Bél mikrobiom és vastagbélrák
A rákot megelőző vastagbél elváltozásokban szenvedő emberek bélmikrobiomjában akár már 5 évvel az elváltozások kialakulása előtt jelentős különbségek észlelhetők az átlagpopuláció mikrobiomjához képest.
A bélmikrobiom és vastagbélrák (colorectal cancer, CRC) kapcsolatát már korábban bizonyították, különösen a Bacteroides fragilis és az Alistipes finegoldii baktériumokról derült ki, hogy egérmodellekben CRC-t okoznak. Jelen tanulmányukban dr. Ranko Gacesa (University of Groningen, Hollandia) és munkatársai azt vizsgálták, hogy a bélmikrobiom az emberekben milyen szerepet játszhat a vastagbélrákot megelőző elváltozások kimutatásában. A United European Gastroenterology (UEG) Week 2023-mas rendezvényén bemutatott kutatás elnyerte az ülésszak legjobb absztraktjának járó díjat.
A nem invazív széklet immunokémiai tesztről (FIT) kiderült, hogy nagyszámú hamis pozitív eredményt produkál, ami sok szükségtelen kolonoszkópiához vezet. A kutatók becslése szerint a széklet mikrobióta elemzés és a FIT kombinált alkalmazása a CRC korai stádiumú előrejelzésében magas valódi pozitív és alacsony álpozitív arányt eredményezhet. A FIT kiegészítése a széklet mikrobiom elemzésével körülbelül 50%-kal csökkenthetné a hamis pozitív eredmények arányát és segíthetné, hogy a daganatos elváltozást a lehető legkorábbi stádiumban felismerjük.
Longitudinális elemzés nagy holland adatbázisok felhasználásával
A CRC és a bélmikrobiom közötti kapcsolat meghatározására a holland kutatók 2000-től 2022-ig tartó longitudinális elemzést végeztek, amelyben azt vizsgálták, hogy a CRC megváltoztatja-e a bélmikrobiomot, valamint, hogy a mikrobiomban bekövetkező változások hozzájárulnak-e a rákot megelőző elváltozások és a CRC kialakulásához.
A holland kolorektális rákszűrési program 55 éves és idősebb személyek FIT-eredményeit, valamint beutalás esetén kolonoszkópiás vizsgálatának leleteit tartalmazó adatait elemezték. A vastagbélbiopsziás esetek az orvosi biopsziák holland nemzeti adatbázisából (PALGA) származtak. Az eredményeket párosították a holland mikrobiom-projekt 8208 személy 2012 és 2015 között vett székletmintáiból nyert adataival. A kutatók így a bél mikrobiom összetételét és funkcióit a rákot megelőző elváltozásokra és a CRC-re vonatkozó részletes szövettani információkkal társíthatták, és arról is képet kaptak, hogy az elváltozásokat mikor észlelték, illetve a bél mikrobiom összetételét mikor regisztrálták a székletmintavétel időpontjához képest.
Az elemzés meghatározta a bélmikrobióta összetételét, funkcióit és genomikus profilját azoknál a résztvevőknél, akiknél 2000 és 2015 között a székletmintavétel előtt, valamint azoknál, akiknél a székletmintavétel után, 2015 és 2022 között alakultak ki rákmegelőző vastagbél elváltozások. Az elváltozások típusát és méretét magában foglaló klinikai fenotípusokat jegyezték fel. A kontrollcsoportba 2123, az általános népességből származó, normális kolonoszkópiás leletekkel rendelkező személyt vontak be.
Több rákot megelőző elváltozást találtak székletmintavétel után
A székletmintavétel előtt 219 résztvevőnél találtak vastagbélelváltozást, köztük alacsony fokú diszpláziát, magas fokú diszpláziát és serrated polipokat, valamint 26 esetben CRC-t. A székletmintavétel után összesen 315 résztvevőnél alakultak ki különféle vastagbélelváltozások, és összesen 29 esetben fordult elő CRC.
Amikor a kutatók a mikrobiom diverzitását vizsgálták azoknál az embereknél, akiknél a székletmintavétel előtt 1-5 évvel rákot megelőző vastagbél elváltozások fordultak elő, azt találták, hogy a diverzitás alacsonyabb volt a kontrollcsoportokhoz képest. A mikrobiom diverzitása azoknál a résztvevőknél is csökkent, akiknél a mintavétel után vastagbélelváltozás alakult ki.
A mikrobiom összetétele és funkciója különbözött a már meglévő és a jövőbeni elváltozásokkal rendelkező betegek között, és az elváltozás típusa alapján is változott.
Mind a székletmintavétel előtt, mind az azt követően kialakuló kóros elváltozások esetén néhány komenzális baktériumban, köztük a Faecalibacterium csökkenését tapasztalták, míg a CRC-s betegeknél az Alistipes finegoldii masszív számbeli növekedését észlelték, ami erősen arra utal, hogy ez szorosan összefügg az emberek CRC-jével.
A rákot megelőző elváltozások jövőbeli kialakulásával összefüggésbe hozott baktériumfajok között a Lachnospiraceae családba tartozó fajok, valamint a Roseburia és az Eubacterium nemzetségek voltak. A mikrobiom összetétele mérsékelt előrejelző erővel rendelkezett a jövőbeli elváltozások és a CRC tekintetében.
Dr. Loris Lopetuso, gasztroenterológus, a Fondazione Policlinico Universitario Agostino Gemelli (Róma, Olaszország) munkatársa, az ülés társ-moderátora az adatok érdekességének és fontosságának hangsúlyozása mellett arra hívta fel a figyelmet, hogy a székletminta és a polipok kialakulása közötti idő igen hosszú lehet, és ez a tanulmány csak körülbelül 5 évet vizsgált. Továbbá a mikrobióta egyik napról a másikra változhat a stressz, az étrend és számos egyéb tényező hatására.
United European Gastroenterology (UEG) Week 2023: Abstract OP118. Presented October 16, 2023.