutatók nem találtak szignifikáns összefüggést a glükózcsökkentő gyógyszerek és a kognitív pontszámok változása vagy az egyes vizsgált demencia altípusok, köztük a vaszkuláris demencia, az ADRD vagy a Lewy-testes demencia között.
Mindkét tanulmány szerzői további kutatásokat sürgettek az eredmények megerősítésére és a glükózcsökkentő terápiák kognitív eredményekre gyakorolt hatásának értékelésére.
A mechanizmus tisztázatlan
A GLP-1RA-k alkalmazása a klinikai gyakorlatban még csak most kezdődik, ezért „döntő fontosságú, hogy ezeket az újabb gyógyszereket külön-külön vizsgáljuk, és ne csoportosítsuk őket az azonos osztályba tartozó régebbi gyógyszerekkel, mivel hatásuk jelentősen eltérhet” - írta Diana Thiaraa cikkekhez kapcsolódó szerkesztőségi közleményben. „Lehetséges, hogy ezek az új gyógyszerek továbbfejlesztett hatásmechanizmusokkal, például kettős vagy hármas agonizmussal még erősebb neuroprotektív hatással bírnak” - mondta. „Azáltal, hogy egyszerre több útvonalat céloznak meg, ezek a következő generációs gyógyszerek tovább javíthatják az agy egészségét, az érrendszeri integritást, és potenciálisan erősebb védelmet nyújthatnak a kognitív károsodással, a vaszkuláris demenciával és az ADRD-vel szemben.”
Az sem világos, hogy a GLP-1 és SGLT2 gyógyszerek szedése nyomán a demencia megelőzésében mutatott előnyös hatás összefügghet-e a fogyással, a hasi zsírvesztéssel, a glikémiás kontroll, a vérnyomás és a triglicerid szintek javulásával. A hatás lehet ezeknek a gyógyszereknek az agyra gyakorolt eddig ismeretlen hatása is.
De mindenképp prospektív, randomizált kontrollvizsgálatokkal kell értékelni e gyógyszerek jelentőségét a szívroham, a stroke és a demencia kockázatának csökkentésében.
Egyre több bizonyíték
Ivan Koychev (Imperial College London) szerint a Tang és munkatársai által végzett nagy epidemiológiai vizsgálat felépítése például korlátozza az ok-okozati összefüggésekre vonatkozó következtetések levonásának lehetőségét. A Seminer és munkatársai által végzett vizsgálatban a demencia és a kognitív eredmények nem voltak elsődleges végpontok, ami a lehetséges hatások túlértékeléséhez vagy figyelmen kívül hagyásához vezethet.
„Azonban mindkettő eredményei hozzáadódnak ahhoz a növekvő és figyelemre méltóan következetes bizonyítékhalmazhoz, amely szerint a GLP-1 receptor agonisták a demencia előfordulásának csökkenésével járnak együtt” - hangsúlyozta.
Az a megállapítás, hogy a GLP-1 RA gyógyszerek jobban teljesíthetnek, mint az SGLT-2i gyógyszerek, „arra utal, hogy a demenciát védő hatások nem a glükózszabályozási mechanizmusoknak köszönhetőek”, és hogy a gyulladás és az agyi érrendszeri hatások szerepet játszhatnak.
„Az a tágabb kérdés, hogy vajon az ilyen gyógyszerek védelmet nyújthatnak-e a demenciával szemben azoknál az embereknél is, akik nem cukorbetegek, igazán érdekes kérdés, és több folyamatban lévő klinikai vizsgálat középpontjában áll”.”
Forrás:
GLP-1RA and SGLT2i Medications for Type 2 Diabetes and Alzheimer Disease and Related Dementiashttps://jamanetwork.com/journals/jamaneurology/article-abstract/2831976
Cardioprotective Glucose-Lowering Agents and Dementia Risk A Systematic Review and Meta-Analysis https://jamanetwork.com/journals/jamaneurology/fullarticle/2831975