Vérköpés
Ez a rendkívül ijesztő tünet évszázadokon át leginkább a tuberkulózis életveszélyes szövődményét jelezte. A világ sok országában ma is a tbc a vérköpés fő oka, de Nyugat- és Közép-Európában többnyire más, fertőzéses vagy daganatos betegség áll a tüdőből eredő vérzés hátterében.
A hajlékonycsöves hörgőtükrözés rendszerint néhány perces, nem túl megterhelő vizsgálat
Ha a beteg sok tiszta vért köhög fel, azonnal mentőt kell hívni hozzá, kórházba fogják szállítani. Azokban a jóval gyakoribb esetekben sem szabad sokáig halogatni a kivizsgálást, amikor a köpetet csak kevés vér színezi, mert ez is súlyos betegséget jelezhet, amely annál jobban gyógyítható, minél hamarabb kezdődik a kezelés. A mentők vagy az orvos értesítése előtt próbáljunk meggyőződni arról, hogy a vérzés nem az orrból, szájból ered, s hogy a véres testváladék nem hányadék, hanem köpet. Míg a tüdőből származó vér általában világos piros, olykor habos, addig gyomorvérzéskor sötétebb vörös, esetleg ételmaradékkal kevert véres hányadék ürül.
Sürgősségi ellátást igénylő vérköpés
A betegnek nem szabad ennie és innia, hogy hörgőtükrözést vagy műtétet lehessen végezni. Lehet, hogy a kórházba szállítás alatt infúziót fog kapni, valamint orrszondán át oxigént, mert a gázcsere romlása a legközvetlenebb veszély.
Tájékoztatni kell az orvost arról, ha a beteg alvadásgátló gyógyszert szed; ha túlérzékeny a lidocainra; ha vérzékeny; ha súlyos, idült fertőző betegségben (pl. tbc) vagy szervi elégtelenségben szenved. A köhögés gyógyszeres csillapításakor nem szabad elnyomni a köhögési reflexet: a véralvadék felköhögése életmentő lehet. A kórházban képalkotó vizsgálat után hörgőtükrözésre kerül sor.
Kis mennyiségű vérköpés
Ha nem tiszta vér, hanem vérrel festenyzett köpet ürül, akkor az orvosnak van ideje alaposan tájékozódni a beteg korábbi és fennálló betegségeiről, az általa szedett gyógyszerekről. Első teendője a kórelőzmény felvétele és az esetleges egyéb tünetek (pl. köhögés, mellkasi fájdalom, fulladás, láz, rossz közérzet, sípolás) feltérképezése.
A képalkotó vizsgálatok (mellkasröntgen, mellkasi CT) további támpontot adnak annak eldöntéséhez, hogy milyen betegség okozhatta a vérköpést. A hörgőtükrözéstől el lehet tekinteni akkor, ha a beteg 50 évesnél fiatalabb, nem dohányzik, a mellkasfelvételén nincs kóros eltérés, és a vérzés vélhetően fertőzéses eredetű.
A hörgőtükrözés menete
A hörgőtükrözés (bronchoszkópia) lehetőséget ad a vérzés helyének és erősségének felderítésére, a vér leszívására, bakteriológiai és szövettani mintavételre és a vérzés elállítására. Ha az eszközzel elérik a vérzés helyét, először leszívják a vért, majd csillapítják a vérzést – enyhébb vérzéseknél érszűkítő gyógyszer helyi alkalmazásával, erősebbeknél tamponáddal, lézerrel, újabban elektrokauterizációval vagy ún. argonplazma-koagulátorral.
A hörgőtükrözés két fő típusa a merevcsöves bronchoszkópia és a hajlékonycsöves bronchofiberoszkópia. Előbbi altatásban történik, pl. akkor, ha sok vér távozott, s nagy alvadékok eltávolítására lehet szükség. A hajlékonycsöves tükrözés során sokkal vékonyabb csövet vezetnek le a fekvő vagy ülő helyzetű beteg hörgőibe az orron vagy a szájon át, EKG-felvétel és vérnyomásmérés után, helyi érzéstelenítésben. Rekedtségen, kisebb nyálkahártya-sérülésekből adódó enyhe vérzésen kívül más utóhatás általában nincs.
Fertőzéses, daganatos és egyéb okok
A tüdő fertőzéses megbetegedései közül heveny vagy idült hörghurut, tüdőgyulladás, tüdőtályog lehet a vérköpés oka. A tbc (tuberkulózis) ma már nem népbetegség, de mindenképpen gondolni kell rá. Szintén vérköpéssel járhat a hörgők tágulata, amit leggyakrabban súlyos légúti fertőzés okoz; ilyen fertőzésekre egyes veleszületett betegségek (cisztás fibrózis) és immunhiányos állapotok hajlamosítanak.
A hörgőkarcinómának akár első tünete is lehet a vérköpés, ezzel a diagnózissal elsősorban az 50 éven felüli dohányosoknak kell számolniuk. Egyéb daganatos okok: karcinoid tumor, veserák tüdőáttéte, fehérvérűség.
Számos szív-ér rendszeri betegség is megnyilvánulhat vérköpésben, így pl. tüdőembólia, tüdőinfarktus, szívelégtelenség, érelváltozások. A vérzés elállítását követő kezelés az alapbetegségtől függ.