A hepatocelluláris carcinoma folyadékbiopsziája
A sejtmentes, keringő tumor DNS (ctDNA) észlelése nagyon értékes eszköz lehet a hepatocelluláris carcinoma (HCC) kimutatására és monitorozására – különösen a progresszió észlelésére.
A ctDNS a DNS egy rövid, kb. 120 bp-s darabkája, mely az apoptotikus, vagy a nekrotikus daganatsejtekből származik. Mivel a normális, nem daganatos sejtek is bocsájtanak ki a keringésbe cfDNS-t, a daganatokból származó cfDNS csak mintegy 1%-át teszi ki a véráramban mérhető összes cfDNS-nek. A ctDNS rövid felezési ideje miatt, valamint a normál sejtekből származó cfDNS-től való megkülönböztetés nehézségei miatt nagyon bonyolult a ctDNS klinikai felhasználása.
A Xueying Lyu és Yu-Man Tsui (State Key Laboratory of Liver Research at the University of Hong-Kong) vezetésével lefolytatott vizsgálat eredményei a Cellular and Molecular Gastroenterology and Hepatology c. lapban jelentek meg. Mivel a májdaganat előrehaladott állapotában már alig van terápiás lehetőség, a kutatók arra törekednek, hogy még a progresszió bekövetkezése előtt felismerjék a daganatot, amikor a HCC legfontosabb kezelése, a máj rezekciója még lehetséges – bár a műtét után is nagyon gyakori a kiújulás. A korai diagnózis növeli a molekulárisan célzott kezelések lehetőségét, és módot ad a kezelésre várható válasz becslésére.
Növekvő érdeklődés övezi a nem invazív, vérvétellel a keringésből igazolható, sejtmentes daganatos DNS (cfDNA), valamint a keringő tumor-DNS (ctDNA) kimutatásának lehetőségeit. A keringő DNS-ek és egyéb keringő biomarkerek kimutatását összefoglalóan folyadék vagy liquid biopsziának nevezik. A HCC nem invazív észlelésére alkalmas vizsgálat a pusztuló, haldokló daganatsejtekből származó cfDNS kimutatásán alapul. Igazolni kell, hogy a vizsgált keringő DNS ugyanolyan molekuláris eltéréseket tartalmaz, mint az anyag forrásaként szereplő tumor. A cfDNS különböző daganatos klónokból származó genomikus DNS-t, vagy a beteg szervezetének bármilyen területén lévő daganatból származó DNS-t tartalmaz, és ilyen módon folyamatosan követni lehet a daganatos progressziót.
A liquid biopszia szélesebb körben való elterjedését akadályozza, hogy a mintavétel nincs standardizálva. A különböző egészségügyi rendszerekben eltérő eljárásokat használnak, más-más a levett vérmennyiség, mások a vérvételi csövek, különböznek a tárolási és szállítási előírások is. A tanulmány szerzői ezért különleges vérvételi csöveket ajánlanak, melyeknél kisebb a fehérvérsejtek felszakadásának kockázata, így a genomikus DNS-nek a sérült fehérvérsejtekből származó beszennyeződésének kockázata.
A vizsgálat eredményei szerint a cfDNA, vagy a ctDNA folyadék biopsziás vizsgálatok további kutatásokat igényelnek, pl.: hogyan befolyásolja a keringésből származó ctDNS dinamikáját a daganatos vaszkularizáció, a daganat aggresszivitása, a daganat metabolikus aktivitása, a sejthalál mechanizmusa? Még az sem világos, hogy a cfDNS hogy kerül be a vérkeringésbe. A daganat által kibocsájtott cfDNS passzív módon továbbítja a kezelés során pusztuló daganatos sejtekből származó különféle üzeneteket. Az egyik üzenet a kezelésnek ellenálló, rezisztens sejtek-daganatos szubklónokat képviseli, a másik a kezelésre jól reagáló sejteket- daganatos szubklónokat jelzi. Meg kell jegyezni azt is, hogy a kezdeti stádiumban lévő daganatokban még csak kevés sejt van, ezért ilyenkor nehéz a ctDNS mutációkat kimutatni.
A cfDNS keringésbe kerülését csak nagyon kevéssé értjük az apoptózis, a nekrózis, az autofágiás sejthalál során, valamint a kezelésre adott válasz, a progresszió, vagy éppen a rezisztencia megjelenésekor, és azt sem tudjuk, hogy milyen összefüggés áll fenn a talált érték és a klinikai megjelenés között. Meg kell határozni a kórosnak mondható mennyiség alsó értékét, egy standard görbét kell felvázolni, melynek alapján mérni lehet a cfDNS-ben bekövetkező mutánsok allélfrekvenciáját, hogy elkerülhetőek legyenek a fals-negatív eredmények. Meg kell teremteni egy külső minőségellenőrzés lehetőségét, a szükséges laboratóriumi eljárásokat, ki kell nevelni szakértőket a cfDNS diagnózisához, rá kell mutatni a mintavétel, a feldolgozás, a döntéshozatal problémáira. Meg kell teremteni a jogszabályi környezetet, ki kell dolgozni a ráfordítás-haszon kérdését, stb. A ctDNS/cfDNS jobb megértésével lehetőség nyílik majd májdaganatiok esetén is a „precíziós orvoslásra”, össze lehet majd hasonlítani a ctDNS-re alapozott kezelések eredményeit az eddigi, standard (ctDNS meghatásrozása nélküli) kezelések eredményeivel.
Forrás:
Frellick M. Liquid biopsy in HCC offers valuable too for detection, disease monitoring. Medscape Medical News. April 29, 2022.
Xueying Lyu, Yu-Man Tsui, Wai-Hung Ho D, et al. Liquid biopsy using cell-free or circulating tumor DNA in the management of hepatocellular carcinoma. CMGH. Published February 17, 2022. 13(6):1611-1624 DOI:https://doi.org/10.1016/j.jcmgh.2022.02.008