Új kombinált kezelés akut mieloid leukémiában
FLT3-mutációt hordozó AML kezelésében ígéretes eredményeket hozott a crenolanibbal kombinált kemoterápia alkalmazása.
- Leukémia és GIST kezelésére alkalmas imatinib oldat
- Az azacitidin tabletta formájában is elérhető lesz az AML kezelésére
- Újabb mielodiszpláziás szindróma elleni szer
- Orális adagolású készítmény mielodiszpláziás szindrómákban
- Daurismo akut mieloid leukémia elleni készítmény
- Új gyógyszerterápiás célpont AML-ben
- Az akut mieloid leukémia felnőttkorban: kezelési lehetőségeink ma és új ágensek a jövőben
- A primer immundeficienciák modern szemlélete
- Újdonságok és tapasztalatok a krónikus mieloid leukémia tirozinkináz-gátló kezelésében
A Journal of Clinical Oncology folyóiratban február 7-én jelent meg a Roswell Park Comprehensive Cancer Center kutatóinak cikke, amelyben egy FLT3 mutációt hordozó akut mieloid leukémia (AML; acute myeloid leukemia) terápiájában alkalmazott új, ígéretes kezelési rendről számoltak be.
Az újonnan akut mieloid leukémiával diagnosztizált betegek akár 30%-ánál is előfordul FLT3 génmutáció, ami a relapszus magas kockázatával és nagyon rossz prognózissal asszociálható. Klinikai vizsgálatok azonban kimutatták, hogy az FLT3-gátlóknak nevezett gyógyszerek jelentősen képesek meghosszabbítani a túlélési időszakot, különösen, ha más kezelésekkel kombinálva alkalmazzák őket.
A cikkben részletezett fázis II. klinikai vizsgálatban egy új, kombinált stratégiát értékeltek FLT3-mutációval járó AML kezelésében, és biztató eredményeket sikerült elérni. A klinikai vizsgálatba összesen 44 beteget vontak be, akiknél újonnan diagnosztizáltak FLT3-mutációt hordozó AML-t.
A vizsgálatban az FLT3-gátló crenolanib intenzív kemoterápiával kombinált alkalmazása magas általános válaszarányt (ORR; overall response rate) és meghosszabbodott eseménymentes, valamint teljes túlélést eredményezett. A crenolanib ráadásul biztonságosan adható intenzív kemoterápiával együtt, és a kemoterápia befejezése után sem lassítja a vérsejtszám normál szintre történő visszatérését.
A vizsgálatban a betegek a kemoterápia indukciós fázisában “7+3” kemoterápiát kaptak, amely citarabin és egy antraciklin alapú gyógyszer, daunorubicin vagy idarubicin kombinációját jelentette az 1-7. napon. A konszolidációs kemoterápia során, amelynek célja a reziduális rákos sejtek eltávolítása az 1-3. napon magasabb dózisú citarabint kaptak és/vagy allogén őssejt-transzplantációban részesültek (ilyenkor a beteg csontvelőjét egészséges donorból származó vérképző őssejtekkel helyettesítik). A crenolanibot ezután a 9. naptól a következő kemoterápiás ciklus kezdete előtti 72 óráig, a konszolidációs időszak után ismét, majd a konszolidáció vagy a transzplantáció után 12 hónapig adták.
Az általános válaszadási arány (ORR) 86% volt, és a résztvevők 77%-a ért el teljes remissziót, de a 60 évnél fiatalabb betegek körében a válaszadási arány még magasabb, 90% körüli volt.
A 45 hónapos utánkövetési időszak eredményei szerint a medián eseménymentes (relapszus- és progressziómentes) túlélés 44,7 hónap volt. Ugyanebben az időpontban a medián teljes túlélést még nem lehetett meghatározni, mivel a résztvevők több mint fele még mindig életben volt. Három évvel a kezelés után a résztvevők 55%-a volt életben. A következő lépés a randomizált kontrollos fázis III. klinikai vizsgálat indítása lesz, ebben a crenolanib plusz kemoterápia alkalmazását midosztaurinnal (egy másik FLT3 gátlóval) kombinált kemoterápia hatásosságával és biztonságosságával hasonlítják majd össze.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Novel treatment regimen for FLT3-mutated acute myeloid leukemia shows promise in new study
Crenolanib and Intensive Chemotherapy in Adults With Newly Diagnosed FLT3-Mutated AML
Irodalmi hivatkozás:
Eunice S. Wang et al, Crenolanib and Intensive Chemotherapy in Adults With Newly Diagnosed FLT3-Mutated AML, Journal of Clinical Oncology (2024). DOI: 10.1200/JCO.23.01061