Keresés
Rendezés:
Találatok száma: 24
#11
Gyermekgyógyászati Továbbképző Szemle XVII. évf. 4. szám
OTSZ Online
2012-10-04

A 2011-es európai irányelvek a coeliakiát glutén hatására HLALA-DQ2 vagy 8 mellett immunológiai mechanizmussal kialakuló klinikai tünetek, transzglutamináz antitestek és enteropathia változó kombinációjaként definiálják. A korszerű, komplex diagnózishoz az említett komponensekre épülő pontrendszer gyakorlati segítséget adhat.

#12
Gyermekgyógyászati Továbbképző Szemle XV. évf. 3. szám
OTSZ Online
2010-10-28

Mindennapi orvosi gyakorlatunkban, ha egy gyermek oedema tüneteivel érkezik, akkor lokalizált oedema esetében elsősorban allergiás reakcióra gondolunk, míg generalizált oedema esetén leginkább szívelégtelenség vagy vesebetegség gyanúja merül fel bennünk.

#13
Gyermekgyógyászati Továbbképző Szemle XV. évf. 3. szám
OTSZ Online
2010-10-28

A gyermekkori poliszisztémás autoimmun betegségek sok szervet érintő, változatos kórlefolyású, genetikai prediszpozíció talaján, provokáló tényező hatására kialakuló, az immunreguláció komplex zavarával járó, nem specifikus klinikai tüneteket mutató betegségek, amelyek esetenként súlyos szövődményekkel, jelentős morbiditással és mortalitással járnak.

#14
Gyermekgyógyászati Továbbképző Szemle XV. évf. 2. szám
OTSZ Online
2010-06-30

Kevés olyan misztikus csecsemőkori panasz van, mint a csecsemőkori hasfájás, más néven infantilis kólika.

#15
Orvostovábbképző Szemle XVII. évf. 5. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2010-05-06

A máj-cirrhosis hepatocelluláris funkcióvesztéssel jár, ami különböző szövődményekhez vezet. Krónikus májbetegségben, elsősorban primer biliáris cirrhosisban, valamint májátültetés után gyakran alakul ki  osteoporosis.

#16
Gyermekgyógyászati Továbbképző Szemle XV. évf.1. szám
OTSZ Online
2010-04-15

A kisdedkori friss véres széklet (hematokézia) differenciáldiagnosztikája komoly feladat a háziorvos és a klinikus számára egyaránt. Infekció, polip, obstipáció-fissura, Meckel-diverticulum, allergiáseosinophil colitis a leggyakrabban előforduló kórképek.

#17
Orvostovábbképző Szemle XVII. évf.3. szám
OTSZ Online >> Háziorvoslás
2010-03-12

A magnézium a szervezetben a negyedik legnagyobb menynyiségben előforduló ásványi anyag. Becslések szerint az amerikaiak 75%-a az étrenddel nem jut hozzá az ajánlott mennyiségű magnéziumhoz, ezért egyre több a magnéziumpótlás potenciális hatásosságát elemző vizsgálat.

#18
Orvostovábbképző Szemle XVII. évf.3. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2010-03-12

Az autoimmun thyreoiditis (AIT) a pajzsmirigy autoimmun betegsége, amelyet elsőként Hashimoto írt le 1912-ben struma lymphomatosa néven. A strumával járó betegség mellett van az AIT-nek egy másik, a pajzsmirigy atrófiájával járó formája is. Úgy tűnik, hogy a két kórkép ugyanannak a betegségnek a kétféle megjelenési formája. 

#19
Orvostovábbképző Szemle XVI. évf.3. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Szimpózium
2009-03-01

A diabetes mellitus gyomor-bél rendszeri szövődményei részben a cukorbetegek 30–60%-át sújtó vegetatív neuropathiával, részben a cukorbetegség okozta komplex anyagcsere-rendellenességgel függenek össze.

#20
European Journal of Gastroenterology & Hepatology Magyar Kiadás IX. évf.6. szám
OTSZ Online
2005-11-01
A coeliakia gluténmentes étrenddel általában jól kezelhető, de az esetek kis részében kortikoszteroidok vagy immunmodulátorok adagolása szükséges. Az a tény, hogy a betegség a tumornekrózis faktor (TNF-) ellenes szerekre is reagál, érdekes kérdéseket vet fel a coeliakia patomechanizmusával és a TNFellenes szerek hatásmechanizmusával kapcsolatban. A kezeléssel dacoló coeliakia kezelése nehéz feladat elé állítja a klinikust, de gondosan megválogatott esetekben előnyös lehet az anti-TNF terápia alkalmazása.A refrakter coeliakia a gluténszenzitív enteropathia ritka, gyakran kedvezőtlen kórjóslatú, jelentős morbiditást okozó változata. A szigorú gluténmentes étrend hatástalansága megnyilvánulhat a kezelés korai vagy késői szakában, és a betegek gyakran súlyos felszívódási zavar és táplálkozási hiányállapot tüneteivel kerülnek orvoshoz. A kivizsgálás során kizárandóak a coeliakiát utánzó kórképek. A kezelés nehéz, de a betegek egy része jól reagál gyulladáscsökkentő és immunmoduláns szerekre, kortikoszteroidokra, azathioprinra vagy cyclosporinra. A European Journal of Gastroenterology and Hepatology 2005/6. számában Turner és mtsai a refrakter coeliakia klinikai tüneteinek drámai javulásáról számolnak be tumornekrózis faktor elleni (anti-TNF-) kezelés hatására. Az infliximabbal végzett anti-TNF-kezelés előtt a beteg súlyos állapota kórházi felvételt és intenzív táplálást tett szükségessé, de az immunmoduláns kezelés remissziót indukált. Gillett és mtsai [1] egy olyan refrakter coeliakiás, szelektív IgA hiányos betegről számolnak be, akinél az infliximab egyetlen infúziója hatására jelentős és tartós javulás következett be, ami azathioprin adagolása mellett 18 hónapig fennmaradt. Ez a rendkívül hatásos alternatív, életmentő kezelés további figyelmet érdemel az igen rossz állapotú betegek kezelésében, amikor terápiás lehetőségeink egyébként is behatároltak. Az anti-TNFkezelés refrakter coeliakiában remissziót indukáló hatásának mechanizmusával kapcsolatban egyelőre csak feltételezésekre támaszkodhatunk.

blog

A napokban megjelent (újra) a neten az a hírlevél/infó/e-mail/felhívás, de mindegy is minek nevezzük, ami azt igyekszik elmagyarázni, hogyan ússzunk meg egy szívrohamot egyedül, segítség nélkül.

Egy a dysphoniás, rekedt betegek kivizsgálásával kapcsolatos, nagyon meglepő eredményeket bemutató Laryngoscope cikk jelent meg online pár napja.

Magyarországon az, hogy elcsattan egy-két pofon vagy kézre legyintés, bevett és jóváhagyott eszköze a gyereknevelésnek, szinte minden családban előfordul.
Egy friss kutatás szerint ha a tizenévesek többet aludnának, javulhatna az inzulinrezisztenciájuk, és ennek köszönhetően elkerülhető lenne számukra a cukorbetegség kialakulása is.