Új vérteszt többféle daganatos betegség korai felismerésére
Jelenleg a teszt hatféle ráktípust képes már korai stádiumban kimutatni.
A Nature Communications folyóiratban január 8-án jelent meg a University of Oxford kutatóinak cikke, amelyben egy olyan új, gépi tanuláson (machine learning) alapuló vértesztet mutattak be, amely ígéretesnek bizonyult a rák több típusának korai stádiumban történő kimutatására, amikor a betegséget a legnehezebb felismerni.
A TriOx névre keresztelt innovatív teszt a vérben lévő DNS több jellemzőjét elemzi a rák finom jeleinek azonosítása érdekében, ami gyors, érzékeny és minimálisan invazív alternatívát kínálhat a jelenlegi kimutatási módszerek helyett. A mostani tanulmány eredményei szerint a TriOx teszt hat ráktípus (vastagbél-, a nyelőcső-, a hasnyálmirigy-, a vese-, a petefészek- és az emlőrák) esetében képes volt pontosan kimutatni a betegséget (a korai stádiumban is), és megbízhatóan különítette el a beteg és az egészséges személyeket.
A “folyékony biopszia” koncepciója az elmúlt években azért került a kutatások középpontjába, mivel a meglévő diagnosztikai tesztek kevésbé invazív alternatíváját jelenti. A folyékony biopsziák ígéretesnek mutatkoznak a rákos megbetegedések felderítésében, még azok korai stádiumában is. A legtöbb, jelenleg a klinikumban alkalmazott folyékony biopsziás teszt azonban csak a rákos DNS egy vagy két jellemzőjét vizsgálja, ami korlátozza a malignitások kimutatásának hatékonyságát.
Ebben a tanulmányban a kutatók a teljes genomot szekvenáló TAPS (TET-Assisted Pyridine Borane Sequencing) nevű csúcstechnológiás DNS-elemzési technikát kombinálták a gépi tanulással, hogy a vérben keringő DNS több kulcsfontosságú jellemzőjét elemezzék. Ez a megközelítés javítja a rákos DNS részek kimutatásának hatékonyságát, így a teszt különösen érzékennyé válik a rákbetegségek azonosítására.
“Új tesztünk a legmodernebb tudomány és a gépi tanulás legjavát egyesíti” - fejtette ki Anna Schuh professzor, az Oxfordi Egyetem Onkológiai Tanszékének molekuláris diagnosztika professzora, a kutatás vezetője. “Lehetővé teszi számunkra, hogy a teljes rákgenomot megvizsgáljuk, ami növeli a megbízhatóságot. Bár ez a teszt még a fejlesztés korai szakaszában van, további munkával úgy véljük, hogy világszerte milliók túlélési esélyeit javíthatja, mivel lehetővé teszi a rutinszerű vérvizsgálatok bevezetését, hogy a rákot korábban, könnyebben kezelhető stádiumában felismerjük.”
A TriOx-tesztet olyan rákos és nem rákos betegek vérmintáin értékelték, akiket a háziorvosuk olyan tünetekkel küldött be, amelyek daganatos megbetegedésre utalhatnak, valamint olyan tünetmentes egyéneken, akiknek rákmentesek voltak. A teszt 94,9%-os érzékenységgel és 88,8%-os specificitással kimutatta a rákos megbetegedéseket (beleértve a korai stádiumú rákot is), valamint igen hatékonynak bizonyult a beteg és az egészséges személyek elkülönítésében - ami azt biztosítja, hogy a nem rákos betegeket ne tegyék ki felesleges eljárásoknak, míg a rákos betegek hamarabb részesülhetnek kezelésben.
Dr. Dimitris Vavoulis, az oxfordi Wellcome Centre for Human Genetics munkatársa, a kutatás társvezetője elmondta: “Sok rákos megbetegedés, például a hasnyálmirigy- és a petefészekrák, gyakran észrevétlen marad egészen addig, amíg előrehaladott állapotú nem lesz, amikor a kezelés már nehezebb és kevésbé hatékony. A jelenlegi szűrési módszerek csak néhány rákos megbetegedésre korlátozódnak, és gyakran invazívak, ami sokakat visszatart a rendszeres szűrővizsgálatoktól. Bár megközelítésünk még a fejlesztés korai szakaszában van, elképzeléseink szerint végül egy egyszerű vérvétel elegendő lehet több rákfajta szűréséhez, így a betegek és az orvosok gyorsabb és kényelmesebb eszközt kaphatnak a betegség megelőzésére.”
A kutatócsoport most a tesztet több ráktípusra és nagyobb betegcsoportra vonatkozóan fejleszti és validálja. Azt is vizsgálják, hogyan lehetne a TriOx-ot a jövőben integrálni a rutin egészségügyi ellátásba, azzal a végső céllal, hogy a rák korai felismerése olyan általánossá váljon, mint a koleszterin- vagy vércukorszint-vizsgálat.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Powered by machine learning, a new blood test can enable early detection of multiple cancers
Multimodal cell-free DNA whole-genome TAPS is sensitive and reveals specific cancer signals
Irodalmi hivatkozás:
Dimitrios V. Vavoulis et al, Multimodal cell-free DNA whole-genome TAPS is sensitive and reveals specific cancer signals, Nature Communications (2025). DOI: 10.1038/s41467-024-55428-y