Kardiológiai képalkotás – a jelen és a várható jövő

Bevezető

Az orvosi képalkotás mindig az adott korra jellemző sajátosságokkal és le­hetőségekkel támogatta a betegellátást, nemcsak a diagnosztika, hanem gyakran a terápia területén is. A fejlődés az elmúlt két-három évtizedben rendkívül felgyor­sult, s napjainkban már olyan képalkotó modalitások állnak rendelkezésre, ame­lyek nem olyan régen még csak a kutatók és fejlesztők képzeletében éltek. A fejlő­dés ütemét és nagyságát jól jelzi, hogy a Semmelweis Egyetemen 1907-ben önál­ló intézetként létrejött Központi Röntgen Laboratórium elnevezése 1947-ben Rönt­genklinikára módosult, amely 50 év múlva Radiológiai Klinikává változott, mígnem végül 2019 óta Orvosi Képalkotó Klinika a megnevezése. A klinikán a röntgen ala­pú képalkotás mellett az MR és a nukleáris medicina széles diagnosztikai portfóliójá­val támogatja a betegellátást. Napjainkban a Semmelweis Egyetem klinikájaként éves szinten mintegy 75 000 beteget látunk el, fekvő- és járóbetegként.

A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!

A kulcsos tartalmak megtekintéséhez orvosi regisztráció (pecsétszám) szükséges, amely ingyenes és csak 2 percet vesz igénybe.
E-mail cím:
Jelszó:
Dr. Maurovich Horvat Pál Igazgató, egyetemi tanár, Semmelweis Egyetem, Orvosi Képalkotó Klinika, Budapest
a szerző cikkei

cimkék

Olvasói vélemény: 3,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.