Az Alzheimer-kór öt eltérő altípusa
A liquor fehérje-összetétele alapján a betegség öt alcsoportja különíthető el, amelyek mindegyike egyedi genetikai mintázattal rendelkezik.
- Bélmikrobiom és Alzheimer-kór
- A vaszkuláris demencia kockázatának genetikai okai
- Neurofilamentum könnyűlánc-fehérje és Alzheimer-kór
- Úttörő felfedezés a memória működésének területén
- Az időszakos böjtölés Alzheimer-kórban is előnyös
- Regulátor T-sejtek a hangulat stabilizálásában
- Új megközelítés a progresszív szupranukleáris parézis kezelésében
- Mesterséges intelligencia az autizmus spektrum zavar kimutatásában
- Új, agyon kívüli gyógyszercélpont Alzheimer-kórban
- Új demencia-előrejelző index
- Karotinoidok demencia ellen
- Solanezumab Alzheimer kórban
- Anti-amiloid kezelések lehetősége korai Alzheimer-kórban
- Az amiloid-béta lerakódás visszafordítása
- Sikert hozhat az életmódváltás korai Alzheimer-kór esetén
- A bélflóra megváltozása és az Alzheimer kór biomarkerei
A Nature Aging folyóiratban január 9-én jelent meg egy nemzetközi kutatócsoport cikke, amelyben az Alzheimer-kór 5 különböző altípusát írják le az agy-gerincvelői folyadékban található fehérjék összetétele szerint. A holland, amerikai, belga, brit és svéd neurológusokból és neurodegeneratív betegségekkel foglalkozó szakemberekből álló nagy létszámú kutatócsoport az Alzheimer-kóros betegek agyát körülvevő folyadékot vizsgálva öt nagyon jól elkülöníthető variánsra bukkant.
Korábbi kutatások kimutatták, hogy az Alzheimer-kórban szenvedő emberek agy-gerincvelői folyadékának fehérjeszintje eltér a betegségben nem szenvedő emberek liquorjában mérhető fehérjeszintektől, mivel ezek a különbségek az agyban zajló bizonyos molekuláris folyamatokhoz kapcsolódnak. Ebben az új kutatásban a kutatócsoport a fehérjeszintek különbségeit értékelte, osztályozta a betegségben szenvedő betegek populációján. A munka során 1058 fehérjét vizsgáltak meg 419 beteg és 187 önkéntes kontrollszemély agy-gerincvelői folyadékában. A kutatók nullhipotézise csak annyi volt, hogy a kontroll személyek mintái az Alzheimer-kóros betegektől eltérőek lesznek, de észrevették, hogy az Alzheimer-kóros betegek mintái jól elkülöníthető csoportokba rendezhetők (öt különböző altípusba), ami arra utal, hogy az Alzheimer-kórnak akár öt különböző típusa lehet. Ezeket a vizsgálat során leírt potenciális altípusokat 1-től 5-ig terjedő számokkal jelölték.
Az egyes altípusok leírásánál a kutatók azt találták, hogy az 1-es altípusban szenvedő betegeknél a megnövekedett amiloidtermelés mellett a hiperplaszticitással összefüggő fehérjék szintje is megváltozott. A 2. altípusban szenvedőknél a mikroglia szinapszisok és fehérjék túlzott destrukciójával járó natív (veleszületett) immunaktivitással összefüggő fehérjéket találtak. A 3. altípusba tartozó betegeknél az RNS-szabályozás diszregulációjának jelei, míg a 4. altípusba tartozó betegeknél a liquort termelő plexus choroideus érfonat diszfunkciójának jelei mutatkoztak. Az 5. altípusú betegeknél pedig a vér-agy gát károsodását tapasztalták az amiloidtermelés csökkent szintje mellett.
A kutatócsoport azt is felfedezte, hogy minden altípushoz egyedi genetikai profil társult. A cikkben kitérnek arra is, hogy ha az Alzheimer-kórnak valóban öt altípusa van, az megmagyarázhatja, hogy a kezelésére szolgáló terápiák kidolgozása és tesztelése miért járt olyan kevés sikerrel, hiszen lehet, hogy az egyes altípusokhoz eltérő terápiára lehet szükség. A cikkben javaslatot tesznek arra, hogy a jövőbeni Alzheimer-kóros betegek kezelését először az agy-gerincvelői folyadék vizsgálatával és az altípus azonosításával lehetne kezdeni.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Differences in cerebrospinal fluid of Alzheimer's patients suggests possibility of variants
Irodalmi hivatkozás:
Betty M. Tijms et al, Cerebrospinal fluid proteomics in patients with Alzheimer's disease reveals five molecular subtypes with distinct genetic risk profiles, Nature Aging (2024). DOI: 10.1038/s43587-023-00550-7