hirdetés

Glükózszint-csökkentő gyógyszerek és demencia

Két új vizsgálat arra az eredményre jutott, hogy a GLP-1RA-k és az SGLT2-gátlók szedése a demencia és az Alzheimer-kórral összefüggő demencia (ADRD) jelentősen alacsonyabb kockázatával járnak.

hirdetés

Az eredmények „összhangban vannak a korábbi megfigyeléses vizsgálatokkal és metaanalízisekkel, amelyek arra utaltak, hogy a glükagonszerű peptid-1 receptor agonistáknak (GLP-1RA) és a nátrium-glükóz kotranszporter-2 gátlóknak (SGLT2 -gátlók) is potenciális védő szerepük lehet a cukorbetegek ADRD-kockázatának csökkentésében.

A JAMA Neurology című szaklapban április 7-én ezzel kapcsolatban megjelent online két tanulmány egyike egy retrospektív, populáción alapuló kohorszvizsgálat során a kutatók megállapították, hogy a 2-es típusú cukorbetegségben szenvedő betegeknél a GLP-1RA-k és az SGLT2-gátlók szedése esetén az ADRD kockázata jelentősen alacsonyabb volt, mint más glükózcsökkentő gyógyszerek szedésekor.

A másik tanulmányban, amely 23 vizsgálatot értékelt a résztvevők szélesebb csoportján, a kutatók összefüggést találtak a GLP-RA-k és a demencia csökkent kockázata között. Ebben az elemzésben azonban az SGLT2-gátlók esetén nem tapasztaltak ilyen védőhatást.

 

Neuroprotektív hatások

Huilin Tang (University of Florida) és munkatársai elemezték az elektronikus egészségügyi nyilvántartásokban szereplő 2-es típusú cukorbetegségben szenvedők között keresték az i adataiból ADRD előfordulási gyakoriságát. Az elemzés során 33 858 olyan beteget adatait értékelték, akik GLP-1RA-t vagy más glükózcsökkentő gyógyszert kaptak; 34 185 olyan beteg adatát, akik SGLT2-gátlót vagy más glükózcsökkentő gyógyszert kaptak; és 24 117 beteget, akik vagy GLP-1RA-t vagy SGLT2-gátló gyógyszert kaptak. A kutatók a betegeket a kezelés inverz valószínűségével súlyozott kohorszokba csoportosították, hogy korlátozzák az egyéb változókból származó zavaró hatásokat.

Az egyéb glükózcsökkentő gyógyszereket szedő betegekkel összehasonlítva az ADRD 33%-kal kisebb valószínűséggel fordult elő azoknál, akik GLP-1RA-t kaptak (kockázati arány [HR], 0,67; 95% CI, 0,47-0,96), és 43%-kal kisebb valószínűséggel azoknál, akik SGLT2-gátlót kaptak (HR, 0,57; 95% CI, 0,43-0,75). A GLP-1RA és az SGLT2-gátlót szedő csoportok között nem volt jelentős különbség az ADRD kockázatában.

A második tanulmány 26 randomizált, kontrollált vizsgálat adatainak szisztematikus áttekintését és metaanalízisét tartalmazta, 164 531 felnőtt (medián életkor, 64,4 év; 34,9% nő) teljes kohorszával.

Seminer és munkatársai a demencia vagy kognitív károsodás kockázatának és a GLP-1RA-k, SGLT2-gátló, metformin és pioglitazon - a klinikai irányelvek által ajánlott, bizonyítottan kardioprotektív tulajdonságokkal rendelkező glükózcsökkentő terápiák - alkalmazásának összefüggését vizsgálták. Másodlagos kimenetelként értékelték ezeknek a gyógyszereknek a demencia altípusaira és a kognitív pontszámok változására gyakorolt hatását is.

Bár nem volt összefüggés a glükózcsökkentő terápiák általános alkalmazása és a kognitív károsodás vagy a demencia csökkent kockázata között, a GLP-1RA-t használóknál szignifikánsan alacsonyabb volt az összes okból bekövetkező demencia kockázata (esélyhányados, 0,55; 95% CI, 0,35-0,86) a placebót szedők, a szokásos kezelésben részesülők vagy a glükózcsökkentő gyógyszerekkel nem kezelt kontrollcsoportokhoz képest. Ez a hatás nem volt megfigyelhető az SGLT2-gátlók esetében.

