hirdetés

Időskori makuladegeneráció elleni vakcina

Kényelmesen, intramuszkulárisan adható be a neovaszkularizációt gátló mRNS-alapú vakcina időskori makuladegeneráció terápiájában.

hirdetés

A Vaccine folyóirat augusztusi számában jelent meg az Institute of Science Tokyo kutatóinak tanulmánya, amelyben egy olyan új típusú, mRNS-alapú vakcinát fejlesztettek ki, amely egérmodelleken végzett vizsgálatok során hatékonyan gátolta a retina kóros érnövekedését, azaz a neovaszkularizációt. Ez az angiogenezis kulcsszerepet játszik az időskori makuladegeneráció (AMD; age-related macular degeneration, AMD) nedves formájának patomechanizmusában, amely a 60 év feletti korosztályban a látásvesztés egyik vezető oka. Az AMD világszerte mintegy 200 millió embert érint, és a nedves típus esetében a retina alatti újonnan kialakuló, kóros erek fokozatosan szivárognak, ami kezeletlenül hagyva súlyos, irreverzibilis látásromláshoz vezethet.

A jelenlegi standard kezelési protokoll az anti-angiogén hatású gyógyszerek intravitrealis injekció formájában történő alkalmazását foglalja magában. Ezeket a készítményeket közvetlenül a szembe juttatva gátolják az új erek képződését, azonban a terápiát rendszeresen ismételni szükséges, és nem ritka, hogy a betegek egy része idővel nem reagál a kezelésre. Az újonnan kifejlesztett mRNS-vakcina ezzel szemben intramuszkulárisan adható, ami jelentősen csökkenti a kezeléssel járó invazivitást, ezáltal kényelmesebb és potenciálisan hatékonyabb alternatívát kínálhat az AMD és más neovaszkularizációval járó szemészeti kórképek terápiájában.

A vakcinát a Satoshi Uchida és Yasuo Yanagi professzorok vezetésével dolgozó kutatócsoport fejlesztette ki. A preklinikai vizsgálatok során a vakcinát két különböző egérmodellen tesztelték: az egyikben lézerrel indukált choroidalis neovaszkularizációt (CNV) hoztak létre, míg a másikban spontán módon alakult ki CNV. Mindkét modellben már két, 14 napos intervallummal beadott intramuszkuláris injekció után erőteljes humorális immunválasz volt kimutatható, amely szignifikánsan csökkentette a retina kóros érnövekedését. A terápiás hatás már az első dózist követően, egy héten belül megjelent: a lézerrel indukált CNV modellben a 21. napra 85%-os szivárgáscsökkenést és 82%-os lézióméret-csökkenést dokumentáltak, míg a spontán kialakuló modellben a lézióméret a 28. napra 55%-kal mérséklődött.

A vakcina biztonságossági profilja szintén kedvezőnek bizonyult. A vizsgálatok során nem észleltek negatív hatást a fiziológiás érnövekedésre, az egészséges retinaszövet integritása nem sérült, és nem alakult ki szisztémás immunreakció az egerek egyéb szerveiben. Hatékonyságát tekintve a vakcina összevethető volt a jelenleg alkalmazott anti-vascularis endothelialis növekedési faktor (VEGF) elleni gyógyszerekkel, ugyanakkor mentes volt azok fő hátrányaitól, például az ismételt intravitrealis injekciók beadásának szükségességétől.

A vakcina hatásmechanizmusa az LRG1 (leucinban gazdag alfa-2-glikoprotein 1; leucine-rich alpha-2-glycoprotein 1) fehérje elleni célzott immunválasz kiváltásán alapul. Ez a fehérje az angiogenezis egyik kulcsszereplője, és emelkedett koncentrációban van jelen az AMD-ben szenvedő betegek retinájában. Az mRNS-vakcina az LRG1-et kódoló szekvenciát juttatja be a szervezetbe, amely ennek hatására specifikus antitesteket termel, gátolva ezzel a patológiás érképződést. Uchida professzor kiemelte, hogy az LRG1 elleni vakcinázás hatásai az endothelialis és mikroglia sejtek számának csökkentésében hasonlóak voltak az anti-VEGF antitestterápiákhoz, ugyanakkor egyetlen intramuszkuláris adaggal hosszú távú terápiás előnyöket biztosíthat, jelentősen mérsékelve a betegek kezelési terheit.

Amennyiben a vakcina a humán klinikai vizsgálatok során is hatékonynak bizonyul, lehetőséget kínálhat arra, hogy az AMD-ben szenvedő betegek a jelenlegi gyakorlatban alkalmazott gyakori és invazív szemészeti injekciók helyett intramuszkulárisan beadott hatóanyagot kapjanak a terápia során.

 

Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:

mRNA vaccine shows promise for treating age-related macular degeneration

mRNA vaccination mitigates pathological retinochoroidal neovascularization in animal models

 

Irodalmi hivatkozás:

Yasuo Yanagi et al, mRNA vaccination mitigates pathological retinochoroidal neovascularization in animal models, Vaccine (2025). DOI: 10.1016/j.vaccine.2025.127451

hirdetés
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.