Karotinoidok demencia ellen
Fontos antioxidánsok hiányát tárta fel egy vizsgálat Alzheimer-kóros betegek agyának boncolásakor.
- Továbbra is ígéretes az orális tau-inhibitor Alzheimer kórban
- Édes reménység az Alzheimer-kór elleni küzdelemben
- Specifikus, rasszra jellemző Alzheimer-gének
- mRNS technológia az Alzheimer-kór kezelésében
- Az Alzheimer-kór lassítására szolgáló új gyógyszer
- Az Alzheimer-kór progressziójának nemi különbségei
- Agyi aktivitás és Alzheimer-kór
- Új biomarker és terápia demielinizációval járó kórképekben
- A donanemab Alzheimer-kórban lassítja a funkcióvesztést
- Olcsó vérteszt az Alzheimer-kór korai kimutatására
- A demenciák gyógyszeres kezelése
- Új ígéretes megközelítés az Alzheimer-kór kezelésében
- Ígéretes az Alzheimer-kór elleni első poliklonális antitest
- Potenciális fejlesztési irányok és a gyógyszerfejlesztés nehézségei Alzheimer-kórban
A Journal of Alzheimer's Disease tudományos folyóiratban július 14-én jelent meg a Virginia Tech Carillon School of Medicine kutatóinak cikke, amelynek fő megállapítása, hogy az Alzheimer-kórban szenvedők agyában a táplálékkal bevitt lutein, zeaxantin, likopin és E-vitamin szintje fele a normál koncentrációnak. A magasabb étrendi lutein- és zeaxantinszintek szoros összefüggésben állnak a jobb kognitív funkciókkal és a demencia vagy az Alzheimer-kór alacsonyabb kockázatával.
"Ez a tanulmány először mutatja ki a fontos étrendi antioxidánsok hiányát az Alzheimer-kóros betegek agyában. Ezek az eredmények összhangban vannak azokkal a nagy populációkon végzett vizsgálatokkal, amelyek szerint az Alzheimer-kór kockázata jelentősen alacsonyabb volt azoknál, akik karotinoidokban gazdag étrendet fogyasztottak, vagy akiknek a vérében magas volt a lutein és a zeaxantin szintje, illetve akiknek a retinájában makulapigmentként felhalmozódott" - mondta C. Kathleen Dorey, az egyetem professzora.
Karotinoidok és az egészséges agy
Mivel a normál agyi funkciók és a rosszul összecsomósodott fehérjékre adott válaszreakciók folyamatosan reaktív oxidáló molekulákat hoznak létre, az agy sérülékennyé válik az akkumulálódó oxidatív károsodásra, ezt azonban az egészséges táplálkozás által biztosított antioxidánsokkal meg lehet előzni. A karotinoidok erőteljes antioxidánsok, amelyek általában színes növényekben találhatók. A lutein különösen a kelkáposztában és a spenótban, a zeaxantin pedig a kukoricában és a narancssárga színű paprikában található a legnagyobb mennyiségben.
Dorey és Neal E. Craft, az észak-karolinai Wilsonban működő Craft Technologies cég munkatársai 2004-ben számoltak be először arról, hogy az agy szelektíven felhalmozza az olyan karotinoidokat, mint a lutein, a zeaxantin és a béta-kriptoxantin. Azóta a kutatók világszerte kimutatták, hogy azoknak, akiknek a makulapigmentjében magasabb a lutein- és zeaxantinszint, jobb a kognitív képességük, illetve alacsonyabb a demencia kockázata azoknál, akiknek a szokásos táplálékában vagy a makulapigmentben felhalmozódott lutein- és zeaxantinszint magasabb.
A Rush Egyetem memóriát és öregedést vizsgáló projektje több mint egy évtizeden keresztül követte körülbelül ezer Chicagóban élő személy étrendjét és kognitív teljesítményét, különös tekintettel a karotinoidok bevitelére, és megállapította, hogy a MIND-diétát követők - akik több antioxidánsban gazdag gyümölcsöt, diófélét, zöldséget és halat, valamint kevesebb húst és édességet fogyasztottak - esetében csökkent az Alzheimer-kór kialakulásának kockázata, ezen felül jobb volt a halálozás előtti kognitív teljesítményük, és kevesebb Alzheimer-kórra jellemző patológiás elváltozást mutattak. Sőt, a karotinoidokat vagy luteint/zeaxantint a legnagyobb mennyiségben fogyasztó csoportban 50%-kal volt alacsonyabb az Alzheimer-kór kockázata a normál populációhoz képest.
Az Alzheimer-kórban szenvedő személyek agyában kimutatott szelektív karotinoid- és tokoferolhiány további bizonyítékot szolgáltat arra, hogy a karotinoidok nagyobb mértékű étrendi bevitele lassíthatja a kognitív hanyatlást az Alzheimer-kór diagnózisa előtt - és esetleg azt követően is. A kutatások azt is kimutatták, hogy a retina szelektíven felhalmozza a táplálékból származó luteint és zeaxantint, látható sárga makula pigmentet képezve, amely javítja a látást és védi a fotoreceptorokat. A betegek makulapigment optikai sűrűségének noninvazív mérésével a kutatók meg tudják becsülni a lutein és zeaxantin koncentrációját az agyban.
"Az Alzheimer-kór új terápiáinak közelmúltbeli fejlődése már ígéretes a betegség előrehaladásának lassítása szempontjából" - mondta Dorey. "Nagyon örülnék, ha adataink arra ösztönöznék az embereket, hogy agyukat bőséges karotinoid-fogyasztással és rendszeres testmozgással optimális állapotban tartsák, mivel jelenlegi eredményeink szerint ez csökkentheti a demencia kialakulásának kockázatát."
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Brains with Alzheimer's disease have subnormal levels of important dietary antioxidants
Irodalmi hivatkozás:
C. Kathleen Dorey et al, Low Xanthophylls, Retinol, Lycopene, and Tocopherols in Grey and White Matter of Brains with Alzheimer's Disease, Journal of Alzheimer's Disease (2022). DOI: 10.3233/JAD-220460