A kutatók nem találtak szignifikáns összefüggést a glükózcsökkentő gyógyszerek és a kognitív pontszámok változása vagy az egyes vizsgált demencia altípusok, köztük a vaszkuláris demencia, az ADRD vagy a Lewy-testes demencia között.

Mindkét tanulmány szerzői további kutatásokat sürgettek az eredmények megerősítésére és a glükózcsökkentő terápiák kognitív eredményekre gyakorolt hatásának értékelésére.

A mechanizmus tisztázatlan

A GLP-1RA-k alkalmazása a klinikai gyakorlatban még csak most kezdődik, ezért „döntő fontosságú, hogy ezeket az újabb gyógyszereket külön-külön vizsgáljuk, és ne csoportosítsuk őket az azonos osztályba tartozó régebbi gyógyszerekkel, mivel hatásuk jelentősen eltérhet” - írta Diana Thiaraa cikkekhez kapcsolódó szerkesztőségi közleményben. „Lehetséges, hogy ezek az új gyógyszerek továbbfejlesztett hatásmechanizmusokkal, például kettős vagy hármas agonizmussal még erősebb neuroprotektív hatással bírnak” - mondta. „Azáltal, hogy egyszerre több útvonalat céloznak meg, ezek a következő generációs gyógyszerek tovább javíthatják az agy egészségét, az érrendszeri integritást, és potenciálisan erősebb védelmet nyújthatnak a kognitív károsodással, a vaszkuláris demenciával és az ADRD-vel szemben.”

Az sem világos, hogy a GLP-1 és SGLT2 gyógyszerek szedése nyomán a demencia megelőzésében mutatott előnyös hatás összefügghet-e a fogyással, a hasi zsírvesztéssel, a glikémiás kontroll, a vérnyomás és a triglicerid szintek javulásával. A hatás lehet ezeknek a gyógyszereknek az agyra gyakorolt eddig ismeretlen hatása is.

De mindenképp prospektív, randomizált kontrollvizsgálatokkal kell értékelni e gyógyszerek jelentőségét a szívroham, a stroke és a demencia kockázatának csökkentésében.

Egyre több bizonyíték

Ivan Koychev (Imperial College London) szerint a Tang és munkatársai által végzett nagy epidemiológiai vizsgálat felépítése például korlátozza az ok-okozati összefüggésekre vonatkozó következtetések levonásának lehetőségét. A Seminer és munkatársai által végzett vizsgálatban a demencia és a kognitív eredmények nem voltak elsődleges végpontok, ami a lehetséges hatások túlértékeléséhez vagy figyelmen kívül hagyásához vezethet.

„Azonban mindkettő eredményei hozzáadódnak ahhoz a növekvő és figyelemre méltóan következetes bizonyítékhalmazhoz, amely szerint a GLP-1 receptor agonisták a demencia előfordulásának csökkenésével járnak együtt” - hangsúlyozta.

Az a megállapítás, hogy a GLP-1 RA gyógyszerek jobban teljesíthetnek, mint az SGLT-2i gyógyszerek, „arra utal, hogy a demenciát védő hatások nem a glükózszabályozási mechanizmusoknak köszönhetőek”, és hogy a gyulladás és az agyi érrendszeri hatások szerepet játszhatnak.

 „Az a tágabb kérdés, hogy vajon az ilyen gyógyszerek védelmet nyújthatnak-e a demenciával szemben azoknál az embereknél is, akik nem cukorbetegek, igazán érdekes kérdés, és több folyamatban lévő klinikai vizsgálat középpontjában áll”.”

Forrás:

GLP-1RA and SGLT2i Medications for Type 2 Diabetes and Alzheimer Disease and Related Dementiashttps://jamanetwork.com/journals/jamaneurology/article-abstract/2831976

Cardioprotective Glucose-Lowering Agents and Dementia Risk A Systematic Review and Meta-Analysis https://jamanetwork.com/journals/jamaneurology/fullarticle/2831975

hirdetés
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.