A hallásjavító eszközök kognitív hanyatlás ellen
A demencia szempontjából magas kockázatú, időskori halláscsökkenésben szenvedő betegeknél a hallásjavító eszközök használata jelentősen lassította a kognitív funkciók romlását.
Az időskori halláscsökkenés igen gyakori kórkép, mely a 60 év feletti lakosság kétharmadát érinti. Korábbi obszervációs vizsgálatok alapján felmerült a lehetősége annak, hogy a halláscsökkenés kezelése csökkentheti a kognitív hanyatlást, illetve a demencia kialakulását. Az ACHIEVE vizsgálat ebben a témában az első randomizált vizsgálat volt, melynek eredményeit július 17-én publikálták a Lancet folyóiratban, illetve bemutatták az Alzheimer's Association International Conference (AAIC) rendezvényen 2023-ban. A vizsgálatban 977, 70 és 84 év közötti beteg vett részt, akiknél kezeletlen időskori halláscsökkenést diagnosztizáltak és nem állt fenn érdemi kognitív zavar. A résztvevőket két betegpopulációból választották be: az kardiovaszkuláris és kognitív funkciók tanulmányozására létrehozott ARIC vizsgálati betegcsoportból, valamint az előbbi betegek közösségéhez tartozó egészséges önkéntesek csoportjából. Az ARIC csoport jellemzően idősebb betegekből állt, akik több rizikófaktorral bírtak a kognitív hanyatlás szempontjából (mint hipertónia, cukorbetegség, alacsonyabb iskolai végzettség). A vizsgálat kezdetekor a halláskárosodás tekintetében nem volt különbség a két (ARIC és nem-ARIC) csoport között. A betegeket ezt követően két kar között randomizálták: a vizsgálati csoport kétoldali hallásjavító eszközt kapott és rendszeres audiológiai kontrollon vett részt, a kontroll csoport pedig a halláskárosodásnak megfelelő szintű, rendszeres oktatásban részesült. A vizsgálat elsődleges végpontja egy összetett neurokognitív vizsgálati sor alapján felállított standardzált érték változása volt a vizsgálat harmadik évére (a továbbiakban kognitív változás).
A teljes vizsgálati populációban a kognitív változás nem különbözött szignifikánsan a kezelt és a kontroll csoport között. Azonban az ARIC betegeknél jelentős különbségeket észleltek: a hallásjavító eszközt használó csoportban a kognitív változás szignifikáns, 48%-os csökkenését igazolták a kontroll csoporthoz képest, valamint a halláscsökkentő eszköz használata mellett lassabban rosszabbodtak a nyelvi funkciók. A nem-ARIC csoportban nem észleltek különbséget a kognitív változásban. A tanulmány során nem jelentkeztek váratlan mellékhatások.
Bár a teljes vizsgálati populációban nem, csak az ARIC betegcsoportban igazolódott szignifikáns különbség a kognitív funkció változásában, a vizsgálat eredményei arra utalnak, hogy az idősebb, demencia szempontjából nagyobb kockázatú betegeknél a hallácsökkenés kezelése lassíthatja a kognitív hanyatlást. A vizsgálat eredményei alapján a szerzők javasolják a hallácsökkenés kezelésének hozzáadását a demencia rizikócsökkentő stratégiákhoz.
A kezeletlen halláscsökkenés és a kognitív hanyatlás közti összefüggés pontos mechanizmusa nem tisztázott: szerepet játszhat benne a halláscsökkenés miatti fokozott agyműködés és ennek negatív kognitív hatása, illetve a halláscsökkenés okozta szegényebb szocális kapcsolatrendszer és ebből adódóan a stimuláció hiánya, melyek mind agyi atrófiához vezethetnek.
Az ACHIEVE tanulmány hátrányai, hogy a két betegpopuláció között jelentős különbségek voltak, a vizsgálat nem volt vak, illetve a neurokognitív tesztsorozat egy része (két teszt a tízből) halláson alapult.
A vizsgálatot vezető Frank Lin kiemelte, hogy eredményeik alapján a hallácsökkenés kezelése hatékony módszer lehet a kognitív funkciók megőrzésében idős korban és hosszútávon akár a demencia kialakulásának késleltetésében is.
Írásunk az alábbi források alapján készült:
New Evidence Hearing Aids Help Slow Cognitive Decline - Medscape - Jul 18, 2023.
https://www.medscape.com/viewarticle/994483
Lin, Frank R et al., Hearing intervention versus health education control to reduce cognitive decline in older adults with hearing loss in the USA (ACHIEVE): a multicentre, randomised controlled trial. Lancet, Published online July 17, 2023
Alzheimer's Association International Conference (AAIC) 2023: Presented July 18, 2023.