Alzheimer-kór korábbi kimutatását szolgáló módszer
A PET-vizsgálatnál korábban mutatja ki az Alzheimer-kórt a szabad vízmolekulákat feltérképező diffúziós tenzor képalkotó eljárás (FW DTI).
- Az Alzheimer-kór öt eltérő altípusa
- Amiloid-béta terhelés és demencia
- Neuroinflammáció és az Alzheimer-kór neuropszichiátriai tünetei
- Szulfatidok és Alzheimer-kór
- Egy ritka, kombinált mutáció véd az Alzheimer-kór ellen
- Memóriát javító kemogenetikai terápia
- Alzheimer-kór kockázatot növelő mutáció
- Új kísérleti hatóanyag Alzheimer-kór kezelésére
- Új vizsgálati immunterápia az Alzheimer-kór kezelésére
- Bélmikrobiom és Alzheimer-kór
- A vaszkuláris demencia kockázatának genetikai okai
- Neurofilamentum könnyűlánc-fehérje és Alzheimer-kór
- Úttörő felfedezés a memória működésének területén
- Az időszakos böjtölés Alzheimer-kórban is előnyös
Az Alzheimer's & Dementia folyóiratban március 5-én jelent meg a University of Florida kutatóinak közleménye, amelyben az Alzheimer-kór korai diagnosztizálásának egy új, ígéretes módszeréről számoltak be. A szabadvizes (free-water) diffúziós mágnesrezonanciás képalkotó eljárás (FW MRI) már a tünetek megjelenése, illetve a PET-vizsgálattal kimutatható agyi elváltozások kialakulása előtt képes a betegség kimutatására, mivel az agy mikrostruktúrájának finom elváltozásait detektálja.
A mostani vizsgálatban a kutatók a floridai Alzheimer-Kutatóközpont egyik programjában szereplő, összesen 128 demenciában szenvedő ill. nem szenvedő résztvevőjét vizsgálták meg pozitronemissziós tomográfiával (PET) - ez a képalkotó eljárás képes kimutatni az agyban megjelenő amiloid plakkokat, az Alzheimer-kór egyik fő jellemzőjét. Ezt követően egy másik vizsgálatot is végeztek a nem kötött vízmolekulákat kimutató (free-water) diffúziós MRI-vel (FW MRI). Az eredmények azt mutatták, hogy abban a fázisban, amikor a PET-vizsgálat még negatív volt amiloid-plakkokra, és a résztvevőknél demenciára utaló tünetek sem jelentkeztek, az FW MRI eljárás már képes volt az agyban strukturális eltéréseket kimutatni. Ezek az eredmények bizonyítják, hogy a szabad vízmolekulákat detektáló képalkotó módszer kimutatja az agy kulcsfontosságú területein található apró struktúrák elváltozásait, vagyis az agyszövet pusztulásának kezdeti jeleit – abban a fázisban is, amikor a PET-vizsgálat még negatív.
“Korábban a kutatók azt állították, hogy az egyik legkorábbi esemény, amit képalkotó vizsgálattal láthatunk, az agyban PET-szkennel kimutatható amiloid pozitivitás” - nyilatkozta a tanulmány vezető szerzője, David Vaillancourt. “Mostani eredményeink azonban arra utalnak, hogy úgy tűnik, mind a vérben, mind az agyban már végbe mennek olyan elváltozások, amelyek megelőzik az agyban kimutatható amiloid-pozitivitást.”
A kutatók a vér amiloid szintjét a Quest AD-Detect amiloid béta 42/40 teszt segítségével határozták meg, amely a Quest Diagnostics által az Alzheimer-kór kockázatának felmérésére kifejlesztett vérplazma teszt. A kutatók ezt követően elemezték a diffúziós MRI-eredményeket, amelyek a szabad víz, vagyis az agyszövet által nem megkötött folyadék mennyiségét mutatták. Vaillancourt szerint két fő mechanizmus befolyásolja a szabad vizet: a sejtek pusztulása (atrófia) és a gyulladás. Ez az új módszer egy megbízható, nem invazív biomarker lehet egy másik neurodegeneratív betegség, a Parkinson-kór esetében is.
A mostani vizsgálatban azoknál a résztvevőknél, akiknek a vértesztje pozitív volt ugyan amiloidra, de a PET-vizsgálat negatív eredményt hozott, a diffúziós MRI a következő agyi elváltozásokat mutatta ki: csökkent agykérgi térfogat és vastagság, megnövekedett szabad vízmennyiség az agy 24 külső és belső régiójában, és az agy 66 területén a szöveti mikrostruktúra elváltozását.
A jelenlegi klinikai gyakorlatban a betegek Alzheimer-kórra való szűréséhez az orvosok a kórtörténetet, a neurológiai vizsgálatok, a kognitív és funkcionális értékelések, valamint további vizsgálatok eredményeinek kombinációját használják, amelyek magukban foglalhatnak agyi képalkotó vizsgálatokat, gerincvelői folyadékból vett minták elemzését és vérvizsgálatokat is. A betegség minél korábbi és minél kevesebb költséggel történő kimutatására szolgáló új módszerek és biomarkerek megnyithatnák az utat a betegség lassítását, megelőzését vagy kezelését célzó kísérleti gyógyszerek klinikai vizsgálatai előtt, és segíthetnének a már jelenleg is rendelkezésre álló gyógyszerekkel végzett kezelések korábbi megkezdésében.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Study could lead to new way to detect brain changes associated with Alzheimer's risk
Diffusion MRI relates to plasma Aβ42/40 in PET negative participants without dementia
Irodalmi hivatkozás:
Jesse C. DeSimone et al, Diffusion MRI relates to plasma Aβ42/40 in PET negative participants without dementia, Alzheimer's & Dementia (2024). DOI: 10.1002/alz.13693