Alzheimer-kór: új ötlet a tau-kötegek kialakulása ellen
Az MIT kutatói új gyógyszercélpontot találtak a tau-fibrillumok összetapadásának megakadályozására.
- Specifikus, rasszra jellemző Alzheimer-gének
- mRNS technológia az Alzheimer-kór kezelésében
- Az Alzheimer-kór lassítására szolgáló új gyógyszer
- Az Alzheimer-kór progressziójának nemi különbségei
- Agyi aktivitás és Alzheimer-kór
- Új biomarker és terápia demielinizációval járó kórképekben
- A donanemab Alzheimer-kórban lassítja a funkcióvesztést
- Olcsó vérteszt az Alzheimer-kór korai kimutatására
- A demenciák gyógyszeres kezelése
- Új ígéretes megközelítés az Alzheimer-kór kezelésében
- Ígéretes az Alzheimer-kór elleni első poliklonális antitest
- Potenciális fejlesztési irányok és a gyógyszerfejlesztés nehézségei Alzheimer-kórban
- Hamarosan elérhető az Alzheimer-kór kezelésére alkalmas lekanemab
- Jóváhagyást kapott az Alzheimer-kór elleni második anti-amiloid
A Science Advances folyóiratban július 14-én jelent meg a Massachusetts Institute of Technology (MIT) kutatóinak cikke, amelyben azt a kérdést járták körül, hogyan alakulnak ki az Alzheimer-kór egyik legjellemzőbb tünetének számító tau-kötegek, ráadásul eredményeik alapján egy új gyógyszercélpontot is sikerült azonosítaniuk, egyelőre ötlet szintjén.
Több neurodegeneratív betegségben, így az Alzheimer-kórban is megfigyelhető a tau fehérjék szálszerű összetapadása (fibrillumok képződése), ami összegubancolódott kötegek kialakulásához vezet. A mostani vizsgálatban az MIT kutatói arra jöttek rá, hogy a tau fehérje egyik szegmense sokkal flexibilisebb, mint azt korábban gondolták, és ez lehetővé teszi, hogy a fehérjeszálak változatos térbeli alakzatokat vegyenek fel. Azt is sikerült kimutatni, hogy ha a tau-fibrillumok végei hiányoznak, sokkal könnyebben alakulnak ki nagyobb kötegek.
“Ez a hasítás pedig az Alzheimer-kór kialakulásának igen korai szakaszában már megtörténik, felgyorsítva a fibrillumok aggregációját, ami egyáltalán nem kívánatos jelenség” - nyilatkozta Mei Hong, az MIT cikk első szerzője. A kutatóknak a vizsgálatok során sikerült meghatározniuk egy olyan szakasz aminosav-sorrendjét, amely egyrészt segít a fehérjének különböző irányokba hajlongani, másrészt viszont pont ezért kiváló gyógyszercélpont lehet, amelyet célba véve megakadályozhatóvá válhat az aggregátumok kialakulása.
Az egészséges agyban a tau-fehérjék a mikrotubulusokhoz kötődnek, és stabilizálják azokat. A tau négy ismétlődő alegységet tartalmaz, amelyek csak kis mértékben különböznek egymástól (R1, R2, R3 és R4). Alzheimer-kórban és egyéb neurodegeneratív betegségekben azonban a tau abnormális, torzult formái fonalszerű filamentumokat alakítanak, amelyek összetapadva, aggregálódva kötegeket hoznak létre az agyban. Korábban a tau-fehérjék tanulmányozása azért volt nehéz, mert ezek a fehérjék inherensen igen rendetlen struktúrájúak. Az MIT vizsgálatában nukleáris mágneses rezonanciát (NMR-t) használtak a szerkezetek jobb megismeréséhez. Először a tau fehérje központi magjára koncentráltak, ahol összehajtogatott fehérjeszálak, úgynevezett béta lapok egy meglehetősen merev, rigid struktúrát alkotnak. Ezt a magot hajlékony szegmensek veszik körül, és bár ezek pontos szerkezete egyelőre feltáratlan, a kutatók elektronmikroszkóppal megállapították, hogy összességében egy “bolyhos burkot” (fuzzy coat) alkotnak a mag körül.
A következő kérdés az volt, hogy mi történik akkor, ha ezek a végső szegmensek leszakadnak, ami Alzheimer-kórban igen gyakori. Ezért a kutatók lehasították ezeket, majd NMR képalkotó módszerrel érdeklődve figyelték a térszerkezeti változásokat. Gyorsan kiderült, hogy a hajlékony, laza szegmensek nélkül a rigid központi magok sokkal könnyebben tapadnak össze, alakítanak ki filamentumokat. Ez arra utal, hogy a “bolyhos burok” egyik funkciója pont az aggregáció megelőzése, ami protektív hatást jelent a neurodegeneratív betegségek több típusa ellen.
Megfigyelték továbbá azt is, hogy a központi mag jelentős részét adó R3 alegység önmagában is nagyon merev szerkezetű, a másik részét alkotó R2 viszont flexibilisebb, és különböző konformációkat vehet fel az eltérő környezeti hatásoknak, például a hőmérsékletnek a hatására.
“Ezek a megfigyelések arra mutatnak rá, hogy a környezet molekuláris szinten is milyen hatással van a tau formájára, alakjára, hasonlóképpen ahhoz, mint amikor a kaméleon a színét változtatja a környezetnek megfelelően. A hőmérséklet kis mértékű változása is elegendő ahhoz, hogy a térszerkezet megváltozzon, ami ritkán tapasztalható jelenség a funkcionális rendszerekben” - nyilatkozta Dr. Roland Riek, az ETH Zürich alkalmazott élettudományi iskolájának vezetője.
Eltérő körülmények között tehát az R2 alegység egyenes, vagy hajlott, zsanérszerű formát is felvehet, ezt a hajlékonyságot pedig egy hat aminosav hosszúságú szakasz okozza. A kutatók ötlete, hogy ezt a szakaszt kismolekulás hatóanyagokkal megcélozva lehetne megakadályozni a “ragadósság” kialakulását, vagyis vagy megelőzni a nagyobb aggregátumok képződését, vagy szétbontani a már összeragadt fehérjéket.
A kutatók most azt vizsgálják, képesek-e olyan térszerkezetű tau-molekulákat létrehozni, amelyek a lehető leginkább megfelelnek az Alzheimer-kórban és más neurodegeneratív betegségekben szenvedő betegek agyából vett tau-konformációknak, hogy ezeken tesztelhessék majd elképzelésük működőképességét.
Írásunk az alábbi közlemények alapján készült:
Amyloid fibril structures of tau: Conformational plasticity of the second microtubule-binding repeat
Irodalmi hivatkozás:
Nadia El Mammeri et al., Amyloid fibril structures of tau: Conformational plasticity of the second microtubule-binding repeat. Sci. Adv. 9, eadh4731(2023). DOI:10.1126/sciadv.adh4731