A bélflóra megváltozása és az Alzheimer kór biomarkerei
Összefüggést találtak az agy béta-amiloid és tau szintje, valamint az emésztőrendszer két neuroprotektív baktériumának csökkent mennyisége között.
Az Alzheimer's Association International Conference rendezvényen 2023-ban bemutatott vizsgálat eredményei további bizonyítékkal szolgálnak a bélflóra és a központi idegrendszer betegségei közötti kapcsolatról. A vizsgálat vezetője, Dr. Yannick Joel Wadop Ngouongo (UT Health San Antonio, Texas) szerint a tanulmány megerősíti, hogy középkorú és megtartott kognitív funkciójú emberekben a béta-amiloid/tau felhalmozódása összefügg a bél mikrobiom változásaival.
Több vizsgálat is leírta, hogy a bélflóra közrejátszhat egyes neurológai betegségek, például az Alzheimer kór kialakulásában. Az Alzheimer kórra jellemző béta-amiloid és tau lerakódások és a mikrobiom kapcsolatát azonban eddig nem tanulmányozták részletesen. A fenti vizsgálatban 140, megtartott kognitív funkciójú, középkorú felnőtt vett részt, akiknél bél mikrobiom vizsgálatot, valamint béta-amiloid- és tau-PET vizsgálatokat végeztek. Szignifikáns összefüggést találtak a PET vizsgálatok és a vélhetően antiinflammatorikus hatású Butyricicoccus, ill. a Ruminococcus baktériumok csökkent szintje között. A baktériumok a vártnál kisebb mennyiségben vannak jelen azoknál, akiknél a béta-amiloid-PET és a tau-PET értékei magasabbak. A Butyricicoccus és a Ruminococcus butirát termelő baktériumok és neuroprotektív hatással bírnak. A vizsgálatvezető elmondása szerint az eredmények a bél és az agy közötti kapcsolat specifikus voltát támasztják alá. Feltételezik, hogy egyes baktériumok csökkent szintje fokozhatja a bélpermeabilitást és a toxikus metabolitok agyi transzportját, ezzel fokozva a béta-amiloid és a tau lerakódását. Kiemelte továbbá, hogy a bél szerkezete és funkciója hat az agy egészségére, így lehetséges, hogy a bél homeosztázisának visszaállítása csökkent béta-amiloid/tau lerakódáshoz és így az agy egészségesebb állapotához vezethet.
A szerzők szerint a vizsgálat erőssége, hogy pontosan meghatároz a demencia kialakulásának esélyét növelő baktériumokat, de a bélbaktériumok és a kognitív egészség kapcsolatáról még sokat kell tanulnunk. Az Alzheimer’s Association vezeti az US Pointer klinikai vizsgálatot, ami az egészséges szokások, a bélflóra és az agy egészsége közötti összefüggést vizsgálja. Szervezetünk rendszerei összeköttetésben állnak, az egyik rendszer zavara más rendszerek működését is befolyásolja és ha a zavart nem kezeljük, az számtalan következménnyel járhat az egész szervezetre nézve. Az emésztőrendszer és a kognitív funkciók közötti kapcsolat pontosabb megértése új terápiás lehetőségekhez és kockázatcsökkentő megközelítésekhez vezethet Alzheimer kórban és más demenciákban egyaránt.
Írásunk az alábbi források alapján készült:
Alzheimer's Association International Conference (AAIC) 2023. Abstract 74962. Presented July 19, 2023.
Reduction in Gut Bacteria Tied to Elevated Levels of Alzheimer's Biomarkers - Medscape - Jul 21, 2023.