hirdetés

Klinikai toxikológia: diagnosztika és terápia

Kicsit nagyképűen hangozhat cikkem címe, hiszen ilyen címmel könyvek jelennek meg, és a teljes klinikai toxikológiát természetesen nem lehet néhány oldalban megtárgyalni, de bizonyos diagnosztikus és terápiás lépések szempontjából a gyakorló orvosnak segítséget jelenthet az alábbi összefoglaló.

Hazánkban a klinikai toxikológia mint önálló szakterület nem létezik. Határterületi szakma, mely leginkább a sürgősségi ellátáshoz, az intenzív terápiához, a belgyógyászathoz áll közel. Az orvosegyetemeken csak érintőlegesen oktatják, a gyógyszertan és az oxiológia keretében. Hazánkban évente körülbelül 20–22 ezer beteg kerül kórházba valamilyen intoxikáció miatt. Ez a szám nagyjából megegyezik az évente myocardialis infarctus miatt élve kórházba kerülő betegek számával. A hazai gyakorlatban az intoxikált betegek elhelyezése a helyi szokásoktól függ. Szervezett osztályok, részlegek csak Budapesten, Miskolcon és Nyíregyházán működnek. Természetesen más intézetekben is vannak olyan kollégák, akik elhivatottságot éreznek a toxikológia iránt. Sajnos az általános orvosok és szakorvosok toxikológiai hozzáértése sok kívánnivalót hagy maga után. A rezidensképzésben nem szerepel önálló toxikológiai gyakorlat, pedig néhány szakterületen ez nem ártana.

A hazai mérgezési statisztikák azonban nem mindig pontosak, hiszen a „homogén betegségcsoportok” (HBCs) között a viszonylag gyengén fizető toxikológiai csoportokat nem mindig jelölik. A nemrég életbe lépett HBCs-változások (pontszámemelés) talán pozitív hatással lesznek a jelentésekre. A tervekben szerepelt, hogy végre hazánkban is beindul a Mérgezési Központ (Poison Control Center, PCC), amely már több volt szocialista országban működik. Ez a központ napi 24 órában adna toxikológiai információt, elméleti és gyakorlati segítséget az érdeklődőknek.

A középkelet-európai toxikológia különbözik az USA-belitől és a nyugat-európaitól. Nálunk jóval nagyobb az ezer főre jutó mérgezések száma, és a „top 10” is kicsit másként alakul. A hazai mérgezési statisztikák élén – ellentétben a nyugat-európaiakkal – a benzodiazepinek állnak, ezeket a meprobamát követi. Az élcsoportba tartoznak még a carbamazepinek, az antidepresszívumok és a b-blokkolók. A nyugati statisztikákat magasan vezető fájdalomcsillapítók nálunk a sor végén kullognak.

Itthon sokkal bátrabban alkalmazunk eliminációs technikákat, hiszen nagyobb a súlyos mérgezettek aránya. A hazai gyakorlatban a betegek 25%-a minősül súlyos állapotúnak, és 5%-uk igényel speciális centrumban való elhelyezést. Osztályunk heti 168 órában vesz fel mérgezett betegeket az ország minden részéről, akár előzetes megbeszélés nélkül is.

A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!

A kulcsos tartalmak megtekintéséhez orvosi regisztráció (pecsétszám) szükséges, amely ingyenes és csak 2 percet vesz igénybe.
E-mail cím:
Jelszó:
Dr. Zacher Gábor
a szerző cikkei

cimkék

Olvasói vélemény: 0,0 / 10
Értékelés:
A cikk értékeléséhez, kérjük először jelentkezzen be!
Ha hozzá kíván szólni, jelentkezzen be!
 

blog

Egy 57 éves, frissen kezelni kezdett hypertoniás, dohányzó férfibetegnél korábban, hegymenetben jelentkezett már anginaszerű panasza, ami miatt kardiológushoz előjegyezték. Most favágás közben jelentkezett retrosternalis szorító-markoló fájdalom.

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.