Testmozgás az onkológiai kezelések mellékhatásainak enyhítésében
A mind a kezelés megkezdése előtti, mind a kezelés alatti testmozgás segíthet az onkológiai terápiák mellékhatásainak enyhítésében.
- Új vérteszt többféle daganatos betegség korai felismerésére
- Mennyire hasznosak a keringő tumorsejtek a korai diagnózisban?
- Folyadékbiopsziából végzett vizsgálatok jelentősége szolid tumorok esetén
- A hepatocelluláris carcinoma folyadékbiopsziája
- Folyadékbiopszia a rosszindulatú daganatok diagnosztikájában: alkalmazási területek, kilátások és korlátok
A British Journal of Sports Medicine folyóiratban április 30-án jelent meg a Shenyang székhelyű China Medical University kutatóinak irodalmi áttekintése, amelyben több mint 80 tudományos cikk eredményei alapján azt állapították meg, hogy a testmozgás ellensúlyozhatja az onkológiai kezelések bizonyos káros hatásait, például a szív- és idegkárosodást, valamint az agyi ködöt. Úgy tűnik, hogy a testmozgás a pszichológiai jóllétet és az általános életminőséget is fokozza, ami a kutatók szerint alátámasztja azt az elképzelést, hogy a fizikai aktivitást beépítsék a rutin kezelési protokollokba.
Az irodalmi áttekintés (review) során a kutatók 80 cikkből összesen 485 olyan asszociációt dolgoztak fel, amelynek adatai közepes vagy magas minőségű bizonyítéknak tekinthetők. Ezen asszociációk között a bármilyen hosszúságú, intenzitású és időtartamú testmozgás típusai szerepeltek, például a Qigong, a tai chi és a jóga; az aerob és ellenállásos testmozgás, a nagy intenzitású intervallum edzés (HIIT); és egyéb mozgástípusok, amelyeket emlőrákos (244, 50%), emésztőrendszeri (20, 4%), vér (13, 3%), tüdőrákos (47, 10%), prosztatarákos (12, 2,5%) és egyéb (149, 31%) betegeknél vizsgáltak. Összesen 260 (54%) összefüggés volt statisztikailag szignifikáns, és 81 (17%), illetve 152 (31%) összefüggést támasztottak alá nagy és közepes bizonyosságú bizonyítékok, a GRADE kritériumok szerint.
A testmozgás szignifikánsan csökkentette a rákbetegséggel és annak kezelésével kapcsolatos különböző mellékhatásokat a szokásos ellátáshoz vagy a testmozgás hiányához képest. Például csökkentette a kemoterápia mellékhatásaként kialakuló szív- és perifériás idegkárosodást, az agyi ködöt (kognitív károsodás) és a légszomjat (dyspnoe). Emellett megváltoztatta a testösszetételt és az egészséggel asszociálható kulcsfontosságú fiziológiai mutatókat, például az inzulin, az inzulinszerű növekedési faktor és a C-reaktív fehérje szintjét a rákos betegek körében. A további hatások között szerepelt, hogy javította az alvás minőségét, a pszichológiai jóllétet, a társas interakciókat és az általános életminőséget.
Arra is erős vagy közepes evidenciát találtak a kutatók, hogy a műtét előtti testmozgás csökkentette a műtét utáni komplikációk és a halálozás kockázatát, a fájdalom súlyosságát, valamint a kórházi tartózkodás hosszát.
A kutatók elismerik a származtatott eredmények korlátait, így például azt, hogy a review során figyelembe vett adatelemzések típusai jelentősen eltértek egymástól, könnyen lehet, hogy a testmozgásra képes rákos résztvevők eleve egészségesebbek voltak, illetve a kezelés mellékhatásai a rák típusától és a betegség progressziójától függően is változtak.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Exercise can counter detrimental effects of cancer treatment, review suggests
Irodalmi hivatkozás:
Impact of exercise on health outcomes in people with cancer: an umbrella review of systematic reviews and meta-analyses of randomised controlled trials, British Journal of Sports Medicine (2025). DOI: 10.1136/bjsports-2024-109392