hirdetés

Pikkelysömör

A pikkelysömör (latinul pszoriázis) az életet nem fenyegető, de az életmi­nőséget nagymértékben rontó bőrbetegség. Kezelése az utóbbi években nagy fejlődésen ment és megy át.

hirdetés

Pikkelysömör

Ez a viszonylag gyakori gyulladásos bőrbetegség Európában százból kb. két embert érint. Első tünetei bármely élet­korban jelentkezhetnek, mégis a serdülő­korban, illetve nőknél a változás éveiben lép fel leggyakrabban a betegség.

A pikkelysömör a bőrön kívül a körmö­ket és az ízületeket is érintheti. A köröm elváltozásai az esetek felében megfigyel­hetők, és közepesen súlyos vagy súlyos pszoriázisban minden harmadik betegnél jelentkeznek ízületi panaszok a betegség lefolyásának valamely pontján. A közepe­sen súlyos vagy súlyos forma gyakori kísé­rőjelensége a szorongás és a depresszió.

A pikkelysömörös betegek fokozottan ki vannak téve a szív-ér rendszeri beteg­ségek, a szélütés, az elhízás és a cukorbe­tegség veszélyének; ezért is fontos, hogy mielőbb megkezdődjön a kezelés.

Mi okozza a pikkelysömört?

A pikkelysömör kialakulásában örökletes és környezeti tényezőknek egyaránt szere­pet tulajdonítanak. Az átlagosnál nagyobb a betegség előfordulásának valószínűsége, ha a család valamelyik tagjánál már diag­nosztizáltak pikkelysömört. A pikkelysömör hátterében valószínűleg a bőr veleszületett immunrendszerének eltúlzott reakciója áll.

A bőr külső rétege (az epidermisz) folyamatosan megújuló sejtekből áll. Ez a folyamat normálisan 3-4 hét alatt megy végbe, míg pikkelysömör esetén a sejtmeg­újulási ciklus drámaian felgyorsul, akár 3-4 napra is rövidülhet.

A tünetek kiváltásában és súlyosbodá­sában külső tényezők is szerepet játszhat­nak, pl. gyógyszerek, fertőzések, alkohol, dohányzás. A tünetek fellángolását okoz­hatják a magas vérnyomás vagy az angina kezelésére adott béta-blokkolók, a bizo­nyos pszichiátriai betegségekben adott lítium vagy a maláriaellenes szerek.

A tünetek megjelenésében és fennma­radásában szerepet tulajdonítanak étrendi tényezőknek is, de ezek az összefüggések még kissé tisztázatlanok. Bizonyosnak lát­szik, hogy az elhízás összefügg a pszoriázis előfordulásával, az aktív életmód, az egész­séges táplálkozás, a normális testsúly el­érése és fenntartása pikkelysömörben jó hatású (lásd később).

A betegség kialakulásának vagy fellán­golásának esélyét növelhetik a traumák, a túlzott napfényhatás és bizonyos hor­monális változások is.

Mikor kell pikkelysömörre gondolni?

A pikkelysömör jellegzetes bőrtünete vö­röses, hámló elváltozás megjelenése, mely­nek felső rétege alatt annak leválasztásakor pontszerű vérzés marad vissza. A pikkely­sömörös elváltozások környezetüktől éle­sen elhatároltak, felszínüket leválasztható ezüstös pikkely fedi, alatta a bőr kipiroso­dott. A jellegzetes bőrelváltozások a testen bárhol megjelenhetnek, olykor nem járnak egyéb panasszal, máskor viszkető érzés vagy fájdalom kíséri azokat. Súlyosabb esetekben a bőr berepedezhet, ez pl. a kézen és a lábon funkciókárosodást is okozhat.

Ha a betegség a körmöket is érinti, akkor a körömlemez megvastagodhat és elemel­kedhet, a körömágy fájdalmassá válhat.

A kivizsgálás lépései

Az orvos többnyire már a bőrelváltozások jellege alapján felállíthatja a pikkelysömör diagnózisát. A kivizsgálás első lépéseként az orvos kikérdezi a beteget a tünetek je­lentkezésének idejéről, a panaszok fennál­lásának időtartamáról és a kísérő tünetek­ről. Azt is tisztázni kell, hogy a családban előfordultak-e hasonló tünetek, vagy diagnosztizáltak-e pikkelysömört.

A fizikális vizsgálat során az orvos meg­tekinti a bőrt és a körmöket, rákérdez az egyéb panaszokra, megvizsgálja az ízületek működését. Ekkor kerülhet sor az ún. PASI index meghatározására, mely négy régió (fej és nyak, felső végtagok, alsó végtagok és törzs) vizsgálata alapján ad képet a be­tegség súlyosságáról, kiterjedéséről. (Az összpontszám 0 és 72 között lehet: a 0 jel­zi a betegség hiányát, a 72 a legsúlyosabb pikkelysömört.) Minden olyan esetben súlyos betegséget véleményez az orvos, amikor ez a pontszám meghaladja a 10-et.

