Fontos a halláskárosodás észlelése, orvoslása
A kezeletlen halláskárosodás növeli a demencia kockázatát középkorú és idősebb felnőtteknél – erősíti meg egy új kutatás.
Egy, az Egyesült Királyságban végzett kiterjedt megfigyeléses tanulmány kimutatta, hogy a halláskárosodásban szenvedőknél 42%-kal nagyobb a demencia kockázata a halláskárosodással nem rendelkező társaikhoz képest. A demencia kockázata nem volt növekedett kockázat azoknál a hallássérülteknél, akik hallókészüléket használtak.
A Lancet Public Health folyóiratban április 13- án közzétett tanulmány, annak apropóján született, hogy egyes adatok szerint a halláskárosodás a világszerte előforduló demenciás esetek körülbelül 8%-ával hozható összefüggésbe.
Jelen tanulmányhoz a kutatók az Egyesült Királyság Biobankjából 437.704, túlnyomórész kaukázusi személy longitudinális adatait elemezték (54% nő; átlagos életkor a kiinduláskor 56 év). A kohorsz nagyjából háromnegyedének nem volt halláskárosodása, a valamilyen szintű halláskárosodásban szenvedő egynegyedének 12%-a használt hallókészüléket. A releváns kofaktorokkal történt kiigazítást követően a hallókészüléket nem használó hallássérülteknél megnőtt a minden okú demencia kockázata a halláskárosodással nem rendelkező személyekéhez képest (kockázati arány [HR], 1,42; 95% CI, 1,29-1,56). Nem tapasztaltak megnövekedett kockázatot azoknál a hallássérülteknél, akik hallókészüléket használtak (HR, 1,04; 95% CI, 0,98-1,10).
A hallókészülék-használat pozitív összefüggését figyelték meg a minden okú demencia és az ok-specifikus demencia altípusaiban, beleértve az Alzheimer-kórt, a vaszkuláris demenciát és a nem-Alzheimer-kóros, nem vaszkuláris demenciát. Az adatok arra is rámutatnak, hogy a hallókészülék-használat demencia elleni védelme nagy valószínűséggel a hallókészülékek közvetlen hatásaiból ered, nem pedig a közvetett faktorokból (társadalmi elszigeteltség, a magány és a rossz hangulat). Az is fontos következtetés, hogy a hallókészüléket a hallászavar észlelésekor haladéktalanul el kell kezdeni viselni. Ennek érdekében tudatosítani kell az emberekben a halláskárosodás és a demenciával való lehetséges összefüggését, csökkenteni kellene a hallókészülékek költségét, és támogatni kellene az az alapellátásban dolgozók által végzendő hallásvizsgálatokat.
Gill Livingston és Sergi Costafreda (University College London) a bizonyítékokat meggyőzőnek találták arról, hogy a halláskárosodás kezelése ígéretes módja a demencia kockázatának csökkentésének. Ők is hangsúlyozták, hogy jobban figyeljünk a halláskárosodás idejekorán történő észlelésére, felfedezésére és elfogadottabbá váljon a hallókészülék használata.
Charles Marshall (Queen Mary University of London) szerint a tanulmány megfigyeléses jellege azonban nem elegendő annak bizonyítására, hogy a hallókészülékek valóban csökkentik a demencia kockázatát. Azt is problémásnak tartja, hogy a hallókészülékek által kiadott kissé torz hanghoz az agynak alkalmazkodnia kell ahhoz, hogy a hallókészülék hasznos legyen. A demencia jövőbeni kialakulásának kockázata esetén az agyban korai elváltozások léphetnek fel, ami nehezíti ezt az alkalmazkodást, és ez oda vezethetnek, hogy a rászoruló nem használja a hallókészüléket.
Articles| Volume 8, Issue 5, E329-E338, May 2023
Fan Jiang F, Mishra SR, Shrestha N, et al. Association between hearing aid use and all-cause and cause-specific dementia: an analysis of the UK Biobank cohort. The Lancet Public Health Volume 8, Issue 5, E329-E338, May 2023
Open Access Published:April 13, 2023DOI:https://doi.org/10.1016/S2468-2667(23)00048-8