Új képalkotó technológia a csontvelő vizsgálatára
A korábban a lép és a vese vizsgálatára használt Phenocycler 2.0 eszköz egér modellszervezetekben csontvelő vizsgálatára is alkalmasnak bizonyult.
- CAR-E terápia vérrákok kezelésében
- Új kombinált kezelés akut mieloid leukémiában
- Leukémia és GIST kezelésére alkalmas imatinib oldat
- Az azacitidin tabletta formájában is elérhető lesz az AML kezelésére
- Újabb mielodiszpláziás szindróma elleni szer
- Orális adagolású készítmény mielodiszpláziás szindrómákban
- Daurismo akut mieloid leukémia elleni készítmény
- Új gyógyszerterápiás célpont AML-ben
- Az akut mieloid leukémia felnőttkorban: kezelési lehetőségeink ma és új ágensek a jövőben
- A primer immundeficienciák modern szemlélete
- Újdonságok és tapasztalatok a krónikus mieloid leukémia tirozinkináz-gátló kezelésében
A Leukemia folyóiratban április 11-én jelent meg az Indiana University kutatóinak cikke, amelyben a csontvelő tanulmányozására egy új, hatékony képalkotó technika kifejlesztéséről számolnak be, egyelőre egér modellszervezetekben. Az új módszer képes leküzdeni a bonyolult szövet képalkotásával kapcsolatos legnagyobb kihívásokat, és a jövőben fontos szerephez juthat a gyógyszerfejlesztés, illetve a csontvelőt érintő állapotok, betegségek kezelésére alkalmas terápiák kidolgozásában, beleértve a rákos megbetegedéseket, az autoimmun betegségeket és a mozgásszervi rendellenességeket. Az új technika a Phenocycler 2.0 multiplex képalkotó eszköz, amelynek használatával a kutatók számára lehetővé vált, hogy rekordszámú sejtmarkert tegyenek láthatóvá az egerek ép csontvelőszövetében.
“A csontvelőt többek között azért nehéz tanulmányozni, mert zselatinszerű állaga van, ami ráadásul kemény csontba van zárva” - fejtette ki Sonali Karnik, a tanulmány társszerzője. “Mivel a csontvelő fontos szerepet játszik a vér- és immunsejtek képződésében, és értékes őssejteknek ad otthont, egyedülálló képalkotó megközelítésünk hasznos eszközként szolgálhat számos kutatási tevékenységhez.”
Jelenleg a hagyományos vizsgálati módszerek, mint az áramlási citometria és a standard fluoreszcens képalkotás számítanak a szövetvizsgálat leginkább megalapozott technikáinak. Az áramlási citometria azonban a sejtpopulációk vizsgálatához és számszerűsítéséhez a komplex szövetek megbontását igényli, a standard fluoreszcens képalkotás pedig egyszerre csak néhány sejtmarker kimutatására korlátozódik. Ezzel szemben az új módszer lehetővé tette a kutatók számára, hogy 25 különböző sejtmarkert vizualizáljanak intakt csontvelőszövetben, a szövet megbontása nélkül, így a csontvelőről átfogóbb képet ad a betegségek lefolyásának pontosabb feltárásához és hatékonyabb kezelések kifejlesztéséhez.
Az eszköz nem új, korábban olyan szervek vizsgálatára használták, mint a lép és a vese, ám az IU Cooperative Center of Excellence Center of Hematology csapata az első, amely sikeresen alkalmazta azt egér csontvelő képalkotó vizsgálatára.
“Mivel az egérmodelleket széles körben használják humán betegségek tanulmányozására, ez a technika ígéretes új módszert kínál számos betegség, például autoimmun betegségek, leukémia és más, a csontvelőt érintő rendellenességek vizsgálatára” - összegzett Dr. Reuben Kapur, a tanulmány társszerzője.
Az IU Innovációs és Kereskedelmi Irodája ideiglenes szabadalmat nyújtott be az új képalkotási módszertanra, és a csapat most azon dolgozik, hogy a markerpanelt további jellemzőkkel, például csontokkal, idegekkel, izmokkal és több immun- és szignalizációs sejttípussal bővítse.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
New bone marrow imaging technique could pave way for drug development and new therapies
Multiplex imaging of murine bone marrow using Phenocycler 2.0™
Irodalmi hivatkozás:
Sonali J. Karnik et al, Multiplex imaging of murine bone marrow using Phenocycler 2.0™, Leukemia (2025). DOI: 10.1038/s41375-025-02596-5