Antidepresszívumok és demenciakockázat
Az antidepresszívumok nem járnak együtt a demencia, a kognitív hanyatlás felgyorsulásának vagy a fehér és szürkeállomány sorvadásának fokozott kockázatával.
Dr. Frank J. Wolters, az Erasmus Egyetem Orvosi Központ (Rotterdam, Hollandia) Alzheimer Központjának vezetője és munkatársainak az Alzheimer's and Dementia című szaklapban online április 1-jén online megjelent közleményük 5511 személy (58% nő; átlagéletkor 71 év) adatainak elemzését tartalmazta a folyamatban lévő Rotterdam nevű prospektív, lakossági kohorszvizsgálatból.
A vizsgálatba vont résztvevőknél a vizsgálat kezdetén kizárták a demencia meglétét, és mentális állapotukat a vizsgálat kezdetétől 2018-ig ismételt kognitív vizsgálatokkal követték nyomon, a Mini-Mental Status Examination (MMSE) és a Geriatric Mental Schedule, valamint MRI-vizsgálatok segítségével. A résztvevők antidepresszívum-használatára vonatkozó információkat a gyógyszertári nyilvántartásokból nyerték ki 1992-től a kiindulási időpontig (2002-2008). Az átlagosan 10 éves követési idő alatt a résztvevők 12%-ánál alakult ki demencia.
Összességében a résztvevők 17%-a használt antidepresszívumot a vizsgálat kezdetét megelőző 10 éves időszakban, és 4,1%-uk még a vizsgálat kezdetén is szedte az antidepresszívumot. Az antidepresszáns gyógyszerek használata a vizsgálat kezdetén gyakoribb volt a nőknél, mint a férfiaknál (21% vs. 18%), és a használat az életkor előrehaladtával növekedett: míg a 45-50 év közötti résztvevők 2,1%-a, addig a 80 évnél idősebbek 4,5%-a szedett antidepresszánst.
A zavaró tényezőkkel való korrekciót követően nem volt összefüggés az antidepresszívumok használata és a demencia kockázata (kockázati arány [HR], 1,14; 95% CI, 0,92-1,41), a kognitív hanyatlás felgyorsulása vagy a fehér és szürkeállomány atrófiája között.
A triciklikus antidepresszívumok használata azonban a szelektív szerotonin-visszavétel-gátlókkal (HR, 1,12; 95% CI, 0,81-1,54) összehasonlítva a demencia kockázatának növekedésével járt (HR, 1,36; 95% CI, 1,01-1,83).
Bár az antidepresszívumok szedése idősebb egyéneknél, különösen azoknál, akiknek van némi kognitív károsodásuk, akut tüneti antikolinerg hatásokkal járhat, amelyek a klinikai gyakorlatban megfontolandóak, a szerzők eredményei azt mutatják, hogy a hosszú távú antidepresszívum-használatnak nincs tartós hatása a kognícióra vagy az agy egészségére azoknál az idősebb felnőtteknél, akiknél nem észlelhetők a kognitív károsodásra utaló jelek.
A vizsgálat korlátozásai közé tartozott az alacsonyabb iskolai végzettségű résztvevők kizárása, valamint az, hogy bár a kiindulási szakaszban az MMSE < 26 pontszámmal rendelkezők kizárása a kiindulási szakaszban megakadályozta a fordított ok-okozati összefüggés lehetőségét (azaz azt, hogy az antidepresszívumokat a demencia korai, prodromális szakaszában kialakuló depresszióra válaszul szedték volna a résztvevők), ez kiválasztási torzítást okozhatott, mivel figyelmen kívül hagyta az antidepresszívumok használatának hatásait a kiindulási szakasz előtt.
Forrás:
Hofe I, Stricker BH, Vernooij MW et al: Antidepressant use in relation to dementia risk, cognitive decline, and brain atrophy Alzheimer's and Dementia 01 April 2024 https://doi.org/10.1002/alz.13807