Sikert hozhat az életmódváltás korai Alzheimer-kór esetén
Holisztikus megközelítésű kezeléssel sikerült javítani a kognitív funkciókat egy klinikai vizsgálat eredményei szerint.
- Továbbra is ígéretes az orális tau-inhibitor Alzheimer kórban
- Édes reménység az Alzheimer-kór elleni küzdelemben
- Specifikus, rasszra jellemző Alzheimer-gének
- mRNS technológia az Alzheimer-kór kezelésében
- Az Alzheimer-kór lassítására szolgáló új gyógyszer
- Az Alzheimer-kór progressziójának nemi különbségei
- Agyi aktivitás és Alzheimer-kór
- Új biomarker és terápia demielinizációval járó kórképekben
- A donanemab Alzheimer-kórban lassítja a funkcióvesztést
- Olcsó vérteszt az Alzheimer-kór korai kimutatására
- A demenciák gyógyszeres kezelése
- Új ígéretes megközelítés az Alzheimer-kór kezelésében
- Ígéretes az Alzheimer-kór elleni első poliklonális antitest
- Potenciális fejlesztési irányok és a gyógyszerfejlesztés nehézségei Alzheimer-kórban
- Hamarosan elérhető az Alzheimer-kór kezelésére alkalmas lekanemab
- Jóváhagyást kapott az Alzheimer-kór elleni második anti-amiloid
A Journal of Alzheimer’s Disease folyóiratban május 16-án jelent meg egy kis elemszámú vizsgálat eredményeit ismertető cikk, amelyben korai Alzheimer-kórban szenvedő betegek holisztikus megközelítésű terápiájának hatásosságát vizsgálták. Az NCT04284449 klinikai vizsgálatba egy San Diego környéki központban 34 olyan beteget vontak be, akiknél objektív kognitív károsodást (OCI; objective cognitive impairment) diagnosztizáltak, ami az Alzheimer-kór előszobájának tekinthető. A terápia során a kezelő orvosok a betegek számára neurológiai szempontból jelentős életmódváltást (ketogén étrend), szigorú folyadékpótlást, omega-3 zsírsavakat, D-vitamint, probiotikumokat, valamint testmozgást (mindennapi séta) írtak fel, kezdetben minden beteg számára azonos mennyiségben, majd ezt később személyre szabták. A vizsgálat hat hónapig tartott, ez alatt a betegeknek 4 felülvizsgálaton kellett megjelenniük a központban (a vizsgálat kezdetekor, 1, 3 és 6 hónap múlva). E mellett a betegek a kezelő orvosuk részéről standard gyógyszeres kezelésben is részesültek. A kognitív funkciók változását a Cambridge Brain Sciences (CBS) és a Montreal Cognitive Assessment (MoCA) skálák segítségével végezték az egyes látogatások alkalmával.
Az eredmények szerint a hat hónapos kezelést követően a betegeknél jelentős javulás következett be a kognitív funkciók tekintetében: a MoCA skálán 19,6 ± 3,1 to 21,7 ± 6,2 (p = 0,013) pontszámjavulást mértek, ami statisztikailag szignifikáns változás. Kedvező eredmény az is, hogy a kompozit CBS skála minden tartományában (memória, érvelés, verbális képességek és koncentráció) egyaránt jelentős javulást észleltek.
A vizsgálat eredményei rámutatnak a holisztikus, minél több szempontot figyelembe vevő terápia és a személyre szabott kezelés fontosságára, amelynek során a kezelő orvosok mindazokat a faktorokat igyekeznek megcélozni, amelyek a betegség progressziójához vezethetnek.
A kis elemszám miatt további vizsgálatokra van szükség az eredmények validálása és nagyobb populációra történő kiterjeszthetőségének vizsgálata érdekében.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
New early Alzheimer's treatment shows improvement in cognition
Integrative Therapy for Holistic, Natural Cognition and Lifestyle Rehabilitation (ITHNCLR)
Irodalmi hivatkozás:
Heather Sandison et al, Observed Improvement in Cognition During a Personalized Lifestyle Intervention in People with Cognitive Decline, Journal of Alzheimer's Disease (2023). DOI: 10.3233/JAD-230004