Betegtájékoztató - Fiatalító kozmetikai kezelések
Az életkor előrehaladtával a bőr is öregszik, részben a napsugarak károsító hatása, részben a természetes biológiai folyamatok miatt. Embertársaink egy része nehezen dolgozza fel a ráncok megjelenését és a bőr elszíneződését. Sokuknak az is megfordul a fejében, hogy valamely korszerű kozmetikai eljárás segítségével próbáljanak megfiatalodni.
Milyen öregedés elleni kezeléseket ismerünk?
Különféle kémiai kezelések és egyéb eljárások alkalmazhatók az öregedés arcon, karon és kézen mutatkozó jeleinek eltüntetésére.
Krémek és lemosók
A hidrokinont tartalmazó készítmények a hatóanyag fehérítő hatásának köszönhetően elhalványítják a sötétebb árnyalatú foltokat. Némelyikük a hidrokinonon kívül vitaminokat, növényi kivonatokat vagy egyéb anyagokat is tartalmaz, bár nem bizonyosodott be, hogy a hatást ezek az összetevők fokoznák.
Az alfa-hidroxi-karbonsavakat, szalicilsavat, aszkorbinsavat (C-vitamint), alfa-tokoferolt (E-vitamint) vagy rezet tartalmazó készítmények vélhetően javítják a bőr szerkezetét, de hatásosságukat nem bizonyították. A retinsav mérsékelt hatását kiterjedt vizsgálatok során bizonyították; más, vele rokon vegyületeknek, így a retinolnak és a retinálnak azonban nincs ilyen hatásuk. Az Egyesült Államokban a retinoidokat – például tretinoint vagy tazorotent – tartalmazó terápiás készítmények csomagolásán fel kell tüntetni félkövér betűkkel, hogy ezek a szerek „nem tüntetik el a ráncokat és nem előzik meg a ráncok kialakulását, nem gyógyítják meg a napégés által okozott sérüléseket, nem fordítják viszsza a bőr napsugarak okozta öregedését, és nem fiatalítják meg a bőrt”.
A kojisavat, levendula-, olajfalevél-, medveszőlő-, kakukkfű-, borsmenta-kivonatot, illetve ubikinont (korábbi nevén koenzim-Q) tartalmazó krémek reklámjai szerint ezek a készítmények javítják az arcbőr megjelenését, ám ennek az állításnak a bizonyítása még várat magára.
A teljes cikket csak regisztrált felhasználóink olvashatják. Kérjük jelentkezzen be az oldalra vagy regisztráljon!