Újabb mielodiszpláziás szindróma elleni szer
Az EMA CHMP pozitívan véleményezte a mielodiszpláziás szindrómák kezelésére szolgáló Azacitidine Celgene (azacitidin) készítményt.
Az Európai Gyógyszerügynökség emberi felhasználásra szánt gyógyszerekkel foglalkozó bizottsága (CHMP) június 27-én pozitív véleményt fogalmazott meg a mielodiszpláziás szindrómák, krónikus mielomonocitás leukémia és akut mieloid leukémia kezelésére szolgáló Azacitidine Celgene (hatóanyag: azacitidin, gyógyszerforma: 25 mg/ml infúziós oldathoz való por) készítményre (kérelmező: Celgene Europe BV). A gyógyszert a CHMP ún. beleegyező nyilatkozatra vonatkozó kérelem (informed consent) alapján adta ki, ilyen esetben a kérelem egy már engedélyezett készítményre (Vidaza, azacitidin) hivatkozik, és a referenciakészítmény forgalomba hozatali engedélyének tulajdonosa (jelen esetben a Celgene) beleegyezett a törzskönyvi dokumentáció felhasználásába az engedélyezési folyamat során. A Vidaza az Európai Unióban 2009, az Egyesült Államokban pedig 2004 óta engedélyezett. Az Azacitidine Celgene teljes indikációja szerint a gyógyszer a következő betegségek esetén olyan felnőtt betegek kezelésére javallott, akik nem alkalmasak haemopoeticus őssejt-transzplantációra (HSCT):
- a Nemzetközi Prognosztikai Pontozási Rendszer (International Prognostic Scoring System, IPSS) szerinti közepes-2 és nagy kockázatú mielodiszpláziás szindróma (MDS),
- krónikus mielomonocitás leukaemia (CMML) 10-29% csontvelő blaszt sejttel, mieloproliferatív betegség nélkül,
- az Egészségügyi Világszervezet (WHO) osztályozása szerinti akut myeloid leukaemia (AML) 20-30% blaszttal és több sejtvonalat érintő diszpláziával,
- a WHO osztályozása szerinti, 30%-ot meghaladó csontvelői blasztsejt aránnyal járó AML.
A hatóanyagról (azacitidin)
Az Azacitidine Celgene hatóanyaga, az azacitidin (ATC kód: L01BC07) daganatellenes hatását feltételezhetően többféle módon fejti ki, beleértve a csontvelő kóros haemopoeticus sejtjeire gyakorolt citotoxikus hatást és a DNS hipometilációt. Az azacitidin citotoxikus hatásait többféle mechanizmus okozhatja: gátolja a DNS-, RNS- és proteinszintézist, az RNS-be és DNS-be történő beépülést és a DNS károsító reakcióutak aktiválását. A nem proliferáló sejtek viszonylag érzéketlenek az azacitidinre. Az azacitidin beépülése a DNS-be a DNS-metiltranszferázok inaktiválását eredményezi, ami a DNS hipometilációjához vezet. A normális sejtciklus szabályozásában, a differenciálódásban és a sejthalált előidéző reakcióutakban szerepet játszó, hibásan metilált gének DNS hipometilációja gén re-expressziót, és a rákos sejtekben a rák ellen védő mechanizmusok helyreállását eredményezheti. A DNS hipometiláció citotoxicitással szembeni, valamint az azacitidin egyéb hatásainak relatív jelentőségét a klinikai kimenetel szempontjából még nem határozták meg. A klinikai vizsgálatok során az azacitidin alkalmazásával kapcsolatosan tapasztalt leggyakrabban előforduló mellékhatások a következők voltak: thrombocitopénia, neutropénia, leukopénia, hányinger, hányás és az injekció beadási helye körül jelentkező reakciók.
Piaci vonatkozások – felvásárlás küszöbén a Celgene
A Celgene júniusban 150 millió dollárt fizetett azért, hogy kilépjen a kínai BeiGene-nel két éve kötött együttműködési szerződésből, melynek keretében a partnerként vett részt a kínai biotechnológiai cég egyik immuno-onkológiai gyógyszerének fejlesztésében és piaci bevezetésében. A Celgene híres arról, hogy gyakran működik együtt relatíve kisebb méretű biotechnológiai vállalatokkal, ám Wall Streethez közeli elemzők szerint mindez hamarosan megváltozhat, mert a Bristol-Myers Squibb (BSK) a Celgene felvásárlását tervezi. Június elején a Celgene nem csak a BeiGene-nel, hanem a Mereo BioPharmával is megszakított egy hasonló együttműködést. A BSK és a Celgene közötti, 2019 végére-2020 elejére várt óriáscég-egyesülés („mega-merger”) több tucat olyan kisebb cégre komoly hatással lehet, akik partneri kapcsolatban állnak valamelyikükkel, már csak azért is, mert ha a BSK-nak vannak a Celgene-partnercégek által fejlesztett hatóanyagokhoz hasonló készítményei, a fejlesztési fázisban levő szerek sorsa bizonytalanná válik. Így fordulhatott elő, hogy amikor januárban nyilvánosságra hozták a tervezett BSK-Celgene egyesülést, a kínai BeiGene részvényei azonnal 15%-ot zuhantak.
Az emberi felhasználásra szánt gyógyszerek bizottsága (CHMP) által a júniusi ülésen adott pozitív vélemény a forgalmazási engedély kiadásának érdekében lefolytatott eljárás egyik legfontosabb állomása. A CHMP állásfoglalása most az Európai Bizottság elé kerül, és az intézmény dönt az uniós forgalomba hozatali engedély kiadásáról a CHMP pozitív véleményének kiadásától számított 67 napon belül. A termék alkalmazásával kapcsolatos részletes információkat az alkalmazási előirat (SmPC - Summary of Product Characteristics) tartalmazza majd, mely az Európai Unió összes hivatalos nyelvén elérhető lesz, amint az Európai Bizottság kiadja a forgalomba hozatali engedélyt. A forgalomba hozatali engedély kiadását követően az egyes uniós országok tagállami szinten döntenek majd a készítmény áráról és támogatásáról, figyelembe véve a gyógyszernek az adott ország nemzeti egészségügyi rendszerében betöltött várható szerepét, felhasználását.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
CHMP Summary of positive opinion – Azacitidine Celgene (EMA)
Informed Consent Application for Azacitidine Celgene Received a Positive Opinion from the EMA
Celgene dips out of deals ahead of mega-merger (BioPharma Dive)
Bristol-Myers Squibb Provides Update on Pending Merger with Celgene (Bristol-Myers Squibb)