A vastagbélrák immunterápiáját gátló anyagok
A fibronektin és a simaizom-aktin jelenléte a rákos szövetekben gátolhatja a terápia hatásosságát, így új markerként szolgálhat a vastagbélrákos betegek immunterápiás kezeléséhez.
- Kalcium és vastagbélrák kockázat
- Ijesztő ütemben terjed a középkorúaknál a vastagbélrák
- Gyakori baktérium a vastagbélrákos daganatokban
- DNS-vérvizsgálat a vastagbélrák kimutatásában
- Bél mikrobiom és vastagbélrák
- Új célzott immunterápia vastagbélrák kezelésére
- Új gyógyszercélpont a vastagbélrák terápiájában
- Colorectalis carcinoma és post-polypectomiás utánkövetés az amerikai és európai irányelvek tükrében
A Clinical Cancer Research folyóiratban február 19-én jelent meg a Mayo Clinic kutatóinak cikke, amelyben új markereket azonosítottak a vastagbélrák-immunterápia hatásosságának predikciójában. A felfedezés magyarázatot adhat arra, hogy az immunterápia miért nem segít sok áttétes vastagbélrákban szenvedő betegnél. A kutatócsoport olyan specifikus fehérjéket - fibronektin és simaizom-aktin - azonosított a vastagbélrákos szövetekben, amelyek az immunterápiás kezeléssel szembeni rezisztenciával hozhatók összefüggésbe. Az immunterápia jelentős előrelépés a daganatos betegségek kezelésében, de sok beteg, köztük az áttétes vastagbélrákban szenvedők, nem reagál rá. Még nagyobb baj, hogy a tudomány sötétben tapogatózik, hogy vajon mi lehet ennek az oka.
“Szükségünk van olyan prediktív biomarkerekre, amelyek irányt mutathatnak az immunterápia kiválasztásában a betegek számára” - nyilatkozta Dr. Frank Sinicrope, a tanulmány első szerzője. “Hasznos lehet az olyan betegek azonosítása, akik esetleg rezisztensek lesznek majd a kezeléssel szemben, mert akkor megkímélhetjük őket attól, hogy olyan kezelést kapjanak, amely nem biztos, hogy állapotuk szempontjából előnyös, viszont jelentős toxicitásokat okozhat.”
A kutatócsoport digitális térbeli profilalkotást használt, egy olyan fejlett technológiát, amely egyszerre elemzi több fehérje expresszálódását és azt, hogy az adott fehérjék hol helyezkednek el a szövetekben. Ez a megközelítés lehetővé tette a kutatók számára, hogy ráközelítsenek a tumor madártávlatú képére, amely láthatóvá tette a tumorsejteken belüli és a tumorsejteket körülvevő fehérjéket és azok kölcsönhatásait.
Dr. Sinicrope ezt a térbeli eszközt egy környék olyan légifelvételéhez hasonlította, ahol láthatók a felhajtók, házak, udvarok és szomszédos építmények közötti kapcsolatok. Hasonlóképpen, ez a részletes nézet az orvosok és a kutatók számára kritikus információkat nyújt a tumorban és annak környezetében lévő fehérjékről, amelyek alapján a beteg számára a legjobb kezelést lehet kiválasztani.
“Többet akartunk megtudni azokról a betegekről, akik valamiért nem reagáltak az immunterápiás kezelésekre. Ezért megvizsgáltuk a tumornak a szélső régióját, vagyis azt a területet, ahol a rákos sejtek inváziója zajlik, és ahol az immunrendszer megpróbál harcolni a rák ellen” - összegzett Dr. Sinicrope. “Olyan, mintha egy csata zajlana itt, és pillanatképet kapunk arról, hogy kik vesznek részt a küzdelemben”.
A kutatók összesen 10 régióra összpontosítottak a daganatok invazív pereménél, majd digitális térbeli profilalkotást alkalmaztak 71 különböző fehérje vizsgálatára mind a tumor epithelialis kompartmentjében, mind a környező stromális régióban. A fibronektin és a simaizomaktin két olyan extracelluláris mátrixfehérje, amelyek a tumor epithelialis régiójában voltak megtalálhatók, és összefüggésbe hozhatók az immunterápiával szembeni rezisztenciával, valamint a betegség gyorsabban bekövetkező progressziójával.
További elemzés során a kutatók megfigyelték, hogy ezeket a fehérjéket a tumorhoz kapcsolódó fibroblasztok termelték. Ez a kutatók szerint arra utal, hogy ezek a fehérjék hozzájárulhatnak a daganatellenes immunválasz elnyomásához. A felfedezés egy újabb lépés a személyre szabottabb és hatékonyabb vastagbélrák-kezelések felé vezető úton.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Specific proteins are linked to immunotherapy resistance in metastatic colorectal cancer
Irodalmi hivatkozás:
Bahar Saberzadeh-Ardestani et al, Spatially resolved, multi-region proteomics for prediction of immunotherapy outcome in deficient mismatch repair metastatic colorectal cancer, Clinical Cancer Research (2025). DOI: 10.1158/1078-0432.CCR-24-0853