Az alacsony szénhidráttartalmú diéta és sport jótékony hatása 1-es típusú cukorbetegségben
Az elhízás és a kardiovaszkuláris kockázat mérséklésére a csökkentett szénhidráttartalmú diéta és sport kombinációja jó választás egyébként egészséges egyéneknél. Bizonyítani kívántuk, hogy az 1-es típusú cukorbetegek fizikai aktivitása során az alacsony szénhidráttartalmú diéta az inzulinadagolás helyes megválasztásával biztonságos, és csökkenti mind a rövid, mind a hosszú távú szövődmények kialakulását. Adataink alátámasztják, hogy az új típusú inzulinok, szöveti glükózszenzorok, valamint pumpák megjelenésének köszönhetően a feltételek adottak egy szabadabb, szövődménymentesebb élethez a T1DM-es betegek számára is.
Az ST-elevációval járó szívinfarktusos betegek ellátásának vizsgálata Magyarország nagy régióiban
Az ST-elevációval járó szívinfarktus (STEMI) optimális kezelési módja a késlekedés nélküli katéteres érmegnyitás (PCI).
D-vitamin-pótlás COPD-ben: hazai kérdőíves vizsgálat
Háttér. A krónikus obstruktív tüdőbetegség progrediáló betegség, mely romló tüdőfunkcióval, exacerbációkkal és extrapulmonális komorbiditásokkal jár. A halálozás akut állapotrosszabbodásokkal függ össze, melyeket légúti infekciók provokálhatnak, ennek egyik oka lehet a D-vitamin-hiány.
Célkitűzés. Vizsgálatunk célja rendszeres D-vitamin-pótlásban részesülő COPD-s betegek azonosítása és összefüggés keresése a betegség súlyossága, a betegek életminősége, társbetegségei, fizikai aktivitása és az exacerbációk száma között.
Orvostanhallgatók kézhigiénés ismereteinek felmérése a Semmelweis Egyetemen
Az egészségügyi ellátással összefüggő fertőzések megelőzésében nagy jelentősége van a kézhigiénének, mégsem megfelelő a kézhigiénés compliance az orvostanhallgatók körében.
A szérum C-reaktív protein szintjének klinikai előrejelző értéke COPD-ben
A krónikus obstruktív tüdőbetegség jelentős részben szisztémás gyulladásos betegségnek tekinthető, melyben emelkedik számos gyulladásos mediátor szintje.