Keresés
Rendezés:
Találatok száma: 5
#1
OTSZ Online >> Rovatok >> Aktuális
2023-09-18

Fontos antioxidánsok hiányát tárta fel egy vizsgálat Alzheimer-kóros betegek agyának boncolásakor.

#2
Orvostovábbképző Szemle XXVIII. évf. 2. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2021-03-05

Napjaink fontos kérdése, hogy a szervezet immunitását hogyan befolyá­solhatjuk táplálkozásunkkal, különösen a COVID-19 világjárvány idején. Az immunrendszer kulcsfontosságú szereplő a fertőzések patogenezisében. A pandémia idején különösen figyelnünk kell olyan mikro- és makrotápanyagok bevitelére, esetleg pótlására, melyek bizonyítottan részt vesznek az immunrendszer támogatásában és a fertőzések kockázatának csökkentésében. A védekezési stratégia része az immunitás szabályozásá­ban és működésében vezető szerepet játszó mikrobiom egészségének és ellenállásának fenntartása is.

#3
Orvostovábbképző Szemle XXIV. évf. 11. szám
OTSZ Online >> Rovatok >> Összefoglaló közlemény
2017-11-14

A nem alkoholos zsírmáj és súlyos formája, a nem alkoholos szteatohepatitisz ma a leggyakoribb májbetegség. Patogenezise csak részben tisztázott, de sok új ismerettel gazdagodtunk az utolsó évtizedben. A kórfolyamat alapja az elhízás és az inzulinrezisztencia, a következmény: krónikus, alacsony fokú szisztémás gyulladás, májfibrózis, cirrózis, májrák, a kardiovaszkulá­ris morbiditás és a krónikus vesebetegség fokozott kockázata. Diagnózisa biopszián alapul, a kórismézésben az ultrahang mellett számos nem invazív eljárás kap szerepet. Speciális farmakoterápia nincs, alapvető a testsúly­csökkentés, diéta, fizikai aktivitás jelentőségének tudatosítása a gyógyulás és a progresszió megelőzése érdekében.

#4
Orvostovábbképző Szemle XVII. évf.1. szám
OTSZ Online >> Diabetológia
2010-01-06

Az élelmiszerekben több mint húszféle zsírsav található. Az esszenciális zsírsavak (pl. az ómega- 3-zsírsavak) fontos sejtműködésekben vesznek részt, és az emberi táplálkozás elengedhetetlen alkotóelemei, mivel ezeket más tápanyagokból a szervezet nem tudja felépíteni. 

#5
Orvostovábbképző Szemle X. évf.10. szám
OTSZ Online
2003-10-01
Az életkor előrehaladtával a bőr is öregszik, részben a napsugarak károsító hatása, részben a természetes biológiai folyamatok miatt. Embertársaink egy része nehezen dolgozza fel a ráncok megjelenését és a bőr elszíneződését. Sokuknak az is megfordul a fejében, hogy valamely korszerű kozmetikai eljárás segítségével próbáljanak megfiatalodni. Milyen öregedés elleni kezeléseket ismerünk? Különféle kémiai kezelések és egyéb eljárások alkalmazhatók az öregedés arcon, karon és kézen mutatkozó jeleinek eltüntetésére. Krémek és lemosók A hidrokinont tartalmazó készítmények a hatóanyag fehérítő hatásának köszönhetően elhalványítják a sötétebb árnyalatú foltokat. Némelyikük a hidrokinonon kívül vitaminokat, növényi kivonatokat vagy egyéb anyagokat is tartalmaz, bár nem bizonyosodott be, hogy a hatást ezek az összetevők fokoznák. Az alfa-hidroxi-karbonsavakat, szalicilsavat, aszkorbinsavat (C-vitamint), alfa-tokoferolt (E-vitamint) vagy rezet tartalmazó készítmények vélhetően javítják a bőr szerkezetét, de hatásosságukat nem bizonyították. A retinsav mérsékelt hatását kiterjedt vizsgálatok során bizonyították; más, vele rokon vegyületeknek, így a retinolnak és a retinálnak azonban nincs ilyen hatásuk. Az Egyesült Államokban a retinoidokat – például tretinoint vagy tazorotent – tartalmazó terápiás készítmények csomagolásán fel kell tüntetni félkövér betűkkel, hogy ezek a szerek „nem tüntetik el a ráncokat és nem előzik meg a ráncok kialakulását, nem gyógyítják meg a napégés által okozott sérüléseket, nem fordítják viszsza a bőr napsugarak okozta öregedését, és nem fiatalítják meg a bőrt”. A kojisavat, levendula-, olajfalevél-, medveszőlő-, kakukkfű-, borsmenta-kivonatot, illetve ubikinont (korábbi nevén koenzim-Q) tartalmazó krémek reklámjai szerint ezek a készítmények javítják az arcbőr megjelenését, ám ennek az állításnak a bizonyítása még várat magára.

blog

Amennyiben a képalkotó szakemberek számára rendelkezésre áll egy iPhone vagy egy iPad készülék, rengeteg minőségi radiológia-orientált alkalmazás közül választhatnak. A más operációs rendszert használók számára jelenleg sokkal korlátozottabbak a lehetőségek.

Úgy látszik, a fül- orr- gégészetet egyre szorosabb szálak fűzik össze a babasamponnal. Most kiderült, hogy alkalmas nasenendoscopia, azaz orrtükrözés során páramentesítésre is, legalábbis thaiföldi kollégák szerint.

Azok számára, akik tudják, mik a gyógyszer hatóanyagai, a mélyvénás trombózis miatti halálesetekről szóló hír nem annyira meglepő. A Diane kombinációban tartalmaz ciproteron-acetátot és az etinil-ösztradiolt.
Számtalanszor előkerült már a krónikus melléküreggyulladás kezelésének kérdése, és mindig az volt a végső konklúzió, hogy krónikus betegség esetén antibiotikumnak csak felülfertőződés esetén, alkalmilag van jelentősége.