Az első kivizsgálás része az életminőség megítélése is, erre speciális kérdőíveket dol­goztak ki. Ezek egyike, a Bőrgyógyászati Élet­minőség eszköz (Dermatology Life Quality Index, DLQI) 10 kérdéssorban azt térképezi fel, az utóbbi 7 napban a pszoriázis a minden­napi tevékenységeket.

Szükség lehet laboratóriumi vizsgá­latok elrendelésére is, és ugyancsak la­boratóriumi kontroll szükséges bizonyos gyógyszeres kezelések megkezdése előtt és a terápia közben is.

A betegség lefolyása

A pikkelysömör lefolyása és kórjóslata vál­tozó. A betegség többnyire tartósan fenn­áll, a hullámzó lefolyás során viszonylag tünetmentes időszakok és súlyosabb tüne­tekkel kísért fellángolások váltogatják egy­mást. Esetleg a tünetek akár évekre telje­sen eltűnhetnek, majd ismét visszatérnek. A betegség végleges gyógyítására még nem rendelkezünk hatékony módszerrel, ám megfelelő életmóddal és kezeléssel a tünetek jelentősen enyhíthetők, a fel­lángolások megelőzhetők vagy ritkíthatók.

Helyi kezelések

Pikkelysömörben a lokális terápiák alkal­mazhatók önmagukban vagy szisztémás és fénykezelés kiegészítéseként. A kezelés első lépéseként hámlasztó hatású anyagok­kal (szalicilsav, tejsav, karbamid) az orvos a pikkelyes, hámló felrakódások eltávolí­tására törekszik.

A kortikoszteroidok gyulladáscsökken­tő, az immunrendszer túlzott működését elnyomó hatást fejtenek ki. Ezek a készít­mények alkalmazhatók helyileg (krém, kenőcs, gél, oldat, paszta stb. formájában) vagy szisztémásan (szájon át szedhető tablettákban).

A D-vitamin-analógok (D-vitaminhoz hasonló szerek) lokális használatához az a megfigyelés vezetett, hogy szájon át szedett D-vitamin hatására a betegek bőr­tünetei jelentősen javultak. Az első lokális D-vitamin-készítményt, a kalcipotriolt 1992-ben törzskönyvezték.

A ditranolt makacs esetekben, kórházi kezelésként alkalmazzák még, bár pontos hatásmechanizmusát nem ismerjük. Számos új hatóanyag is rendelkezésre áll, pl. az ún. kalcineurin-inhibitorok vagy a tazaroten. A lokális tüneti kezelését képezi továbbá bőrtápláló, bőrpuhító készítmények hasz­nálata is.

Fénykezelés. Kontrollált körülmények között ultraibolya fénnyel sugarazzák be az érintett bőrfelületet. Egy kúra időtarta­ma 8−10 hét, melynek során 2-3 hetente kerül sor az újabb kezelésekre. A terápia történhet ultraibolya B (UVB) és ultraibolya A sugarakkal (PUVA). Utóbbi alkalmazása­kor arra alkalmas szerrel, pl. tabletta for­májában szedett vagy a fürdővízhez adott psoralennel érzékenyíteni kell a bőrt az ultraibolya sugárzással szemben.

Szisztémás kezelés

A methotrexat kiterjedt kórformákban vagy ízületi érintettség esetén hosszú távú kezelésre ad lehetőséget. A terápiás hatás kibontakozásához több hét szükséges; al­kalmazását ellenjavallatok és mellékhatá­sok határolják be.

A retinoidok (pl. acitretin) kiterjedt bőrtünetekkel járó formákban hatásosak; fényterápiával kombinálhatók. Károsíthat­ják a fejlődő magzatot, ezért terhesség­ben kerülendők, és a kezelés befejezése utáni 2 évben is hatásos fogamzásgátlás szükséges.

A felsorolt szerek eredménytelensége esetén szóba jön ciklosporin adása, a ke­zelést azonban a súlyos mellékhatások le­hetősége miatt gondosan mérlegelni kell.

Biológiai terápia. Olyan esetekben in­dítható (szigorú szakmai protokollok alap­ján), amikor legalább fél éve súlyos tünetek állnak fenn, és a hagyományos szisztémás kezelések hatástalanoknak bizonyultak. A legismertebb biológiai szerek a hazánk­ban is hozzáférhető ún. TNF-gátlók (pl. etanercept, infliximab, adalimumab), va­lamint az ustekinumab és a secukinumab.

 

EZ A TÁJÉKOZTATÓ NEM HELYETTESÍTI AZ ORVOSI KEZELÉST. A BETEGEK SZÁMÁRA KÉSZÍTETT MÁSOLATOKTÓL ELTEKINTVE FELHASZNÁLÁSA CSAK A KIADÓ ÍRÁSOS HOZZÁJÁRULÁSA NYOMÁN ENGEDÉLYEZETT.

hirdetés

cimkék

Kapcsolódó fájlok

Cikk[194116] galéria
Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.