Neurofilamentum könnyűlánc-fehérje és Alzheimer-kór
Hasznos biomarkernek tűnik a neurofilamentum könnyűlánc-fehérje (NfL) az Alzheimer-kór korai diagnózisában és nyomon követésében.
- Az amiloid-béta lerakódás visszafordítása
- Sikert hozhat az életmódváltás korai Alzheimer-kór esetén
- A bélflóra megváltozása és az Alzheimer kór biomarkerei
- Továbbra is ígéretes az orális tau-inhibitor Alzheimer kórban
- Édes reménység az Alzheimer-kór elleni küzdelemben
- A hallásjavító eszközök kognitív hanyatlás ellen
- Alzheimer-kór: új ötlet a tau-kötegek kialakulása ellen
- A donanemab fázis 3. vizsgálatának eredményei
- A sovány izomtömeg véd az Alzheimer-kór ellen?
- Specifikus, rasszra jellemző Alzheimer-gének
- Az Alzheimer-kór lassítására szolgáló új gyógyszer
- Az Alzheimer-kór progressziójának nemi különbségei
- Izomerő csökkenés és demencia
- Egyhangúan támogatták a lecanemab alkalmazását
- Agyi aktivitás és Alzheimer-kór
- Új biomarker és terápia demielinizációval járó kórképekben
A Brain folyóiratban augusztus 4-én jelent meg a Wayne State University kutatóinak irodalmi összefoglalója (review), amelyben megerősítették a neurofilamentum-könnyűlánc fehérje (NfL; neurofilament light) mérésének hatásosságát az Alzheimer-kór kialakulásának predikciójában és a progresszió nyomon követésében.
A vérből kimutatható NfL egy minimálisan invazív beavatkozással, könnyen hozzáférhető biomarker, és a cikk szerzői, Youjin Jung és Jessica Damoiseaux a rendelkezésre álló szakirodalom alapján a szérum vagy plazma NfL-szintje és a neurodegeneráció MRI vagy PET képalkotó vizsgálatokból származó strukturális/funkcionális mérések közötti összefüggést igazolták.
Bár az NfL-szint a normál öregedés során is emelkedik, mint a neuronális károsodás nem specifikus markere, az Alzheimer-kóros betegekben mért átlagos szintek, valamint az emelkedés mértéke magasabbak a normálisnál. Jung és Damoiseaux arra a következtetésre jutott, hogy a kutatások szerint az NfL magas vérszintje az atrófia súlyosságát tükrözi több, egymást átfedő agyi régióban, különösen a mediális temporális lebenyben. A magasabb szérum NfL az Alzheimer-kór kontinuumán lévő személyeknél a súlyosabb fokú agyi glükóz-hipometabolizmussal, valamint a fehérállomány integritásának csökkenésével is korrelál.
"A szakirodalomban található keresztmetszeti (cross-sectional) adatok arra utalnak, hogy a vérből kimutatható NfL szint ígéretesnek mutatkozik Alzheimer-kórban a neurodegeneráció súlyosságát jelző biomarkerként" - állapította meg Damoiseaux. "Különösen hasznos lehet olyan személyeknél, akiknél már az Alzheimer-kór patológiás jellemzői mutathatók ki képalkotó vizsgálatok során, de kognitív funkcióvesztés még nem jelentkezik, vagy olyanoknál, akiknél az APOE ε4 allél megléte vagy a magasabb amiloid-béta terhelés miatt magas az Alzheimer-kór kialakulásának kockázata."
A longitudinális vizsgálatok szintén következetesen szignifikáns összefüggést találtak a vér NfL-szintje és az Alzheimer-kór patológiás elváltozásaira érzékeny agyi régiók atrófiája között. Az adatok szerint a vér NfL-szintjének emelkedése megelőzheti az Alzheimer-kórral összefüggő változásokat az agykérgi atrófiában, és az Alzheimer-kór preklinikai stádiumában a biomarker szintje már magas lehet.
A keresztmetszeti és longitudinális szakirodalom szisztematikus áttekintése azt mutatta, hogy a vér NfL-szintje következetesen előre jelezte az Alzheimer-kór patológiája által gyakran érintett agyterületeken az atrófia súlyosságát és a glükózmetabolizmus változását.
A vér NfL-szintje tehát hasznos prognosztikai marker a neurodegeneráció előrehaladásának előrejelzésére, valamint hasznos annak kockázatának felmérésére, hogy egy kognitívan nem károsodott, de az Alzheimer-kór szempontjából nagyobb kockázatú személynél az agy szerkezetében és funkciójában már kóros elváltozások mutatkoznak-e. Ugyanakkor a cikk szerzői figyelmeztetnek arra is, hogy a vér NfL-szintjének biomarkerként történő alkalmazásával kapcsolatosan még mindig vannak homályos foltok, amelyeket tisztázni szükséges. Több kutatásra van például szükség annak pontos megállapítására, hogy a vér NfL-szintje hogyan függ össze az idegsejtek károsodásának különböző aspektusaival, valamint a vér NfL-koncentrációját befolyásoló egyéb lehetséges tényezőkről is többet kellene megtudnunk a széles körű klinikai alkalmazás bevezetése előtt.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
The potential of blood neurofilament light as a marker of neurodegeneration for Alzheimer’s disease
Irodalmi hivatkozás:
Youjin Jung et al, The potential of blood neurofilament light as a marker of neurodegeneration for Alzheimer's disease, Brain (2023). DOI: 10.1093/brain/awad267