A MOK Etikai Kódex eutanáziával kapcsolatos pontjainak értelmezése
A tanulmány az eutanázia diszkussziójának értelmező kontextusába helyezi a Magyar Orvosi Kamara Etikai Kódexének eutanáziával kapcsolatos álláspontját. Rámutat arra, hogy az eutanázia meghatározása az Etikai Kódexben leszűkített, ami tovább fokozza azt a konceptuális bizonytalanságot, amely áthatja a magyar egészségügyi törvénynek az ellátás visszautasításának feltételeit taglaló részét.
Az országos hosszú távú egészségügyi szűrőprogram (MÁESZ 2010–2030) első 9 évének kiemelt eredményei
A Magyar Orvostársaságok és Egyesületek Szövetsége (MOTESZ) által koordinált Szív és Érrendszeri Nemzeti Program és számos alprogram sikeresen valósította meg a lakossági egészség-felvilágosítást, az egészségmegőrzés feladatainak ismertetését és ezeken keresztül a betegségmegelőzést.1–3A korábbi években az „Éljen 140/90 alatt!” program,4az „Ereink Védelmében (ÉRV)” Program, a Nemzeti Diabétesz Program, a Stroke Program, az Infarktus Regiszter, az elhízás és a koleszterincsökkentés, illetve a „Mozgás = Egészség” programjai mindezek megvalósulási színterei, lehetőségei voltak.
Mi a morbiditást és a mortalitást leginkább meghatározó tényező?
A gazdaságilag fejlett országok elmúlt 30 évének vizsgálatával amerikai szociológusok kimutatták, hogy az egészségügyi ellátás kiterjesztése valóban javítja a lakosság egészségi állapotát, van azonban egy jelentős kivétel.