Antihisztaminhatás előrejelzése urticariában
Egy kalkulátor segítségével 70 %-os pontossággal előre jelezhető, hogy az urticariás betegen segít-e majd az antihisztaminterápiára.
Jorge Sánchez (University of Antioquia, Medellín, Kolumbia) és munkatársai a The Journal of Allergy and Clinical Immunology júniusi online kiadásában arról beszámoltak egy olyan prognosztikai kalkulátor validálásáról, amely hat könnyen elérhető változót használ annak előrejelzésére, hogy mely krónikus spontán urticariában (CSU) szenvedő betegek reagálnak valószínűleg az antihisztaminterápiára.
Az eszköz a kezelésre adott reakciót az életkor, az angioödéma, a szorongás/depresszió, a betegség időtartama, a nem szteroid gyulladáscsökkentő gyógyszerekkel szembeni túlérzékenység és az urticaria aktivitási pontszám (UAS) alapján jósolja meg.
A pontosság értékelése érdekében a kutatók prospektív kohorsz tanulmányt végeztek 542 krónikus spontán urticariában szenvedő kolumbiai, equadori, perui és argentin beteg bevonásával.
A kalkulátor a betegeket antihisztaminokra való reagálásuk valószínűsége szerint magas vagy alacsony kategóriába sorolta.
A kutatók a 7 napos urticaria aktivitási pontszámot használták a klinikai reagálás meghatározásához, ahol a 6 vagy annál alacsonyabb pontszám a betegség kontrollját jelenti.
A prognosztikai modell pontossága 78,6% volt, a nem reagálók 82,9%-át és a reagálók 72,7%-át helyesen jelezte előre.
A használt antihisztamin típusa nem befolyásolta a modell teljesítményét. A vizsgálatban használt gyógyszerek között szerepelt a loratadin, a cetirizin, a levocetirizin, a desloratadin, a fexofenadin és a bilasztin.
„A klinikai válasz előrejelzése segíthet abban, hogy gyorsan azonosítsuk azokat a betegeket, akik alternatív terápiák alkalmazásából profitálhatnak, és elkerülhetővé teszi azt a hosszú időt, amig az antihisztamin terápiás válasz értékelése megszülethet.
A vizsgálatba nem vontak be gyermekeket.
Forrás:
Prognostic calculator of the clinical response to antihistamines in chronic urticaria: External validation https://www.jaci-inpractice.org/article/S2213-2198(25)00528-8