rTMS fibromyalgiában
A fibromyalgia ismétlődő transzkraniális mágneses stimulációval történő kezelése csökkenti javíthatja a fájdalmat, és javítja a betegek közérzetét.
A British Journal of Anaesthesia című szaklapban megjelent új kutatás szerint a motoros kéreg ismétlődő transzkraniális mágneses stimulációja (rTMS) segíthet fibromyalgiás betegek fájdalmának csökkentésében és a funkcióinak javításában.
A tanulmány volt az első nemzetközi randomizált, kettős vak, látszatkontrollos vizsgálat, amely az rTMS-t - amely mágneses mezőkkel stimulálja az agyat - a fibromyalgia kiegészítő terápiájaként tesztelte.
Az rTMS hatásai a fibromyalgiában
A franciaországi vizsgálatba 101 olyan fibromyalgiás nőt vontak be, akik állapota a standard kezelések hatására nem javult. A résztvevők 2 héten keresztül 10 rTMS-kezelésben részesültek, amely az elsődleges motoros kéregre irányult, majd a kezeléseket 6 héten át hetente, majd további 8 héten keresztül kéthetente ismételték. Minden 15 perces ülés 3000 elektromos impulzust tartalmazott 10 Hz-es frekvencián.
Néhány beteg placebokezelésben részesült, esetükben a készülék nem bocsátott ki mágneses mezőket. A vakon végzett értékelés megerősítette, hogy a betegek nem tudták kitalálni, hogy melyik kezelést kapták.
A fájdalomválaszt a fájdalom 50%-os vagy annál nagyobb mértékű csökkenéseként határozták meg. A 8. héten 99,4% volt annak a valószínűsége, hogy az rTMS-csoportban a résztvevőknél nagyobb arányban csökkent a fájdalom, mint a placebocsoportban. A relatív fájdalomcsökkenés nagyobb volt az rTMS-csoportban (40,4%), mint a placebocsoportban (18,4%). A 16. héten annak valószínűsége, hogy a résztvevők nagyobb aránya reagált az rTMS-csoportban, mint a kontrollcsoportban, mindössze 34,2% volt. Annak valószínűsége azonban, hogy a funkcionális javulást mérő fibromyalgia hatás kérdőív pontszáma nagyobb mértékben csökkent az rTMS-csoportban, 79,1% volt.
A kezelés biztonságos volt, nem volt különbség a nemkívánatos eseményekben a TMS-kezelésben és a placebokezelésben részesülő résztvevők között.
A kezelés tehát biztonságos, nem invazív, és egyértelműen alternatívát jelent a gyógyszeres kezelésekkel szemben legalábbis fibromyalgiában szenvedő betegeknél, valószínűleg azonban más krónikus fájdalommal küzdő betegeknél is, ami – ismerve a fájdalom farmakológiai kezelésével, különösen az opioidokkal kapcsolatos összes problémát- különösen jelentős lehet.
A vizsgálók szerint elképzelhető, hogy az rTMS a fibromyalgiában szenvedők agyában lévő diszfunkcionális fájdalommodulációs rendszerekre hat. A célzott agyi régió, az elsődleges motoros kéreg összekapcsolódik a fájdalomjelek érzékeléséért felelős hálózatokkal. Hipotézisünk szerint a mágneses mezővel, az rTMS-szel képesek hatni ezekre a rendszerekre, és javítani e rendszerek működését és valószínűleg a kapcsolódási képességüket. Az rTMS hatással lehet a természetes opioidok felszabadulására is az agyban, ami segíthet a fájdalom enyhítésében.
Hogyan hasonlítható össze ez a tanulmány a korábbi kutatásokkal?
A fibromyalgiában alkalmazott rTMS-sel kapcsolatos korábbi, kisebb vizsgálatok eltérő eredményeket mutattak a fájdalom és az életminőség tekintetében. 2020-ban egy európai szakértői csoport B szintű
Ebben a vizsgálatban az opioid gyógyszereket szedő betegek kisebb valószínűséggel részesültek az rTMS előnyeiből, mint mások. Bouhassira és munkatársai most a válasz klinikai prediktorait vizsgálják, hogy kiderítsék, mely betegek reagálnak a legnagyobb valószínűséggel. További kutatásokra van szükség annak feltárására is, hogy mennyi ideig tart az rTMS hatása, és milyen gyakran kell utókezelést végezni.
Bár az FDA az rTMS-t engedélyezte depresszió, agykérgi feltérképezés, aurával járó migrén és kényszerbetegség kezelésére, de több ezer dollárba kerülhet. Megfizethetőségén kívül az is probléma, hogy a heteken vagy hónapokon keresztül tartó terápiát nehéz beilleszteni a mindennapokba.
Ha lehetséges a hatások fenntartása, legalábbis a jó válaszadók esetében, mindössze évi három-négy stimulációs kezeléssel, akkor végeredményben ez a kezelés olcsóbb, mint az egész időszak alatti mindennapi gyógyszeres kezelés.
Forrás: