A bélmikrobiom napszakos és évszakonkénti változása
A kutatók arról számoltak be, hogy az emberi bél mikrobiomja a nap különböző szakaszaiban és az egyes évszakok során is más-más összetételű lehet.
A vizsgálatok alapján a fény, a hőmérséklet, a páratartalom és a különböző pollenexpozíció is évszakonként különböző módon befolyásolhatják a bélmikrobiom összetételét. De ezek mellett a mikrobiom napszakonkénti változásokat is mutat, az elfogyasztott táplálékok és az alvás-ébrenlét függvényében, így a változás egy napon belül és évszakonként is folyamatos.
A Digestive Disease Week 2023-as, május eleji konferencián bemutatott kutatások arról számolnak be, hogy a mikrobiom a világ összes populációjában változik az évszakokkal. "Az allergiáknál vagy az influenzák esetén tapasztalt szezonális eltérések, az eltérő összetételű mikrobiomokkal mutatnak szoros kapcsolatot" - mondta Carolina Dantas Machado (University of California, San Diego), a tanulmány vezető szerzője. „Elképzelhető, hogy az évszakok egészségre és betegségekre gyakorolt hatását egy, a korábbi feltételezéseknél sokkal változékonyabb és dinamikusabb mikrobiom kontextusába kell helyeznünk” – tette hozzá.
Részletek a bélmikrobiom vizsgálatból
Tanulmányukhoz a kutatók az American Gut Project keretében a világ különböző országaiból 2013 és 2019 között gyűjtött, mintegy 20.000 székletmintát vizsgáltak meg. A mintákat begyűjtésük ideje és helye szerint elemezték. Azt tapasztalták, hogy bizonyos rokon baktériumcsoportok közel 60%-ának 24 órás, meghatározott ciklusa volt.
A bélben található aktinobaktériumok száma például napszakos ingadozást mutatott, szintjük reggel alacsonyabb volt, a nap végén pedig sokkal magasabb. Úgy gondolják, hogy a bélben lévő környezet radikálisan különbözik a tápanyagok és a víz elérhetősége, valamint a pH-értéke tekintetében például az alvás alatt vagy egy étkezés elfogyasztását követően. Hasonló, szezonális ingadozású mintázatot találtak bizonyos baktériumfajtáknál, és egyes baktériumok évi egy vagy két különböző mintázatot mutattak. A proteobaktériumok szintje télen alacsonyra csökkent, majd folyamatosan növekedett, és nyáron érte el a csúcsértékét.
Reakció a bélmikrobiom kutatására
Dr. Emeran Mayer (University of California, Los Angeles), kommentárjában nem tartotta meglepőnek az eedményeket, mivel más munkacsoportok korábban egereknél beszámoltak már a bélmikrobiom napi változásairól, és jelentős napi eltéréseket írtak le az afrikai Hazda nép bélmikrobiomjában is. Mindkét esetben a főbefolyásoló tényező a táplálékfelvétel napi és szezonális változása volt. "A szezonális ingadozások szerepet játszhatnak a táplálékfelvétel szezonális változásaihoz való alkalmazkodásban, például télen a friss gyümölcsök és zöldségek fogyasztása kisebb mértékű, és több húst és az egyszerű szénhidrátot fogyasztunk" - tette hozzá. „Úgy véljük, hogy ez befolyásolhatja a hangulat szezonális ingadozásait.”
Hogyan hat az évszak és az étrend a baktériumokra
A kutatók szerint a fény, a hőmérséklet, a pollenkoncetráció és pollenösszetétel, továbbá a páratartalom is hatással lehet a mikrobiom szezonális változásaira.
Dr. Ami Bhatt (Stanford University in California) szerint a napi ingadozások pedig részben a szervezet cirkadián ritmusának és ezen belül is a táplálékbevitel ritmusos változásának tulajdoníthatók. eltérések egy részét. Mind a stresszhormonok, mind számos anyag (pl. bilirubin) koncentrációja változik a napi ciklus függvényében – tehát a mikrobiom is változhat a napi (világos/sötét) ciklusok vagy a hosszan tartó koplalás (akár az éjszaka során szünetelő táplálékbevitel) függvényében.
Jövőbeli kutatások
A mikrobiom nagyjából az emberi test sejtjeinek felét teszi ki. A mikrobiom ingadozása széles körű hatással lehet az egészségre és az orvostudományra. További kutatásokra lesz szükség, mielőtt határozott következtetéseket vonunk le, különösen a mikrobiom szezonális változásairól.
Forrás: Medical News Today